29
30
31

Rémisztő kezdés, remek folytatás és Alba Fehérvár-siker

Az év utolsó mérkőzését a FIBA Európa-kupában játszotta az Alba Fehérvár. Az eredmény méltó volt az alapvetően sikeres évhez és szezonhoz, hiszen nyertek Lóránt Péterék, ráadásul komoly hátrányból felállva. Az első negyedben tizenhéttel is vezettek a csehek, utána azonban keményített védekezésén a Fehérvár és megnyerte a rengeteg hibával tarkított meccset. Ezzel két forduló után egyedül hibátlan csoportjában a nemzetközi kupa második körében.

Nagyon magas csapat a Pardubice, majdnem minden játékosa két méter feletti, ezzel szemben az Alba a gyorsaságára építhetett - volna... De az első negyedben szinte semmi nem érvéáyesült a fehérvári erényekből, totálisan bent ragadt a rajtnál a Dzunics-csapat. Nemcsak támadásban, sőt, főleg védekezésben, ami olyan puha volt, hogy egy, a cseheknél gyengébb csapat is kihasználta volna. Dominez Burnett és társai remekül éltek ezzel, és már tizenhét ponttal is vezettek, pedig azt gondoltuk, a Körmend elleni dekoncentráltság csak kisiklás volt az Alba részéről. 5-5 után kilenc pontot dobott válasz nélkül a vendégcsapat, majd tovább nőtt az előny, miközben a dobások is gyengén mentek az év utolsó meccsét játszó fehérváriaknak.
    Aztán az első negyedben dobott tizenkét pontjánál hússzal (!) szerzett többet az Alba a másodikban, mert végre egyéni extrák kerültek elő támadásban, főleg az extázisba jövő Lóránt Pétertől. Pedig nem kímélték a védők az Alba kapitányát, aki egy tucat pontnál járt, amikor egy betörésnél a szemöldöke is felrepedt, olyat kapott - faultot mégsem fújtak a játékvezetők... Lórántnak vérző fejjel kellett cserét kérnie, de ekkor már vezetett az Alba, mert Taylor, Shepard és Edwards is felidézte korábbi önmagát, védekezésben pedig végre mindenki odatette magát. Megzavarodott a Pardubice, Edwards úgy szerezte meg a vezetést, hogy egy alapvonali bedobást egyszerűen elvett a csehektől. Kár volt az eladott labdákért, igaz, valóban a rohanást erőltette a Fehérvár, ebben pedig benne vannak a hibák. A szünet előtt már a lepattanó-csatában is jobban álltak a mieink, ám az utolsó pontokat a vendégek szerezték, így döntetlennel mentek pihenőre a felek.
    Kosárváltással indult a harmadik negyed, eleinte itt is, ott is minden bement, de aztán Edwards eladott labdáiból a csehek vittek végig akciókat centerkosarakig. Főleg Svrdlik lépett be jó üteműen, Lóránt ellenben megmutatta, milyen, ha egy center kintről is jól céloz. Markovics első pontjait szerezte, ezekkel éppen a negyed felénél megint az Alba állt minimálisan jobban. Percenként akár többször is változott ez, Lóránt harmadik hibája aggasztó volt, Taylor remek beindulásai viszont örömteliek. A kis irányítónak Keller is segített, egy felperdülő labdáját elemi erővel húzta a gyűrűábe. Közben a Pardubice is gyűjtögette a pontokat, James Farral ellenben nem tudtak mit kezdeni a csehek. Az amerikai center a 30. percben 10 pont, 10 lepattanós dupla-duplánál járt, nagy kár, hog az utolsó percen belül kiejtette ziccerben a labdát, mert ebből Autrey triplát dobott, így nem nyolccal, csak hárommal vezetett az Alba a negyedik negyed előtt.
    Justin Edawards 2+1-es akciójával indult a záró etap. Nem esett sok hazai kosár, vendég viszont két és fél percig egy sem, így maradt az előny. Nagyobb gond volt, hogy Lóránt egy támadóhibával összeszedte negyedik faultját is, Pulpán ráadásul azonnal egy triplát is bevágott. Ugyanezt tette Necas is, öt és fél perccel a vége előtt megint a vendégek vezettek. Sok faultjuk miatt büntetőzhetett az Alba, de Keller és Farr is hibázott, luxusnak tűnt, hogy négyből egy sem ment be. Rengeteg esélyt hagyott veszni a Fehérvár, de 2:25-tel a vége előtt végre befejezett egy lerohanást Shepard. Hogy a ráadás büntetőt kihagyja és a következő akciónál eladjon egy már megszerzett labdát... Hihetetlen jeleneteket láttunk, egymás hibáiból éltek a csapatok, Farr zsákolása is egy cseh eladott labdából következett - a két együttes összesen ötvennél járt... Hatpontos vezetésnél mentünk bele az utolsó percbe. A meccs egyik legjobbja, Farr pöcizett, majd zsákolt, eldöntve a meccset.  Borzasztó kezdés után jött vissza és nyert az Alba, ezzel két forduló után pontelőnnyel vezeti csoportját a FIBA Európa-kupában.

Alba Fehérvár - Pardubice 84-78 (12-27, 32-17, 22-19, 18-15)
    Alba: Taylor 12/3, Edwards 14/3, Shepard 12, Lóránt 18/6, Keller Á. 6. Csere: Farr 16, Burgess 4, Markovics 2,