2024. Július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
    "Munkakapcsolat" a fehérvári munkaerő-piaci szereplők között
     
     A valós igényekre alapozott munkaerő-piaci projektek kidolgozása a fő cél – hangzott el a Székesfehérvári Foglalkoztatási Projektek 1. Információs Napján. A városban előkészítés alatt áll egy Munkaerő-piaci Partnerség, mely vállalatok, képző intézmények, civil szervezetek és az önkormányzat együttműködésével segíti a fehérvári munkavállalókat.


     Az elmúlt években több fontos munkaerő-piaci projekt indult el a városban, uniós támogatással. A foglalkoztatási programokat kidolgozó intézmények között van többek között Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Fejér Megyei Önkormányzat, a Kodolányi János Főiskola, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Kara és a Vállalkozói Központ Közalapítvány. A projektek fő célja közös: segíteni a városban lakók, idősek és fiatalok elhelyezkedési esélyeit, érvényesülését a munkaerőpiacon, széles körű partnerség kiépítése és a munkaerő-piaci keresletet-kínálatot megjelenítő internetes portál megvalósítása.

     A projektgazdák közötti párbeszéd, együttműködés megindítását célozta a városi önkormányzat által szervezett február 14-ei Információs Nap a Hiemer-házban. A résztvevők elemezték a fehérvári foglalkoztatási helyzet főbb problémáit: bár országos szinten egyedülállóan alacsony, stabilan 4% körüli a munkanélküliségi ráta, sokat lehetne javítani a munkavállalói mobilitáson és képzési hajlandóságon. Mint a Kodolányi János Főiskola felméréséből kiderült: munkaerőhiány van a városban műszaki téren, nincs elég technikus, mérnök. Az ingyenes átképzési programokra mégis „lasszóval kell vadászni” a jelentkezőket. Ebben segíthet például egy pályaválasztási tanácsadó szolgáltatás, mely a munkaerő-piaci szereplők, vállalatok és képző intézmények összefogásával működtethető. 

     A munkavállalók oldaláról elhangzott: sokszor irreálisak a nagyvállalatok elvárásai a fiatal jelentkezőkkel szemben, 2-3 éves gyakorlatot követelnek meg a pályakezdőktől. A fiatalok elhelyezkedési esélyein javíthatnak azok az idegen nyelvű szaknyelvi képzési programok, melyek a városi főiskolák összefogásával, a Fejlesztési Pólus program keretében hamarosan megvalósulnak.


    Oldal küldése emailben    Oldal nyomtatása

    Köszöntő

    Ügyintézés

    Városüzemeltetés
    Kérdőív a közösségi fejlesztésekhez

    Projektek
    rss