2024. Július 19. Emília
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2016. 11. 30. 17:23  -  Gáspár Péter
    Lukács László német nyelvű néprajzi tanulmánykötetét mutatták be
      
    Objekte, Lebensformen, Volksbräuche - Thematische Volkskundliche Abhandlungen címmel mutatták be szerdán Lukács László néprajzi tanulmánykötetének német nyelvű kiadását. A kötet tovább öregbíti Székesfehérvár és Fejér megye jó hírét és népszerűsíti tudományos eredményeit Európában. A könyv 31 tanulmányt tartalmaz, amelyek főként nemzetközi konferenciákon hangzottak el. 
    Lukács László néprajzkutató német nyelvű kötetét dr. Kisbán Eszter néprajzkutató, egyetemi tanár mutatta be, a fordításról Lukács Miklós szakfordító beszélt. A rendezvényen Horváth Miklós Csaba tanácsnok, önkormányzati képviselő köszöntötte a résztvevőket, kiemelve, hogy a könyv nagy érdeklődésre tarthat számot, hiszen Lukács László munkásságának szerteágazó bemutatása ez a kötet. Horváth Miklós Csaba
    köszönetet mondott Székesfehérvár Önkormányzata nevében a könyvért, amelyből hasznos ismereteket szerezhet az olvasó és amely elviszi Székesfehérvár és Fejér megye jó hírét Európában.
    Dr. Kisbán Eszter néprajzkutató elmondta, hogy a kötet 31 tanulmányt tartalmaz, amelyek főként nemzetközi konferenciákon hangzottak el. "Ha időben próbáljuk elhelyezni a tanulmányokat, a jelentől a késő középkorig és a kora reneszánszig terjed az az időtáv amit az írások felölelnek, földrajzilag pedig Magyarországtól a Svájc-Németország-Franciaország hármas határig tart a tanulmányok hatósugara." - emelte ki  dr. Kisbán Eszter. 
     
    Lukács László magyar nyelvű, "Tárgyak, életformák, népszokások" című tanulmánykötete 2012-ben jelent meg. Szó van benne többek között a Szent István Király Múzeum néprajzi gyűjteményében található juhászládákról és kelengyeládákról, a fehérvári bicskáról, Szent Donát tiszteletéről, Szent Sebestyén kultuszáról Közép-Dunántúlon, a mohai tikverőzésről és a farsangi alakoskodó szokásokról is. Lukács László szerint könyve a Gunda Béla és Kós Károly által járt ösvényen halad, meglehetősen szerteágazó kutatási témákkal. A kötet legrégebbi tanulmánya a zámolyi udvarokról szól, amelyet a szerző még debreceni egyetemi hallgató korában írt, 1973-ban. Szerepel benne a karácsonyfa témája is, amiről doktori értekezést írt 2006-ban. A legfrissebb, a fehérvári bicskáról szóló tanulmány 2011-ben született.