2024. Július 17. Endre, Elek, András
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2017. 02. 15. 17:52  -  www.szekesfehervar.hu
    Tudós elmék és alkotásaik egy kiállításon
      
     Vándorkiállítás nyílt a Tóparti Gimnáziumban szerdán délután, a Magyarországon született tudós elmék világraszóló eredményeiről. A 330 géniuszt és maradandó alkotásaikat bemutató tárlat anyagának összeállítását 2005-ben kezdte el dr. Pálfi Görgy, Lénárd Fülöp fizikai Nobel-díjának évfordulóján azzal a céllal, hogy az oktatási és művelődési intézmények figyelmét a magyar származású tudósokra és eredményeikre irányítsa.
    A Kárpát-medence Természeti Értékeiért Alapítvány és a Magyarok Világszövetsége szervezésében Tudománytörténeti Vándorkiállítás nyílt szerdán délután a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnáziumban, szervesen illeszkedve az intézményben működő STEM-programhoz (Science, Technology, Engineering and Mathematics – tudomány, technológia, műszaki tudományok és matematika). A Magyarországon született tudós elmék világraszóló eredményeiről szóló tárlat tablóképei dr. habil. Pálfi György humán biológus 16 éves kutatómunkájából születtek.
    Dr. Vizi László Tamásné igazgató köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy a különleges gyűjteményt – amely ismereteket gyarapít, magyar tudósok és feltalálók emléke előtt tiszteleg és erősíti a magyarságtudatot – az iskolában is kiállítják. A tárlatot dr. Boór Ferenc műegyetemi tudományos munkatárs, a Magyarok Világszövetsége Fejér Megyei Szervezetének elnöke nyitotta meg. A magyar származású géniuszokat méltatta, akik rangos helyet foglalnak el a nemzetközi tudományos életben. A megnyitón résztvevő fiatalokat arra biztatta, hogy merjenek nagyok lenni az elődökre figyelve, bízzanak magukban és tanuljanak az eredményességért. Konkrét példaként említette, hogy a világon a negyedik legnagyobb számban eladott Volkswagen vagy a sebességváltó magyar tervezőknek köszönhető. Dr. Boór Ferenc ismertette az Országos Tudománytörténeti Szakmai Verseny felhívását – melynek megyei fordulójára májusban kerül sor Székesfehérváron –, és sok sikert kívánt a diákoknak.
    A tárlat anyagának összeállítását 2005-ben kezdte el dr. Pálfi Görgy, Lénárd Fülöp fizikai Nobel-díjának évfordulóján azzal a céllal, hogy az oktatási és művelődési intézmények figyelmét a magyar származású tudósokra és eredményeikre irányítsa. Lénárd Fülöp alkotta meg az első atommodellt, a katódsugárzással elért eredményei vezettek az embergyógyászatban nélkülözhetetlen röntgen felfedezéséhez – ő volt 1905-ben az első magyar Nobel-díjjal elismert tudós, az őt követők között Bárány Róbert, Szent-Györgyi Albert, Hevesy György, Békésy György, Gábor Dénes és Majláth Judit érdemei is megjelennek a tablókon. A kiállítás anyagában a közlekedési vívmányok, valamint a különböző tudományterületeken elért eredményes magyar géniuszok is szerepelnek, valamint a felfedezések és találmányok tablóin megtalálhatjuk a Rubik-kockát, az üvegbetont, a világon létező egyetlen olyan testet, amelynek két súlypontja van vagy a napenergiával fűtött lakóházat.
    A tárlat mottója Kossuthtól származik: „Mert vannak dolgok, melyeknek emlékezete nélkül nincsen jövendő.” A fiatalok, szüleik, az érdeklődő felnőttek és a pedagógusok a kiállítást március 3-ig térítésmentesen tekinthetik meg a Tópartiban az iskola nyitvatartási idejében, majd a tablókat a Vasvári Pál Gimnáziumba viszik tovább.