2024. Szeptember 14. Szeréna, Roxána
   Eseménynaptár
2024 Szeptember
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
     Kék hírek - 2007. 11. 08.
    Rendőr Robi és Rosszcsont Ricsi - bűnmegelőzési program indult óvodásoknak
     A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság, Bűnmegelőzési Osztálya 2007. november 8-án, általános bűnmegelőzési programot indított, nagycsoportos óvódások részére. A programsorozat, mely egyedülállónak számít az országban, az „Ovi-zsaru” elnevezést kapta. A tematika közvetítésében Rendőr Robi és Rosszcsont Ricsi volt a egyenruhás főelőadó segítségére, így szemléltetve a kicsiknek a helyes és követendő magatartásformákat.



     A programot csütörtökön délelőtt 11.00 órakor kísérleti, tapasztalatgyűjtési jelleggel kezdte meg Vörös Ferencné r. alezredes a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság, Bűnmegelőzési Osztályának kiemelt főelőadója a székesfehérvári Hétpettyes Óvodában. A kezdeményezés úttörőnek számít, hiszen az országban óvódás korosztálynak hasonló jellegű programsorozat nem indult még. Az itt megszerzett gyakorlati jártasság után jelenhet meg az „Ovi-zsaru” a megye többi óvodájában. A foglalkozásokhoz módszertani útmutató, segédanyag is készült. 

    Az első előadás –mint ahogy a jövőben a többi is- játékos, szemléltető eszközök bevonásával történt. Két fontos szereplő is bekapcsolódott a programba, akik a következő alkalmakkor is jelen lesznek. A két szereplő nem más, mint Rendőr Robi és Rosszcsont Ricsi kézbábok. Ők aktív szereplői a programsorozatnak, együtt élnek a gyerekekkel, azonosulni tudnak majd velük. 

     Az leső találkozást egy „hús-vér” rendőrrel a gyerekek kitörő lelkesedéssel fogadták, és még hat héten keresztül egy-egy alkalommal látogat el hozzájuk a rendőrkolléga, kis barátaival a bábfigurákkal együtt. 

     A program egyik fontos eleme ugyanis, hogy a gyerekek közelebbről megismerkedhessenek az egyenruhásokkal. Általános tapasztalat ugyanis az, hogy bizony a felnőttek gyakran negatív szereplőként mutatják be, s emlegetik a rendőröket a gyerekeknek. Gyakran lehet hallani, hogy „majd a rendőr elvisz, ha rossz leszel”. Közlekedési szabálysértés elkövetésekor, amikor a felnőtt tudja (tudnia kellene), hogy szabályt sértett akkor is a rendőrt hibáztatja és ennek hangot is ad később, már családi körben. Nem csoda, ha a gyermekben negatív kép alakul ki a rendőrről és ha bajba kerül, pl. elkeveredik az utcán vagy a tömegben, nem mer odamenni a rendőrhöz, hogy segítséget kérjen, hisz fél, mert a felnőttől azt hallotta rossz ember.

     Az „Ovi-zsaru” program előadásait egyenruhás rendőrök tartják majd, hogy a gyermekeknek módjuk legyen személyesen tapasztalatokat gyűjteni.

     A gyerekek óvodás korban általában még nem kerülnek kapcsolatba a bűnözéssel elkövetőként, azonban áldozatokká válhatnak. Ez elmondható nem csak a közterületen bekövetkezett balesetekre, bűncselekményekre, hanem a lakókörnyezetben előforduló esetekre is. Ezért a korai megelőzés elkerülhetetlen, a figyelemfelhívás fontossága nem kérdőjelezhető meg. 

     Minél koraibb a figyelemfelhívás, ismeretanyag átadás, oktatás az áldozattá válás elkerülésére, annál hatékonyabb módszerré válhat. Figyelembe kell venni azonban az életkori sajátosságokat, a magabiztos viselkedést a veszély elkerülésének lehetőségét kell erősíteni bennük. 

     Az elkészített segédanyag elsősorban rendőri megközelítésben, másodsorban gyakorló szülői szemmel és nem utolsó sorban pedagógiai módszerekre épülve készült el. Az óvodáskorú – főként nagycsoportosok – gyermekcsoportoknál próbálja meg a megelőzés nevelési módszereit megismertetni. 

     A program kidolgozásának legfőbb szempontja az volt, hogy a gyermekek életkori sajátosságait figyelembe véve, egy olyan prevenciós anyag készüljön el, melynek segítségével sikeresen lehessen információt átadni, magatartást formálni, segítve a nagycsoportosokat az iskolára való felkészülésben is. 

     A foglalkozások több témakörre koncentrálódnak, például a gyógyszerek-, maró hatású szerek használatára, idegenekkel kapcsolatos viselkedésre és a biztonságos közlekedésre is. A program nagycsoportos gyermekek részére lett kidolgozva, akik aktívan tudnak bekapcsolódni a témakörökbe. Eddigi tapasztalatok és az érintett korcsoporthoz tartozó gyermekek, szakemberek elmondásai alapján fogalmazódott meg, hogy a gyermekek ismereteit bővíteni szükséges ebben a témakörben is. 

     Fő cél, hogy a gyermekek a megszerzett új ismereteik révén ne kerüljenek számukra feldolgozhatatlan, megoldhatatlannak tűnő konfliktushelyzetbe.

     A program kísérleti jellegű, hiszen most nyílik először arra mód, hogy óvodáskorú gyermekcsoportokon megpróbálják a megelőzés, az áldozattá válás elkerülésének újszerű nevelési módszereit átadni rendőri közreműködéssel.

     A programot kidolgozó Fejér megyei szakemberek szerint a program sikerre számíthat a gyermekek s rajtuk keresztül a szülők, s nem utolsó sorban az óvónők körében is.

    Oldal küldése emailben    Oldal nyomtatása

    Köszöntő

    Ügyintézés

    Városüzemeltetés
    Kérdőív a közösségi fejlesztésekhez

    Projektek
    rss