2024. Augusztus 06. Berta, Bettina
   Eseménynaptár
2024 Augusztus
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Sport hírek  -  2015. 10. 29. 17:23  -  www.szekesfehervar.hu, Fotó: Simon Erika A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    Emléktáblát avattak a legendás Jakab Endre tiszteletére
      
    Jakab Endre tiszteletére avattak emléktáblát az Árpád Fürdőben: a legendás edző a fürdő egykori uszodájában kezdett el öttusa sporttal foglalkozni, megteremtve ezzel a sportág hagyományait Fehérváron. Az eseményen jelen voltak az edző egykori tanítványai, az öttusa sport valamikori és jelenlegi képviselői. Az avatóünnepségen a Vox Mirabilis Kamarakórus működött közre.
    Emléktáblával tiszteleg Fehérvár az egykori legendás edző, a székesfehérvári öttusa alapjait lerakó Jakab Endre (1923-1974) személye előtt. Az ünnepélyes avatót az Árpád Fürdőben rendezték: az emléktábla azért került ide, mert Jakab Endre edzői tevékenysége a fürdő hajdani uszodájához is kötődött.
    Az eseményen jelen voltak az edző egykori tanítványai, az öttusa sport valamikori és jelenlegi képviselői; ott volt Balczó András, háromszoros olimpiai bajnok magyar öttusázó és Vörös Zsuzsanna olimpiai bajnok, a Volán Fehérvár szakosztály-igazgatója.
    Dr. Cser-Palkovics András köszöntőjében méltatta Jakab Endre személyét, edzői munkáját, mint mondta, Székesfehérvár újraébredésének egyik zászlóvivője volt a maga területén, nélküle elképzelhetetlenek lettek volna az elmúlt évtizedek öttusa eredményei. „Joggal és okkal lehetünk büszkék Székesfehérvár sportéletére, történelmére és jelenére egyaránt – ebbe a sportkönyvbe nagyon nehéz fejezetet írnia egy sportágnak: az öttusa ezt mindig megtette és megteszi ma is. Ehhez nélkülözhetetlenek azok a személyiségek, edzők, akik szakmai munkájukkal az adott kor versenyzőit eredmények eléréséhez segítik hozzá. Még ha régen is helyezték el városunkban ennek a sportágnak az alapjait, ezek mind a mai napig hatnak; így lehet Székesfehérvár az öttusa sport egyik legfontosabb központja.” – fogalmazott a polgármester.
    Jakab Endréről Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány is megemlékezett: gyermekkorát felidézve kezdte ünnepi beszédét, az első találkozást felelevenítve, amikor is ’Bandi bácsinak’ egy „aranybullás” futás után kellett megreguláznia a búzamezőben kergetőző gyerekeket. Pálvölgyi Miklós első edzői szerződését Jakab Endrével kötötte: „Szigorú ember volt, nagy tekintélyű, vasfegyelmet követelő tanárként ismerték sokan. Most, mint a fehérvári öttusa megteremtőjét és gondozóját ünnepeljük: nagyon szerény anyagi feltételek mellett értek el a kezdetekben tanítványai komoly eredményeket.” – méltatta a szövetségi kapitány a kiváló edzőt, akinek a növendékeiből szintén nagyszerű edzők lettek. Mint mondta, az ő munkája nélkül a mai szakosztály sem lehetne ilyen eredményes.
    Személyes történetet mesélt el Maracskó Tibor olimpiai ezüst- és bronzérmes világbajnok magyar öttusázó, Jakab Endre edzői kvalitásai mellett az emberi értékeit kiemelve: „Egy balatoni öbölátúszáson vettünk részt ’63-ban, serdülőként mentem én is, Fehérvár határait talán először akkor hagytam el. Egy nagy vihar után a 16 fokosra lehűlt vízben én, a 40 kilós, cingár gyerek a kiszálláskor a mólónál szinte a vaslétrához fagytam, mozdulni sem tudtam. A mindig jól öltözött, kalapos Bandi bácsi bejött értem, térdig gázolva a vízbe, kiemelt a Balatonból, és a saját zakójában bevitt a Restibe, aztán megvendégelt.” Azt a versenyt korosztályában Maracskó Tibor nyerte, a háromtusa és az öttusa pályafutása attól fogva kezdett el fölfelé ívelni. A világbajnok öttusázó úgy fogalmazott Petőfit idézve, hogy az emléktáblával az „idő igazsága” nyert érvényt.
    A fehérvári öttusázás és Jakab Endre neve elválaszthatatlan egymástól. Mint testnevelő tanár kezdetben a 320-as ipari tanuló intézetben képezte az öttusa sportág első generációját: ebből a bázisból nőtt ki a legendás id. Katona - Pákozdi - Johanek - Dobó csapat, majd a Maracskó - Rózsa - Bodri összetételű trió együttese. Gyermekkorát katonatiszt édesapja munkája révén az ország több városában töltötte, középiskolai tanulmányait Székesfehérvárott, a Hunyadi Mátyás Felső Kereskedelmi Iskolában végezte. 1943-ig a háború után egy évet a Testnevelési Főiskolán tanult, ahonnan - apja vitézi címe miatt- eltávolították; a főiskolát levelező tagozaton fejezte be, miközben vagonrakodásból élt. 1954-ben került vissza Budapestről Székesfehérvárra; 55-ben a székesfehérvári Traktor SE versenyzőit vezette, akik már indulnak háromtusa versenyeken. 1956-ban az első ifjúsági öttusaversenyen Baldauf Tibor harmadik helyezést ér el, ugyanabban az évben az EB-n ötödik lett. 1959-ben az ifi háromtusa EB-n aranyérmet nyert a csapata, felnőttben pedig ezüstérmet szereztek; ettől kezdve már öttusa szakosztályként működtek. Az Ápád Fürdőben elhelyezett emléktábla avatóján a Vox Mirabilis Kamarakórus működött közre.