2024. Július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2017. 01. 16. 16:17  -  www.szekesfehervar.hu, fotó: Simon Erika
    Kiállítások és film a Magyar Kultúra Napján Fehérváron
      
    A Magyar Kultúra Napja alkalmából több kiállítás és egy filmbemutató is várja a fehérváriakat. A Városházán pénteken mutatják be a Szent István Emlékek Rómában című dokumentumfilmet a hozzá kapcsolódó fotókiállítással egybekötve, január 22-én pedig megnyílik a Csók István képtárban a Döntés című kiállítás, ami Somogyi Győző 127 festményét, valamint Párkányi Raab Péter 66 fotográfiáját, fény-, tér- és illatinstallációját vonultatja fel.
    A Magyar Kultúra Napját gazdag programsorozattal, kiállításokkal, filmbemutatóval és zenei gálával ünnepli ebben az évben Székesfehérvár. A kínálatot bemutató sajtótájékoztatón Cser-Palkovics András polgármester a Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett programokra invitálta az érdeklődőket, kiemelve, hogy sokféle színvonalas rendezvényre kerül sor a hétvégén. A programok közül kiemelte a a Szent István Emlékek Rómában című dokumentumfilmet a hozzá kapcsolódó fotókiállítást, ami pénteken nyílik meg a Városházán, valamint elmondta, hogy vasárnap kerül sor a hagyományos gálaműssorra a Kodály Emlékév keretében és megnyílik az a különleges kiállítás is, ami Somogyi Győző grafikusművész alkotásait mutatja be.
    Székesfehérvár polgármestere a kiállítás címéről szólva kiemelte, hogy a "döntés" az ember életéhez tartozik. "Dönteni jó és rossz között, dönteni a gyávaság és a hősiesség között kinek-kinek a saját életében mindig ott van feladványként. Különösen egy történelmi városban mondhatjuk el azt, hogy hány, de hány olyan döntés született ennek a nemzetnek az életében, amely kötődik Székesfehérvárhoz; ezért is fontos ez a kiállítás, ami éppen ezt a problémakört járja körül, vizuálisan is izgalmas hangulatot teremtve." - emelte ki a polgármester, aki reményét fejezte ki, hogy sokan keresik majd fel a Döntés című tárlatot akár az alkotókra, akár a témára, a hangulatra való kíváncsiság által vezérelve, hogy a múzeumból kilépve a saját döntéseinek meghozatalában egyfajta iránytűt kapjanak.
    A városi programok Vakler Lajos Szent István Emlékek Rómában című dokumentumfilmjének bemutató vetítésével és Simon Erika kapcsolódó fotókiállításának megnyitójával kezdődnek a Városházán január 20-án, pénteken 17 órától. Székesfehérvár hagyományos gálaműsorral ünnepli a Magyar Kultúra Napját a Vörösmarty Színházban január 22-én vasárnap 18 órától, az ünnepségen adják át a Pro Cultura Albae Regiae díjat is,  szintén január 22-én pedig megnyílik a Csók István képtárban a Döntés című kiállítás, ami Somogyi Győző 127 festményét, valamint Párkányi Raab Péter 66 fotográfiáját, fény-, tér- és illatinstallációját vonultatja fel. A Döntés című, országos jelentőségű, kortárs képzőművészeti kiállítással kapcsolatban Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatója elmondta, hogy a tárlathoz számos különböző programot szerveznek: tárlatvezetéseket, akár az alkotókkal együtt, beszélgetéseket közéleti személyiségekkel, művészekkel. A kiállításban a történelmi óriásbábok is szerepet kapnak. Elindult a www.adontes.hu című honlap is, amelyen további információk szerepelnek a kiállítás üzenetével, az alkotókkal és az alkotásokkal kapcsolatban. Az érdeklődők figyelmét felhívta a történelem Fehérvárhoz kötődő alakjainak a tárlat anyagában való megjelenésére a nagyon távoli múlttól a közelmúltig – amelyek még szerethetőbbé teszik a kiállítást.
    "A tárlat koncepciója egy erkölcsi kérdésre épül. Arra sarkalljuk a látogatót, hogy döntsön a szépség, jóság, igazság és szentség, valamint a megalkuvásokba kényszerítő vétkek és bűnök kísértése között. Ez egyénileg minden ember, közösség és nemzet sorskérdése" - fogalmazott Tóth Norbert kurátor. A sötét térben berendezett kiállítás egy utazást szimbolizál a hősök dicsősége és a fenevad félhomályban felsejlő 66 képmása között. Az innovatív fény- és illathatásokkal kísért tárlat szakrális középpontjában egy régi kápolnát idéző, fényben úszó tér fog állni, amelynek belsejében az Árpád-ház Somogyi Győző által megfestett szentjei láthatóak, szimbolizálva a mindenki számára nyitott lehetőséget, hogy életmódjával elérje az áhított égi világot, összekösse az eget és a földet, a természetet és a Teremtőt - magyarázta Tóth Norbert, aki hozzáfűzte azt is: mindenkinek döntenie kell, hogy a nemzetet és a kultúrát építők, vagy az azt lebontók oldalára áll.
    Somogyi Győző hangsúlyozta: A Döntés nem egy hagyományos képzőművészeti tárlat, hanem egy teljesen új műfaj, amellyel alkotásai korábban még nem találkoztak. "A művésznek mindig félálomban, egy bizonyos fajta tudatlanságban kell alkotnia, rábízva kezét a Jóisten vezetésére és az ihletre. Most azonban szembesülök vele, mit mondanak ezek a képek, és hogy jól szolgálnak-e mint alapanyag egy új alkotásban" - jegyezte meg a Nemzet Művésze címmel is elismert grafikus- és festőművész, kiemelve, hogy Tóth Norbert koncepciója transzcendens, teológiai magasságba vezeti alkotásait. "A magyar nemzet és általában a nemzetek, a helyi népek és kultúrák fennmaradása az egész emberiség érdeke. Olyan ez, mint a biodiverzitás, feltétele annak, hogy a Föld mint élő valóság fennmaradjon. Mindezt most globalizáció néven különböző sátáni erők fenyegetik, amelyek be akarják darálni a népeket és a helyi kultúrákat" - fogalmazott Somogyi Győző.
    Párkányi Raab Péter fotó- és szobrászművész hangsúlyozta: úgy tekint A Döntés című tárlatra, mint Somogyi Győző önálló kiállítására, saját szerepét csak kiegészítő jellegűnek értelmezi. "Somogyi Győző életműve kristálytiszta, pozitív személyeket, hősöket, szenteket jelenít meg. Nincs azonban pozitív hős negatív lények nélkül. Ez a kontraszt az, amelyet meg kellett teremtsek" - hangsúlyozta a fenevad 66 képmására utalva. Párkányi Raab Péter hozzátette azt is: a tárlat felveti a kérdést, hogy megtudjuk-e változtatni közös sorsunkat.
     
    A kiállítást a magyar kultúra napján, január 22-én nyitja meg Tóth Norbert, az eseményen Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere mond köszöntőt.