SZÉKESFEHÉRVÁR PORTÁL VAKOK ÉS GYENGÉNLÁTÓK SZÁMÁRA
(ingyenes felolvasó program letöltése)     Váltás a grafikus oldalra
Hírek
Birtokvédelem

A birtokvédelem a vagyontárgyakhoz fűződő jogok védelmét jelenti.

E jogterületet az 1959. évi IV. törvény XVI. fejezete és az 1960. évi 11. törvényerejű rendelet (Ptk é.) rendelkezései szabályozzák.

A birtokvédelmi eljárás két fő területre bontható.

1. Jegyző hatáskörébe azon birtokvédelmi ügyek tartoznak, amikor

  • a birtoksértő állapot egy évnél nem régebben áll fenn,
  • a birtokvédelmet kérő fél a birtoklás ténye alapján kéri az eredeti birtokállapot helyreállítását, a zavarás megszüntetését a hatóságtól.

Ezen eljárásban az 1957. évi IV.törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

2. Bíróság hatáskörébe azon birtokvédelmi ügyek tartoznak, amikor a birtoksértő állapot egy éven túl fennáll és a jogalap is vitás. (pl.: telekhatár vita)

A bíróság előtti eljárásban a polgári perrendtartás rendelkezéseit kell alkalmazni.

A birtokvédelmi eljárás kérelem alapján indítható. A kérelem írásban és szóban terjeszthető elő a jegyzőnél. A kérelem írásban történő előterjesztése esetén elő kell adni, illetve rögzíteni kell a kérelemben, hogy a birtoksértés miben nyilvánul meg és mióta áll fenn.

Szükséges rögzíteni a kérelemben, hogy a kérelmező mit kér a hatóságtól, miben kéri az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a birtoksértőt milyen magatartástól kéri eltiltani.

Célszerű a kérelemben megjelölni a tanuk nevét, lakcímét, továbbá az egyéb bizonyítékokat is.

A jegyző előtt folyó birtokvédelmi eljárás illetékköteles, melynek jelenlegi mértéke 2.200,- forint, amit illetékbélyegben kell leróni az eljárás megindításával egyidejűleg.
A kérelem előterjesztésétől számított harminc napon belül kell a jegyzőnek a kérelem ügyében dönteni illetve határozatot hozni.

Amennyiben a kérelmező az eljárás megindítására irányuló kérelmét szóban kívánja előterjeszteni, a kérelmet a fenti adattartalommal jegyzőkönyvbe kell foglalni és azt a kérelmezőnek alá kell írnia. A határozat meghozatala előtt a kérelem visszavonható. Ez esetben a jegyző az államigazgatási eljárást megszünteti.

Abban az esetben, ha jegyzői határozatban foglalt rendelkezéseket a kötelezett végrehajtja, a határozatban megjelölt időpontig az államigazgatási eljárás befejeződött.

Amennyiben a kötelezett (birtoksértő) a határozatban foglalt rendelkezést nem hajtja végre, a jogosult (kérelmező) kérheti a határozat végrehajtásának elrendelését. A végrehajtást a jogosult kérelmére tizenöt napon belül rendeli el a hatóság.

A végrehajtási eljárás során az államigazgatási szerv azt az intézkedést köteles megtenni, amely - az ügy körülményeit figyelembe véve - a leghatékonyabban biztosítja a kötelezettség teljesítését.



Hírportál
Önkormányzat
Civil
Kultúra
Turizmus
Ifjúság
Gazdaság
Sport
Egészség
Oktatás
Sajtó
Karrier