2024. Július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Sport  -  2017. 01. 23. 07:52  -  Bácskai Gergely
    Teljes szívemből és lelkemből megszerettetni a röplabdát - beszélgetés Fésűs Irénnel
      
    A Magyar Diáksport Szövetség testnevelő tanároknak adható díját Fejér megyéből Fésüs Irén röplabda szakedző, a Felsővárosi Általános Iskola testnevelő tanára kapta. A sokszoros magyar válogatott röplabdázó évek óta elhivatott a röplabda népszerűsítésében és első számú feladatának az utánpótlás-nevelést tekinti.

    Mikor került először kapcsolatba a röplabdával?

    10-11 éves lehettem, amikor olyan testnevelő tanárom volt, Horváth Sándor tanár úr a Béke téri Általános Iskolában, aki - akárcsak én - elkötelezett volt a röplabda irányába. Ő volt az egyetlen edző akkor a városban, aki férfi és női utánpótlást nevelt. Megszerettem nála ezt a sportot és onnantól kezdve nem is hagytam abba.
    Sokfelé játszott az országban. Merre, milyen csapatokban?

    Újpestre családi okok miatt mentem, de játszottam Egerben, ahol bajnokok lettünk, ami életem egyik legszebb állomása. Majd a kislányom születése után itthon maradtam Székesfehérváron, de voltam közben a BVSC-ban is. Mióta itthon vagyok, azóta kezdtem foglalkozni az utánpótlással. Akkoriban Sárvári László barátommal, az Alba Volán szakosztály igazgatójával úgy terveztük, hogy „csinálunk” egy röplabdás iskolát a Vörösmartyban. Oda kerültem 1993-ban testnevelő tanárnak, közben pedig tovább játszottam. Még 48 évesen is pályára léptem a tanítványaimmal, mert kevesen voltunk. Ötven évesen, 2009-ben választottak meg az év edzőjének, amikor az akkori csapatommal, mely az ország legfiatalabb együttese volt, elértünk egy olyan szintre, amikor elmondható volt, hogy megvan az-az utánpótlás bázis, melyre lehet felnőtt csapatot építeni Fehérváron. Aztán megszüntettek bennünket és átköltöztünk a BSE-hez.
     
    A Felsővárosi Általános Iskolában mióta foglalkozik röplabdával?

    Régóta foglalkozom itt röplabdával és három éve itt is tanítok, előtte 21 évig a Vörösmarty-ban tanítottam. Földi Zoltán igazgató úr keresett meg azzal, hogy ne csak a fiúk, hanem a lányok is itt legyenek a Felsővárosi Iskolában, ahol sok minden a röplabdáról szól.
    Néhány éve nagy cél volt még, hogy röplabda akadémiát hozzanak létre a városban…

    Még Dévényi Tibor elnök úrral, barátommal terveztük ezt, amikor 2009 körül elkezdett jól beindulni az utánpótlásunk. Ekkor a felnőtt csapatunk is olyan volt, hogy lett volna hova nevelni a gyerekeket. Akkor tervünk volt egy akadémia, azonban azzal, hogy a röplabda is bekerült a TAO által támogatott sportágak közé, talán nem is annyira lényeges dolog már ez. Nagyon jól működnek az akadémiák, de nekünk most az a célunk, hogy egy nagyon jó utánpótlás bázisra építsünk női és férfi csapatot.
     
    Hogyan áll ez a munka jelenleg?

    A fiúknál már van felnőtt csapat, mely NB2-es szinten működik és három évvel előttünk járnak felépítettségben. A lányoknál is nagyon jó bázis kezd kialakulni kiváló szülői és iskolai háttérrel. Velük érdemes megkockáztatni már, hogy elinduljunk -akár már idén- az NB2-ben, azonban kevesen vagyunk még és szükségünk lenne két tapasztaltabb játékosra, akik beépülnének a fiatal csapatba és rutinjukkal segítenék a fiatal játékosokat. Beszéltem már több volt tanítványommal, akiknek lenne hozzá kedve. Ez azért lenne nagyon jó, mert NB2-ben, amúgy is inkább idősebb játékosok játszanak.
    A Felsővárosi Iskolában mennyi és milyen edzéseket tart délutánonként?

    Van egy szupermini kategória, ahova második, harmadik és negyedik osztályos iskolások járnak fiúk lányok vegyesen és Horváth Virág kolléganőmmel közösen tartunk nekik edzéseket hetente háromszor. Erre épül a mini korosztály, nekik hetente háromszor van edzésük, majd a gyerek és serdülő korosztályban heti 4-6 edzést tartunk.
    Itt szeretném kiemelni, hogy a Felsővárosi Általános Iskola a diákolimpiai döntőkön kapott pontszámok alapján, az ország összes általános iskolája között a hetedik helyen végzett. Négy röplabdacsapattal is országos döntőben szerepeltünk és első helyen végzett a két lány csapat a 3. és 4. korcsoportban. A 3. korcsoportos fiúk ezüstérmesek lettek, a nagyfiúk pedig éppen lemaradtak a dobogóról és a negyedik helyen végeztek.
    Fehérváron nagyon bőséges a kínálat és rendkívül sok sport közül választhatnak a gyerekek. Hogyan érvényesülhet egy feltörekvő sportág, hogy megfelelő utánpótlás bázisa legyen a felnőtt csapatának?

    Nagyon jó, hogy ilyen sok sportág közül választhatnak a gyerekek és mindenki örül annak, hogy nagyon sok sportágban élvonalbeli csapataink vannak Fehérváron. Nem véletlenül vagyunk a Bajnokok Városa. Régi motoros vagyok a szakmában és az a tapasztalatom, hogy ha magamból tudok adni a gyerekeknek és így tudom megszerettetni a sportágat, akkor lesz utánpótlás. Ez azonban csak akkor működik, ha a gyerekek is érzik, hogy teljes szívemből, lelkemből meg szeretném tanítani és szerettetni a röplabdát velük.