30
31

Sport hírek  -  2016. 11. 02. 20:06  -  Somos Zoltán, fotó: Simon Erika
    Kitűnőre vizsgázott franciából az Alba Fehérvár!

A sorozatban még veretlen Elan Chalonnal játszotta harmadik mérkőzését  FIBA Európa-kupában az Alba Fehérvár. A francia csapat ellen nem a mieink voltak az esélyesek, de alaposan rácáfoltak a papírformára! Szinte gáláztak Shepardék, a harmadik negyedben már harminccal is vezettek, és a kupaforduló egyik nagy meglepetését szerezve kiütötték a Chalont.

Tizenhét évvel ezelőtt már rendeztek Alba - Chalon meccset, akkor a Saporta Kupában találkozott a francia nagycsapat a fehérvári vendéglátóval. Emlékezetes kupakalnad volt, hiszen az Albacomp a litván Lietuvost és az izraeli Maccabi Nest is megverte itthon, a franciák ellen pedig nagy meccsen kapott ki végül három ponttal. Robert Shannon 32 pontot szórt, most nincs hasonló "gólvágója" a fehérváriaknak... Lóránt Péter persze igazi vezér, ő szerezte az első kosarat, amire három duplával felelt a Chalon. 218 centire nőtt centere, Moustapha Fall kedvére zsákolgatott, szerencsére ebben a műfajban Keller Ákos is otthon van. Edwards és a vendégirányító, Roberson dobópárbaja színesítette a küzdelmet, utóbbi három triplával igazolta eddigi statisztikáit, de az Alba légiósa minden hangszeren játszott (pontok, lepattanók, gólpasszok, kiharcolt faultok). Az igen pontgazdag első negyedet egy duplányi  előnnyel zárta a Dzunics-csapat.
    A másodikból csak egy perc tizenhárom másodperc telt el, amikor időt kért a francia vezetőedző, ugyanis csapata elfelejtett védekezni. Markovics Luka, Tóth Péter és Keller Ákos is egyéni játékkal verte meg emberét, hattal vezetett az Alba. Továbra is "moziztak" ssaját palánkjuk alatt a vendégek, végignézték, ahogy Markovics káétszer szedi vissza saját rontott dobását, amikor pedig Burgess faulttal együtt is betalált, már tízzel ment csapata. Elképesztő etap volt, minden fehérvári támadás kosárral végződött, James Farr triplája is bedöcögött és 44-28 állt az eredményjelzőn.16-2-t repesztett az Alba, közben Lóránt, Edwards, Shepard a padon ült... Sejthető volt, hogy nem megy ez így végig, Clark révén elkezdett betalálni a Chalon is, de Lóránt is tettre készen tért vissza a parkettre. Ő is és társai is jól szedték a lepattanókat, de a remek dobószázalék volt a biztos vezetés kulcsa. Ezt tökéletesen összegezte a félidő utolsó pillanata: Brandon Taylor a saját hárompontosáról (!) dobott tripülát a másik gyűrűbe!
    Amit addig látunk sem volt csúnya, de a folytatásban senki által nem várt gálát varázsolt a totálisan széteső franciák ellen az Alba. A harmadik negyedben igazi osztálykülönbség volt a csapatok között, de nem a magasabban jegyzett Chalon javára. Shepard megkerülős csellel dobott kosarat, Edwards triplát, duplát, mindent jegyzett, a centerek pedig lazán pötyögtettek vagy zsákoltak - eközben hátul zárt a retesz. Jöttek a leindítás-kosarak, amiket megszoktunk a Dzunics-csapatoktól, bár nem ilyen ellenfelek rovására. Egy percnél még több volt hátra a negyedből, amikor már a kilencvenedik pontot szerezte az Alba, pedig ebben az idényben egyszer sem járt ilyen "magasságokban", a francia bajnokság élcsapatánál lényegesen gyengébb ellenfelekkel szemben sem. Felállva ünnepelt a közönség, pedig még nem a meccs végén jártunk. A negyedben dobott 36 pont mindennél többet elmond arról, milyen formában játszott a csoportban veretlen rivális ellen a szárnyaló Alba.Harmincpontos vezetésre a Chalon ellen nem sokaln lennének képesek, de ez ilyen nap volt.
    Kérdés volt, feláll-e a pofonból a francia együttes, amelynek edzője mintha megsértődött volna, időt sem volt hajlandó kérni, miközben éppen szétesett a csapata. Játékosai tették a dolgukat. még ha nem is a legnagyobb meggyőződéssel. Gipson faragott a hátrányból, az Albában pedig lubickolt James Farr, akinek a zóna ellen teljesen szabad labdái voltak. Ő tette fel a századik fehérvári pontot is, és még elszórakozott ziccerek is belefértek. Öt perccel a vége előtt huszonöttel vezetett az Alba, miközben a cserék voltak fenn a pályán. A Chaon Harris tripláiva büntette a fehérvári lazaságot, a padról visszatérő Lóránttal azonban nem tudott mit kezdeni. A hárompontosok közelebb csalták az ellenfelet, de a kiütés nem maradt el, Taylor megint jó távolival zárta a félidőt, bár most sokkal közelebb volt, mint a második negyed végén... 111 pontot dobva aratott nagyszerű győzelmet az Alba Fehérvár, ezzel két győzelemmel és egy vereséggel áll a csoportban.

Alba Fehérvár - Elan Chalon 111-91 (28-26, 28-16, 36-22, 19-27)
    Alba: Taylor 14/9, Edwards 22/9, Shepard 12. Lóránt 22/6, Keler Á. 12. Csere: Farr 16/6, Tóth P. 4, Markovics 4, Burgess 5, Filipovics.