30
31

Sport  -  2017. 01. 24. 19:59  -  Somos Zoltán, fotó: fiba.com
    A végén egy tripla döntött, nem jutott tovább az Alba Fehérvár

Aki győz, továbbjut – ilyen egyszerű volt a képlet az Alba Fehérvár és a francia Pau Orthez mérkőzése előtt, amely utolsó volt a FIBA Európa-kupa második csoportkörében. Óriási küzdelmet hozott a két csapat rangadója, amelyben a negyedik negyed előtt még az ismét jól játszó Alba állt jobban. A fizikai fölényben lévő franciák a hajrában kevesebbet hibáztak, és egy triplával megnyerték a mérkőzést, ezzel első helyen továbbjutottak a csoportból.

Justin Edwards később érkezett a melegítéshez, de neve ott volt a jegyzőkönyvben, így mindenki bízott benne, pályára lép a továbbjutás szempontjából sorsdöntő meccsen. A kezdőbe azonban nem került be, a helyette játszó Markovics emelte be az első hazai duplát. Az első triplát pedig meglepetésre Shepard, a kettő között mindkét oldalon több dobás kimaradt. Fizikális fölényét a mozgékony fehérvári védekezéssel szemben nem tudta érvényesíteni a Pau, a negyed felénél 9-8 állt a táblán. Keller szép centerkosarat, Farr triplát dobott, a másik oldalon Goods felelt a pontokért. Eladott labdákból támadtak a franciák, de az Alba amerikai centere bevágta a második hármasát is, majd két büntetővel már tíz pontnál járt! Az irányító Cooper is kintről talált be, döntetlenre mentve övéinek az első negyedet.
    Lóránt megszerezte első kosarát a második játékrész elején, a közönség pedig játékvezetői ítéleten háborgott. Megjegyzendő, a franciák ellen addig összesen két személyit ítéltek a sporik, akik rögtön aktívabbak lettek, amint a két Edwards összeszólalkozott – mindketten technikait kaptak. A vendégek irányítója igazolta, mennyire ért a gólpasszokhoz, amikor pedig sikerült eladott labdába hajszolni, az Alba elszúrta a lerohanást. A vendégek is idegeskedtek, képtelenek voltak két támadást egymás után jól befejezni. A centerekhez bejátszott labdákkal így is párpontos előnyt építettek. Az irányítót (is) játszó Justin Edwards triplával egyenlített, majd egy betöréssel időkérésre késztette a franciák edzőjét.. Ezt követően már csak Burgess könnyű kosarát jegyezhettük fel, és mivel a félidő legvégén két büntetőt kihagyott a Pau, az Alba mehetett előnyben pihenni.
    Kivédekezett egy támadást, majd Edwards-triplával indított az Alba, a hangulatot pedig fokozta, hogy Shepard betakarta Mipokát, és a túloldalon zsákolt. Amikor ismét ő forgatta be emberét, hirtelen hét pont lett a különbség, Remekül védekezett ekkor a Dzunics-csapat, csak Cooperrel nem tudott mit kezdeni, aki dudaszóra dobott triplát. Edwards azonnal válaszolt, majd mindkét csapat megmutatta, milyen hibákba hajszolhat valakit a nagy tét. A játékvezetők is tettek róla, hogy fokozódjon a hangulat, a Pau ellen szinte semmit nem fújtak le, közben ők büntetőkkel araszolgattak előrébb. Edwards és Tóth Péter hármasát azonban nem lehetett elvenni, keménységben pedig a negyed végén rátett még egy lapáttal a parádésan védekező Alba.
    Valamit kompenzáltak a bírók, mert Cooper ellen fújtak technikait a negyedik negyed elején. A közönséggel folyamatos „interakcióban” lévő JK Edwards triplája után sokáig nem tudtak betalálni a mieink, és miközben Lórántnak meglett a negyedik hibája, Goods kosarával fordított a Pau. Keller Ákos szintén négy faulttal játszott, kosarat dobott, majd a következő akciónál kipontozódott. Még nagyobb veszteség érte a Paut, mert színészkedésért második technikaival kizárták a fazonszabászt , Coopert. Taylor büntetőzött jól, az utolsó három perc pedig döntetlenről indult. Sűrűn szólt a síp, Lóránt is kipontozódott, amikor már csak egy perc volt hátra. Kimaradt büntetők árulkodtak a feszültségről, de Edwards bedobta az övéit. Utána viszont elrontotta tempóját, Shepard a lepattanót nem tudta visszatenni, és Okobo kilenc másodperccel a vége előtt beemelt egy hármast… Ez volt a döntő momentum, a legvégén Taylor triplája lejött, így három ponttal kikapott az Alba, és nem jutott tovább csoportjából. Pedig a mérlege megegyezett a legyőzőjével.

Alba Fehérvár - Pau-Lacq-Orthez 78-81 (23-23, 16-14, 24- 21, 15- 23)
    Alba: Taylor 5, Markovics 4, Shepard 11/3, Lóránt 7, Keller Á. 6. Csere: Farr 21/6, Burgess 2, Edwards 19/12, Tóth P. 3/3.