2024. Július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
     Gazdaság - 2006. 04. 20.
    Fejlesztési Pólus projektek: innováció a gazdaságfejlesztésben

     Öt városi kulcsprojekt köré összpontosul Székesfehérvár Fejlesztési Pólus programja. A tudásalapú gazdaság megteremtését többek közt olyan fejlesztések segítik elő, mint az Alba Innovációs Park, a Regionális Közlekedési Központ, a Fehérvár Expo Vásárközpont és a Régió Háza Szolgáltató Központ.

     Mint ismert, egy múlt év végi kormánydöntés értelmében Székesfehérvár és Veszprém fejlesztési pólustengelyt alkotva csatlakozott az ország hat további pólus városához. A két város összesen 100 millió forintot kap a központi költségvetésből az innováció-alapú gazdaságfejlesztési stratégia, valamint az ehhez kapcsolódó projektek kidolgozásához.

    Alba Innovációs Park

     A székesfehérvári fejlesztési elképzelések közül legnagyobb volumenű a Budai út-Zrínyi út-Hadiárva utca által határolt területen megvalósuló Alba Innovációs Park és Campus, mely a hosszú távú tervek közt szerplő Technopolis program első ütemeként is felfogható. A Kandó Főiskolával szomszédos területen modern, K+F tevékenységre alkalmas irodaház és szolgáltató központ létesül, mely megfelelő működési feltételeket biztosít a különböző felsőoktatási kutatóközpontoknak és a nagyvállalatok K+F tevékenységének is. Ehhez kapcsolódnak kiegészítő szolgáltatások, mint például kollégium és sportlétesítmények.

     Az Alba Innovációs Park ad otthont az induló vállalkozásokat segítő Technológiai Inkubátorháznak, és a vállalatok, oktatási intézmények számára műszeres mérési szolgáltatásokat nyújtó Metrológiai Labornak is.

     A Pólus Program keretében lehetőség nyílhat a börgöndi reptér mellett is egy technológiai-innovációs park kialakítására. A rendkívül előnyös földrajzi és infrastrukturális adottságoknak köszönhetően a tervezett Déli Technológiai Park könnyen bekapcsolódhat a régió és a főváros közötti gazdasági vérkeringésbe és kutatás-fejlesztési feladatokba.

    Regionális Közlekedési Központ

     Nagyon fontos, hogy a gazdaság fejlődéséhez a megfelelő infrastrukturális háttérfeltételek is adottak legyenek. Az elérhetőségi viszonyokat nagymértékben javítja a Vasútállomás mellett kialakítandó Regionális Közlekedési Központ, ahol a modernebb vasúti közlekedést helyi, helyközi és távolsági buszjáratok egészítik ki. Ehhez a közlekedésfejlesztési projekthez kapcsolódik mélygarázs építése városi közlekedés tehermentesítése érdekében, valamint az Alba Airport külső infrastruktúrájának kiépítése.

    Fehérvár Expo Vásárközpont

     A városban igen nagy igény mutatkozik egy multifunkcionális rendezvénycsarnok iránt, mely alkalmas szakmai kiállítások, vásárok, konferenciák, rendezvények lebonyolítására. A 6000 m2-es csarnok mintegy 8000 fő befogadására válik alkalmassá, és a legmodernebb hang- és fénytechnikai eszközökkel lesz felszerelve. A Fehérvár Expo Vásárközpont kulturált, színvonalas helyszíne lesz a nagy érdeklődésre számot tartó városi, regionális országos és nemzetközi események megrendezésének.

    Régió Háza Szolgáltató Központ

     Székesfehérvárnak – törvényben rögzített – régiószervező központi szerepköréből adódóan be kell fogadni a különböző regionális intézményeket. Ennek biztosít megfelelő hátteret a Régió Háza Szolgáltató Központ, mely egyrészt irodaházként működne, másrészt szolgáltatásokat nyújtana a regionális intézményeknek és vállalatoknak. A projekt része a Regionális Közigazgatási Szolgáltató Centrum létrehozása, mely e-adminisztrációs és vállalkozásbarát szolgáltatások fejleszt ki elsősorban önkormányzatok számára a közösségekben és régió területén távolról elérhető bérelt szolgáltatás formájában.
     
    Tudásközpontok és gazdasági klaszterek

     Az Önkormányzati által gondozott projekteken kívül természetesen sok más fejlesztés is megvalósul a Pólus Program keretében. A régió felsőoktatási intézményei több tudásközpont létrehozását tervezik, ezek közül kiemelendő a Kodolányi János Főiskola projektje, a Szaknyelvi és Üzleti Média Központ, valamint az Informatikai Tudásközpont (BMF Kandó Kálmán Villamosipari Főiskolai Kar Számítógéptechnikai Intézet projektje), illetve a Térinformatikai Tudásközpont (Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Kar). A tudásközpontok hozzájárulnak a városban – és a régióban – diplomát szerző fiatalok  tudásának piacképesebbé tételéhez (pl. idegen nyelvű szakoktatás biztosítása minden szinten), illetve a gazdasági húzóágazatok számára fontos alkalmazott kutatásokat és kísérleti fejlesztéseket végeznek.

     A regionális gazdaságfejlesztést leginkább talán a gazdasági-beszállítói klaszterprogramok szolgálják. A Közép-Dunántúli Régióban több termelő ágazatban van erős vállalati koncentráció, melyre klasztereket lehet szervezni: ezek közül kiemelendő az mechatronika-autóipar (81-es út mentén, egészen Győrig), az informatika és az elektronika, melyekben Székesfehérvár gazdasági ereje országosan is kiemelkedő, illeve a környezet- és műanyagipar. Ezekben az ágazatokban több szempontból is indokolt a vállalatok közötti együttműködés szorosabbra fűzése, mely által a régió gazdasága is fellendülhet.


    Oldal küldése emailben    Oldal nyomtatása

    Köszöntő

    Ügyintézés

    Városüzemeltetés
    Kérdőív a közösségi fejlesztésekhez

    Projektek
    rss