29
30
31

Fájó vereség a nagyon hosszú lisszaboni éjszakában

A Benfica otthonában kezdte meg szereplését a FIBA Európa-kupában az Alba Fehérvár. Remek első negyeddel, amiben tízzel jobbak voltak a fehérváriak, utána azonban a Benfica produkált hasonlót. Hullámzott a játék a folytatásban is, sérülésekis hátráltatták a Fehérvárt, amely így is a győzelemért támadhatott a negyedik negyed végén. Nem sikerült, a hosszabbítás utolsó pillanatában pedig a Benfica szerezte meg a győztes kosarat.
    Taylor, Edwards, Shepard, Lóránt, Keller összeállításban kezdett az Alba a Benfica csarnokában, amelyben nem tolongtak a nézők a kései időpontban. Edwards kosaraival a fehérváriak szereztek vezetést, Damian Hollis faulttal együtt elért pontjaival forított először a portugál rekordbajnok. Markovics jól szállt be a padról, triplájával ismét az Albánál volt az előny, ami Lóránt remek megoldásaival nőtt tovább. A 7. percben már 11 pontnál járt a magyar center, annyinál, mint a Benfica összesen... Amikor cseréje, Farr is duplával nyitott, már időt kellett kérnie a hazaiak edzőjének. Hiába tette, Taylor labdaszerzésből ziccerezett, és már tíz fölött volt a fehérvári előny. Az első negyedben nagyszerűen védekeztek a vendégek, a végén Markovics nagy blokkal takarta be Raiviót.

A második viszont kihagyott dobásokkal, eladott labdákkal és Benfica-pontokkal indult. Három perc alatt eltüntette hátrányát a házigazda, ekkor képtelen volt betalálni az Alba. Dzunics Braniszlav visszaküldte a kezdőket a pályára, időt is kért, de átvette a vezetést a Benfica. Shepard büntetőivel tört meg a rossz sorozat, majd a negyed hatodik percében Edwards végre akcióból is betalált... A nagy zsákolást is bemutató Barberre játszott labdákkal operált a Benfica, miközben a fehérváriak dobásmutatója romlott, de legalább rohanásból sikerült kosarat szerezni. Shepard összeszedte Markovics gyűrűt sem érő labdáját, visszatette, miközben még oda is ütöttek neki - megint az Alba vezetett. Fernandes triplájával és döntetlennel zárult az első félidő.
    Shepard lepattanóival és Taylor parádés lefordulásból dobott tempójával indult a harmadik negyed. Winston Shepard nagyon felpörgött, két palánk alatt kibrusztolt kosárral tovább javította mutatóit. Nagyon rosszkor jött, hogy bokasérülése miatt kivált a csapatból. Most a Benfica volt képtelen pontot szerezni, egy Lóránt által befejezett lerohanás után, 44-35-ös Alba vezetésnél jött az időkérés. Ekkor egyetlen pont állt a hazaiak neve mellett a negyedben, aminek a fele eltelt. Nem volt magas a színvonal, de ezt mi bántuk kevésbé, mert a hazaiak rengeteget rontottak. Markovics zsákolásával ismét tíz fölé nőt a különbség, a Benfica pontkirálya, Hollis csak büntetőkből tudott betalálni. De igaz volt ez szinte a teljes portugál csapatra, a negyed végén sokszor állhattak a vonalra a hazaiak, hétpontos fehérvári előny állt a táblán a negyedik játékrész előtt.

Finoman szólva nem volt parádés a dobóforma egyik oldalon sem, de Andrade beemelt egy hármast, miközben az Alba elrontotta a támadásait. Hollis első triplájára szerencsére Edwards válaszolt, ekkor végre pontosan befejezett akciókat is láttunk. Palánk alatt nehezen boldogultak a csapatok, a kinti dobások ültek inkább, mígnem Edwards és Barber is megmutatta, hogy van út a gyűrű alá. Előbbi tizenötödik pontját követően, 2:45-tel a vége előtt hazai időkérés jött, ekkor hattal állt jobban az Alba. Nem jött jókor Hollis triplája, majd Barber kosara - az utolsó percbe egy pont előnnyel mentünk. Lóránt csak egy büntetőt dobott be, Hollis pedig a végére tartogatta jobb formáját és huszonegy másodperccel a vége előtt kiegyenlített... Időkérés után támadott az Alba, de Edwards dobása kiszédült a gyűrűből - hosszabbítás következett.
    Ebben két percig nem láttunk kosarat, akkor Barroso beemelt egy labdát a sarokból, már veszni látszó akció végén. Sajos Shepard után Lóránt is megsérült, amikor megcsúszott a támaszkodó lába. Barber visszatett egy lepattanót, Markovics ellenben hiába szerzett kosarat, támadóhibát fújtak rá. Nem szegte kedvét, egy ellopott labdából eredményes volt, Edwards pedig a támadóidő lejárta pillanatában a világ végéről vágott be egy palánkos triplát. Negyven másodperc volt vissza és Raivio kosara után megint döntetlenre álltak a felek. Elképesztő dolgok történtek, az Alba labdát szerzett, de Keller Ákos kidobta a pályáról. Két másodperc maradt, a Benfica oldalról jöhetett játékba, Andrade pedig a dudaszó pillanatában bedobta a győztes triplát. Nyerhető meccset bukott el a harcos, de sokat hibázó Alba Fehérvár.

Benfica - Alba Fehérvár 77-74 (13-23, 21-11, 14-21, 20-13, 9-6) hosszabbítás után

Alba: Taylor 13/3, Edwards 18/6, Shepard 11, Lóránt 15/3, Keller 3. Csere: Tóth P., Markovics 9/3, Farr 5, Filipovics, Burgess, Keller I.