2024. Július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2017. 01. 28. 19:28  -  Gáspár Péter, fotó: Simon Erika A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    Frissítő forrás - megkezdődött a Reformáció Emlékéve
      
    A Megújulás éve 2017 - 500 éves a reformáció mottóval szombaton indult útjára a Reformáció Emlékévének székesfehérvári programsorozata. A Városháza Dísztermében köszöntőt mondtak a protestáns egyházi vezetők, fellépett az Ökumenikus kórus és előadást tartott Kovács Eleonóra főlevéltáros. Az emlékév programjainak gerincét egy januártól novemberig tartó programsorozat alkotja irodalmi estekkel, koncertekkel, kiállításokkal és könyvbemutatókkal.
    A múlt tisztelete és a jelen számára megfogalmazott üzenet mellett a 2017-es Emlékév a jövőbe is tekint. Ennek jegyében állította össze az év programjait a Reformáció Emlékévét előkészítő bizottság is, az 500. évforduló kapcsán. A nyitó ünnepségre jszombaton került sor a Városháza Dísztermében, ahol az "Erős vár a mi Istenünk" című zsoltárral vette kezdetét a rendezvény, majd felhangzott a 90. genfi zsoltár is az Ökumenikus kórus előadásában. 
    Az eseményen beszédet mondott Cser-Palkovics András polgármester, valamint a protestáns egyházak vezetői is. Székesfehérvár polgármestere köszöntőjében kiemelte, hogy egy város közösségek nélkül soha nem tudott létezni, ma sem tud és a jövője is elképzelhetetlen nélkülük. "Nem mindegy, hogy ezek a közösségek erősek-e, tudnak-e maguk fejlődni és hozzáteszik-e a magukét a város egészének fejlődéséhez. Azok a közösségek, amikről ma itt szó van, meghatározói annak, hogy Székesfehérvár hogyan tud morális értelemben is fejlődni." - hangsúlyozta Székesfehérvár polgármestere, aki örömét fejezte ki, hogy egységesen sikerült megvalósítani az emlékév programjait.
    Steinbach József dunántúli református püspök kiemelte, hogy a reformáció 500 éves jubileuma közös tanúskodásra hív bennünket, egyháziakat és nem egyháziakat egyaránt. Szólt arról is, hogy sajátos helyzetben kerül sor a jubileumra. "A globalizáció, a szekularizáció korában a világvallások jelenlétének kontextusában elengedheteten, hogy bátran, szelíd, de határozott hitvallással jelenítsük meg ezt a tanúskodást." - fogalmazott Steinbach József, aki fontos feladatnak nevezte a közös bűnbánattartást. "Azért imádkozom a bűnbánat kapcsán, hogy az Úr segítsen minket abban, hogy tovább ne szabdaljuk az egyetemes anyaszentegyház testét." - tette hozzá a református püspök. 
     
    Ittzés János nyugalmazott evangélikus püspök köszöntőjében szólt arról, hogy olyan világban élünk, amikor az emberek már régen elfelejtették azt is, hogy elfelejtették az Istent. "Tehet-e az ember engedményt a korszellemnek? Stílusban igen, taktikában igen, mentalitásban igen, teológiában nem. Nem helyezhetjük át ezernyi nyomorúságot látva is a súlypontot nem ottlévő kérdésekre. Nem fordíthatjuk fejre azt, amit maga az Úr talpra állított." - fogalmazott Ittzés János.
    Papp János baptista egyházelnök beszédében kiemelte, hogy a frissítő forrás megújíthatja kapcsolatainkat, a házasságokat, a családokat, az iskolákat, az idősotthonokat, a munkahelyek légkörét, és a kórházak szolgálatát, az élet minden területét, és a társadalom minden rétegét. "Mi, baptisták a reformáció harmadik ágaként így emlékezünk elődeinkre, az anabaptistákra, akik a reformátorok kortársaiként átélték az újjászületés csodáját, és képviselték – sokakkal együtt – annak igazságát. Reménységgel tekintünk a jelen társadalmára és azért imádkozunk, hogy a frissítő forrás 2017-ben is fölfakadjon úgy, ahogy azt Pál apostol írta: Ezért ha valaki Krisztusban van, új teremtés az: a régi elmúlt, és íme: új jött létre.” - mondta beszédében Papp János.
     Az emlékév további programjai: Irodalmi est február 20-án 18 órakor a Királykút Emlékházban, irodalmi est március 20-án 18 órakor a Református Gyülekezeti Központban, Tiszta forrás kiállítás április 7-én 17 órakor a Szent Korona Galériában, a Honvéd Fúvőszenekar koncertje április 9-én 16 órakor a Budai úti Református templomban, zenés fáklyás felvonulás június 10-én 20 órakor a Jávor Ottó térről indulva, kézműves kiállításmegnyitó július 1-jén 15 órakor a Református Gyülekezeti Központban, a Nyitott könyv felállítása augusztus 14-én 17 órakor a Fő utcán, az Ökumenikus kórus albumának bemutatója szeptember 17-én 17 órakor a Széchenyi úti református templomban, kóruskoncert október 9-én 19 órakor a Vörösmarty Színházban, az emlékév lezására november 18-án 19 órakor az Alba Regia Sportcsarnokban.
    Kovács Eleonóra főlevéltáros előadása keretében a reformáció kialakulásának székesfehérvári vonatkozásaiba nyerhettek betekintést a résztvevők. A Székesfehérvár reformációjáról szóló előadás azokat a város és a térség történetében történt fordulópontokat mutatta be, amelyek önmagukon túlmutatva az itteni protestáns közösségek életét meghatározták, ugyanakkor városunk történetében is maradandó nyomot hagytak. 
     
    Az est további részében Ferenczy-Nagy Boglárka szavalta el Reményik Sándor „A fordító” című versét, majd az „Erős vár a mi Istenünk” zsoltár és a Himnusz közös eléneklésével zárult a program. Az esten műsorvezetőjeként dr. Bakonyi Kovács István József Attila-díjas irodalomtörténész működött közre.