2024. Július 17. Endre, Elek, András
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2017. 03. 02. 09:12  -  www.szekesfehervar.hu
    Két generáció azonos értékekkel - Fehérvár vendége volt Gergely Róbert
      
    Fehérvár vendége volt Gergely Róbert énekes aki Szécsi Pál emlékét megidéző Szereted-e még? című műsorával aratott közönségsikert a Köfém Művelődési Házba látogató rajongói előtt. A népszerű énekes fellépésére ellátogatott édesanyja, a televíziós Vajek Jutka is.
    Nemrégiben olvastam a rajongói adatlapját. Tehetség, stílus egyaránt száz százalék.
     
    Fontos egy művész életében a visszajelzés, én azonban nem tartom számon, nem figyelem ezeket az adatokat, inkább az élet sűrűjéből informálódom. Jó néhány éve a színpad, a pódium a világom. Annak örülök a legjobban, ha a közönség előtt születik meg az eredmény. Nem gondolom, hogy mindig mindenkinek meg kell felelni, ha azonban fontos visszajelzés érkezik, van erőm változtatni. A koncertek élő közönsége a legtisztább kritika.
     
    Amikor végzett a Színművészeti Főiskolán, gondolt arra, hogy a színészmesterség mellett rendezőként, előadóművészként, díszlettervezőként is megméretteti magát?
     
    - Nem gondoltam, azt hittem, kizárólag filmszínész leszek – ami nem lettem. Egyedül a szinkron talált meg. Egyébként pedig korán megtanultam, hogy egy színésznek több lábon kell állnia. Megtapasztaltam sok mindent, ami a színházcsinálással kapcsolatos.
     
    A hangja egy országot elvarázsolt, legendává tette. Ez nagy felelősség. A tehetsége, a dalai megadták a remélt ívet pályájának?
     
    - Szabadúszó színészként rengeteg energiám szabadult fel. Szerencsém volt, mert Pásztor László, a Magneoton akkori vezetője arra biztatott, hogy legyek énekes. Először nemet mondtam, aztán amikor az Emmanuelle és a Filmslágerek áttörést hozott, beláttam, hogy a tehetség, az elhivatottság mellett egy előadónak az ismérveihez kell tartozzon a törekvés az újra.
     
    Hogyan fedezte fel Szécsi Pált?
     
    - Nagy szerencsém van. Fiatalon távol tartottam magam Szécsi Pál világától, aztán egy Szécsi Katalin-film hatására megváltozott a véleményem. Dalai beleivódtak a lelkünkbe. Nem teszek mást, mint életben tartom ezeket az értékeket. A főszereplő pedig a közönség, akik emlékezni szeretnének egy korra, egy hangulatra, egy életérzésre.
     
    Ezen a koncerten itt lesz az édesanyja, Vajek Jutka is, aki a magyar televíziózás egyik meghatározó személyisége volt. A tisztasága, dokumentumfilmes elkötelezettsége legendás. Mit tanult tőle?
     
    - Kivételes öröm, hogy anyukám itt lesz, mert azt a fajta tisztességet, tisztaságot, a hírhez való ragaszkodást, amit ő és párja, Burza Árpád képviselt, ma már kiveszőben van. Rá oda kellett figyelni, mert az ő tudósításai egyedi igazságokat hordoztak, és soha nem hagyta, hogy a pártatlanságát megkérdőjelezze a hatalom. Ezt tanultam tőle, ebben nőttem fel, s ez a tanítás az egész életemre szól.
     
    Vajek Jutka a Magyar Televízió hőskorának kiemelkedő híradós személyisége. Riportjai, dokumentumfilmjei, a televízióban eltöltött mintegy harminc esztendeje, kérlelhetetlen, megalkuvás nélküli igazságai a ma nemzedéke számára is példát adnak hitelességből. 
     
    Azok közé tartozom, akik ötven éve a Kékes televíziókészülék előtt kuporogva néztük, hallgattuk riportjait. Gondolta volna, hogy tanárnőből az egyik legnépszerűbb televíziós személyiség lesz, az ország Vajek Jutkája?
     
    Kétsége az embernek mindig van, amikor mikrofon elé kerül, de én éreztem, hogy ott a helyem. Nekem az életem a televíziózás, bár szerettem tanítani. A főiskolai évek alatt külsősként dolgoztam a szórakoztató osztályon, aztán egy nap felmentem a negyedik emeletre a híradósokhoz, ahol azt mondták, hozzak témát. Így kezdődött.
     
    Nehéz volt a hatvanas-hetvenes években híradózni? Hiszen ön mindig az igaz történetek híve volt.
     
    Akadtak problémáim, voltak szent tehenek, akikkel meg kellett küzdenem. Protokollriportokra nem is nagyon küldtek, azt mondták, a Vajektól isten mentse a politikusokat. A gazdasággal foglalkoztam, bár azt is átszőtte a szocialista piacgazdaság mindenek felettisége. Legfőbb feladatomnak azt tekintettem, hogy a közösség által megélt történeteket közvetítsem. Soha nem szenvedhettem a kétszínűséget, egy idő után, ha beléptünk valahová, már éreztük, hogy ott valami nem stimmel. A kommunista szombatok idején egy ízben a Kőbányai Textilgyárban forgattunk. A beszélgetés előtt megkérdeztem a dolgozókat, hogy a kommunista szombat mit jelent számukra. Őszintén elmondták, ez nem felajánlás, hanem kényszer. Felhívtam a szerkesztőt, hogy ezt nem lehet megcsinálni, mert nem igaz.
     
    A férjével, Burza Árpád operatőrrel bejárta a világot, mindig valami mást keresett.
     
    A nyugati világ magyar kapcsolatait kerestük. Különösen a gazdaság érdekelt. Jártunk Afrikában, a Közel-Keleten. Bagdadba a kormány meghívására érkeztünk. Akkor államosították a nyugati cégeket, fegyverropogás fogadott bennünket. Örömmámorban úszott a nép, mi voltunk a világon az elsők, akik erről hírt adtunk.
     
    Megannyi siker, elismerés részese volt. Miért távozott?
     
    Az utolsó riportom Kupa Mihállyal készült, már az új korszakban. Olyan beszélgetés volt, ami közérdekű és fontos. Amikor hazamentem, láttam, hogy teljesen átvágták, rá sem lehetett ismerni. Lett belőle egy torzó, amihez nem adhattam a nevem. Rá kellett jönnöm, hogy ez már nem az én világom. Másnap bejelentettem, hogy távozom.
     
    Siófokról jött, illetve ahogy mondta, repült. Ennyire fontos, hogy figyelemmel kísérje Robi fellépéseit?
     
    Robi boldogsága a legfontosabb számomra. Örülök, hogy kiteljesedett, s járja a maga útját. Büszke vagyok rá.