30
31

Sport  -  2016. 11. 09. 20:20  -  Somos Zoltán, fotó: Simon Erika
    A Benficát is simán verték, továbbjutás küszöbén a fehérvári kosarasok

Egy héttel a Chalon bravúros legyőzése után ismét hazai pályán játszott a FIBA Európa-kupában az Alba Fehérvár. Az ellenfél ezúttal a portugál bajnok Benfica volt, soraiban a korábbi fehérvári kedvenc Damian Hollisszal. Szerencsére az eredmény is a farnciák elleni remek meccset idézte, a másoik félidőben egyértelművé tette fölényét és újabb remek győzelmet aratott az Alba.

Ahogy várható volt, a közönség nagy ovációval és tiszteletére készített transzparenssel köszöntötte Hollist a bemutatásnál. Ajándékot kapott a fehérvár klubvezetéstől is, de aztán véget ért a barátkozás, hiszen mindkét csapatnak szüksége volt a győzelemért járó két pontra. Lisszaboni meccsükön nem potyogtak a kosarak, ehhez képest itt az első néhány támadás mindkét oldalon ponttal zárult. Hollis is betalált, Shepardot ugyanakkor nem tudta levédekezni. Jól dobott az Alba, Keller Ákos brutális, egykezes zsákolással húzta be Taylor passzát, és a hatodik percben láttuk az első, nem kosárral végződő hazai támadást, akkor is egy lépéshiba miatt... Nem csoda, hogy 22-12 állt a táblán, a Benfica ugyanis közben nem boldogult a magyar védekezéssel. Edwards remek kezét is megcsodálhattuk, a negyed végén azonban becsúsztak hibák is és közelebb jött a Benfica.
    James Farr szállt be kosárral a meccsbe a második negyed elején, a portugálok pedig megmutatták, ők is értenek a lerohanáshoz. Eladott labdákkal is segített nekik az Alba, és a védekezésben is akadt kihagyás, amit Hollis triplával büntetett. Más volt a játék képe, mint az első negyedben, kevesebb hazai kísérlet sikerült, de Burgess harmadikra csak betalált kintről. A játékvezetői síp a Benficának volt kedvesebb, Hollis büntetőivel át is vette a vezetést. Jól reagáltak a mieink, szigorítottak a védekezésen és szerzett labdákból Edwards révén eredményesek voltak. Taylor triplájával ötpontos előnybe került szünetre a Dzunics-csapat.
    Edwards triplával nyitott fordulás után, és egy az egyben is megfoghatatlannak bizonyult. Remek társa volt támadásban Lóránt és Shepard. Hiába kért időt a vendégek edzője, az Alba védekezése megbénította csapatát, 59-41-re húztak el a fehérváriak. Ekkor hallatott magáról a lisszaboni meccset triplával eldöntő Andrade, két távolival majdnem megfelezte a különbséget. A kérdés az volt, védekezésben tudja-e tartani a szintet a Dzunics-csapat. Kétperces hazai gólcsendet tört meg Farr triplája, majd Edwards passzából zsákolt is egy szépet az Alba centere. A Benfica lépéshibáit kosarakkal büntették Burgessék, remekül kijátszott dobóhelyzetből válaszolva Andrade újabb triplájára, és nyolc ponttal megnyerték a harmadik negyedet.
    Nem adta fel a Benfica, Hollis kitépte Farr kezéből a labdát, úgy szerezte a záró negyed első kosarát, Andrade pedig folytatta a triplagyártást. Jókor érkezett Tóth Péter első kosara, szintén hármas, mégis nyugtatnia kellett csapatát Dzunicsnak, mert kapkodó volt a játék. Amikor szépen járt a labda, Burgess be is vágta újabb tripláját. Négy és fél perccel a vége előtt Taylor lopott labdát, és ziccerével 80-64-re ment a Fehérvár, időkéréssel próbálkozott Carlos Santos. De megint a kicsi irányító villant, amikor pedig Shepard hanyattesés közben égbe lőtt labdája is kosárba hullt, egyértelművé vált, az égiek is hazai győzelmet akarnak. Edwards egész pályán végig vezette a labdát, hatalmas zsákkal szerezte meg huszadik pontját, majd adott egy gólpasszt Shepardnak is. Megint gálahangulat lett a végére, mint a Chalon ellen. Az Alba alaposan visszavágott eddigi egyetlen vereségéért - és a legvégén, a régi barátság tiszteletére Keller Ákos még betakarta Damian Hollist is... Nagyon komoly lépést tett a továbbjutás felé az Alba Fehérvár!

Dzunics Braniszlav: "Gratulálok a játákosaimnak, most már nem először mutattuk komoly csapat képét. Sikerült nagy energiákat mozgósítani, a festékben is dominálni, valamint jól védekezni. Nem számolgatunk a továbbjutást ileltően, a következő mérkőzéseket is meg akarjuk nyerni."

Damian Hollis: "Frissebb volt az Alba, megérdemelten nyert. Keserédes estém volt, hiszen a Benficáért harcolok, és kikaptunk, ugyanakkor rengeteg szeretetet kaptam a fehérvári közönségtől, ami nagyon jól esett."

Alba Fehérvár - Benfica 90-71 (26-20, 18-19, 25-17, 21-15)
    Alba: Taylor 9/3, Edwards21/9, Shepard 18, Lóránt 17/3, Keller Á. 2. Csere: Farr 9/3, Tóth P. 3/3, Burgess 9/9, Markovics, Keller I. 2.