30
31

Sport  -  2016. 12. 13. 20:19  -  Somos Zoltán, fotó: Simon Erika
    Nagy csatában született meg az újabb "európai" Alba-győzelem

Megkezdődött a második csoportkör a kosárlabda FIBA Európa-kupában, az Alba Fehérvár a román listavezető Kolozsvárt fogadta. Végig szoros meccsen nyertek a hazaiak, akiknél remek teljesítményt nyújtottak a padról érkező kosarasok. Így Brandon Taylor hiányét távészelve győzelemmel nyitotta az új szakaszt az Alba

Csökkent Dzunics Braniszlav rotációs lehetőségeinek száma, mivel Brandon Taylor megsérült a szegedi bajnokin és nem játszhatott a Kolozsvár ellen. Nemcsak mennyiségileg volt ez probléma, hanem minőségileg is, hiszen Taylor a keret első számú irányítója.Tóth Péter kezdett egyes poszton, de egy másik magyar kosaras, Török Roland taléált be először - kár, hogy ő a vendégeket erősíti. Akik első három támadásukból betaláltak, közben pedig jól védekeztek. Keller Ákos három duplával lendített csapata szekerén, de így is vezetett a kintről is jól célzó Kolozsvár. Török második triplája után, nyolcpontos hátrányban kellett időt kérnie Dzunicsnak. Sikerült javítani a védekezésen, Markovics és Edwards is először köszönt be, ésa negyed végén az ő összjátékukkal meglett az egyenlítés is.
    A vendégek az első tíz percben 61.5%-kal dobtak mezőnyből, ami extra mutató és Dykes révén a másodikban is helyre küldték első kísérletüket. Markovics triplával felelt, ezzel vezetett az Alba, ráadásul szemfüles duplát is tett hozzá a fiatal bedobó. A játékvezetők ítéletei váltottak ki népharagot, de legjobban Edwards reagált: kosarat szerzett, lepattanót szedett, gólpasszt adott a kanadai hátvéd.Az ex-szolnoki Barro is feliratkozot a táblára, nálunk pedig Burgess iparkodott a totálisan kiegyenlített meccsen. Centerben egy az egy elleni párharcokból potyogtak a kosarak, a pályára visszatérő Lóránt egy lecsorgót pöcizett be, Tóth triplája után pedig szinte már elhúzott az Alba (44-38). De nem tartott sokáig a szellős állás, időkérést követően Török és Dykes is elérte a tíz pontot, Adamovics hármasa után pedig már Dzunics rendelte magához csapatát. Bár ezután is eladta a labdát a Fehérvár, egypontos előnnyel mehetett pihenőre.
    Dykes a második félidőt is dudaszós tempóval nyitotta, frusztráló volt, hogy ismét csak majdnem sikerült kivédekezni a támadást. Hanem aztán Lóránt is megmutatta, hogy tud ilyet, ráadásul triplából... Végre labdát tudott szerezni az Alba, csak azonnal el is adta, Edawrds ellen pedig sportszerűtlent ítéltek. Ebből négy pontot szerzett a Kolozsvár, megint egyenlő lett. Keller Ákos idézte fel a meccs elejét dupláival, de amíg ő a tizedik pontját, a csapat tizedik eladott labdáját "érte el", így képtelen volt elszakadni ellenfelétől.  Az első félidőben huszonhat pont érkezett a padról, ehhez képest Farr és Markovics is kicsit későn kapott lehetőséget a harmadik negyedben. De ha már ott volt, nem tétlenkedett, markovics gyors öt ponttal jelezte, nem esett ki a ritmusból. Nem így az egyik időmérő szerkezet, emiatt technikai szünetet kellett beiktatni. Adamovics tiszta triplát dobhatott, de a negyed végén egy Markovics-Farr akcióból mi szereztük az utolsó kosarat.
    A negyedik játékrész centerkosarakkal indult, csakhogy míg Barro egy, Keller Ákos három pontot szerzett, és ezután végre nem ment be két dudaszós dobás a vedégektől. Válogatott centerünk egy lerohanást is szépen fejezett be, a védekezés pedig kezdett igazán összeállni, így közeledve a negyed feléhez, kilenc ponttal vezett az Alba. Burgess tempójával meglett a közte tíz is, jó volt a ritmus, de Barrót nem tudták tartani a palánk alatt a hazaiak. A Kolozsvár zónával próbálkozott, sikerrel, ráadásul Rasics két triplát is beemelt, így 2:45-tel a vége előtt már megint az Alba nyakán voltak a vendégek.Fehérvári időkérés jött, majd jó büntetők, de igazából Dykes büntetett - persze, hogy egy dudaszóra vágott triplával... Ilyen (mázlis) dobóformával lehet nyerni idegenben, hogy ne tegye meg a Kolozsvár, Lóránt Péter igazán sokat tett érte. Előbb hátradőlős tempót küldött helyre, majd megpasszolta a nagyot zsákoló Edwardsot. Ötpontos eőnnyel indult az utolsó perc, Dykes pedig megtette azt a szívességet, hogy kihagyott két büntetőt. Az ebből indított támadásnál Edwards és Shepard bemutatta a meccs leglátványosabb kosarát, előbbi tizedik asszisztjával. Innen nem volt visszaút a vendégeknek, nagy meccset nyertek meg a fehérváriak!

Alna Fehérvár - U-BT Cluj Napoca 92-83 (21.21, 25-24, 19-17, 27-21)
    Alba: Tóth P.3/3, Edwards 13, Shepard 8, Lóránt 10/6, Keller Á. 15/3. Csere: Farr 14, Markovics 14/6, Burgess 11/3, Filipovics 2.