30
31

Sport  -  2016. 11. 16. 22:30  -  Somos Zoltán, fotó: Simon Erika (archiv)
    Győzelem Brüsszelben, továbbjutás a csoportból

A FIBA Európa-kupa ötödik meccsnapján Brüsszelben lépett pályára az Alba Fehérvár, abbana  tudatban, hogy ha nyer, gyakorlatilag tovább is jut a csoportból. A belgák ellen itthon szoros csatát vívtak a fehérváriak, most azonban szünetig tizenhat ponttal elhúztak. Gond nélkül tartották az előnyt a folytatásban is, idegenben is legyőzték ellenfelüket, és már biztosan továbbjutottak a csoportból.

Megszokott kezdő ötösével állt fel az Alba Brüsszelben, vagyis Lóránt Péter is vállalta a játékot, aki Kaposváron ksiebb sérülést szenvedett. Vele sem ment a meccs elején, alig esett kosár, persze nézhetjük úgy is, jól védekeztek a csapatok... Az Alba nehezen melegedett bele, de aztán Markovics triplájával magához ragadta a kezdeményezést, pedig a fiatal bedobó játéka is kérdéses volt előzőleg. A hazaiak főleg a palánk alatt próbálkoztak, de az első negyed végén ezt jól védte a Fehérvár, így mindössze tizenkét pontot kapott tíz perc alatt. Nem hozta lázba a brüsszeli publikumot a produkció, igaz, amúgy is lehangolóan kevesen voltak a csarnokban.

A második negyedből csak két perc és tizenkét másodperc telt el, amikor már időt kért a hazaiak meglehetősen ideges edzője, mert kilenc ponttal húzott el az Alba. Most a mieink voltak center pozícióban veszélyesek, Farr és Keller is jól támadta a gyűrűt. A védekezés is szépen összeállt, alig jutott tiszta helyzethez a Brussels, ha mégis, kihagyták a hazaiak.. Öt perc alatt csak három pontot szereztek, a túloldalon ellenben még Keller is triplát dobott és 29-15-re vezettek a fehérváriak. A lepattanókat is jobban szedte az Alba, mezőnybeli dobószázaléka is szépen feljavult és megnyugtató, 39-23-as vezetéssel mehettek pihenőre a fehérváriak.
    Edwards, majd Shepard is kosárral nyitott a második félidőben, húsz lett a különbség. Változatlanul pörgősen, jól védekezett az Alba, egyedül Pita tudott a hazaiak közül olykor rést találni a pajzson, főleg kinti dobásokkal. De ezzel sem mentek sokra, mert a sorozatban eddig húsz pontot átlagoló Justin Edwards néha megvillant, vagy éppen Keller Ákos mutatta meg, hogy ez az ő napja lehet. A negyed hajrájában ugyan kevés támadás zárult kosárral, de ez senkit nem zavart fehérvári részről, hiszen továbbra is magabiztos vezetést jelentett. Az Alba ebben a negyedben sem engedte húsz pont közelébe a házigazdát, igencsak érett tehát a továbbjutás.

A kérdés az volt, lankad-e a figyelem a nagyobb előny birtokában, mert nem úgy tűnt, hogy a brüsszeliek elő tudnak húzni valami váratlant. Nagy volt a differencia a dobószázalékot, és még nagyobb a lepattanók számát tekintve, ez egyételműen mutatta, fejben is jobb az Alba. Brandon Taylor megint bizonyította, hogy nem minden a magasság, előlépett pontgyrtóvá a kis irányító. A Brussels inkább túl akart lenni a meccsen, újabb támadó lepattanókat engedett az Albának, igaz, legalább jobban dobtak a hazaiak a meccs vége felé. Olyannyira, hogy a dobópárbajjá alakuló záró negyedben nyolc pontra felzárkóztak a triplákkal, ám az Alba gyorsan dobott hét pontot válasz nélkül, megelőzendő a túlzott izgalmakat. Idegenben is nyert tehát a Fehérvár, amivel máris kiharcolta a továbbjutást a csoportból! Hogy csoportelső lesz-e, az jövő héten, a francia Chalon ellen dől el.

Brussles Basketball - Alba Fehérvár 69-80 (12-18, 11-21, 15-15, 31-26)
    Alba: Taylor 13/6, Edwards 11, Shepard 11/3, Keller Á. 12/3, Lóránt 14. Csere: Markovics 9/3, Farr 8, Burgess 2, Tóth P., Filipovics, Keller I.