2024. Augusztus 01. Boglárka,Nimród, Alfonz
   Eseménynaptár
2024 Augusztus
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Közélet  -  2016. 10. 03. 18:45  -  www.szekesfehervar.hu
    Ipari üzem tervezésével érdemelte ki Fodróczy József az idei Schmidl Ferenc Díjat
      
    A Schmidl Ferenc Építészeti Díjjal a város azokat az építészeket tünteti ki, akik 1990 után megvalósult alkotásuk révén hozzájárultak Fehérvár városképének fejlődéséhez, építészeti kultúrájának előmozdításához. Idén Fodróczy József építész érdemelte ki a Schmidl Ferenc Építészeti Díjat, aki a Sóstó Ipari Parkban megvalósult GRUNDFOS gyártó és kutató-fejlesztő üzem tervezésével alkotott maradandót. 
    Az Építészet Világnapja alkalmából a Hiemer-ház Házasságkötő termében adták át az idei Schmidl Ferenc Építészeti Díjat, amelyet Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata 2014-ben – az Ybl bicentenárium évében – alapított. Az idei évben Fodróczy József DLA építész érdemelte ki az elismerést a Sóstói Ipari Parkban megvalósult GRUNDFOS GMH-IV. szivattyúkat-gyártó és kutató-fejlesztő üzem tervezésével.
    Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András köszöntőjében kiemelte: egy város életében rendkívül fontos, hogy a középületek hogyan jelennek meg, milyen értékeket tükröznek és városképileg miként állnak össze rendszerré. Ebből a megfontolásból született az ötlet a szakma részéről 2014-ben – Lantay Attila főépítész tolmácsolásában –, hogy az építészeti érdemeket egy díj formájában ismerjék el. „Schmidl Ferenc személyében egy olyan kivételes képességű szaktekintélyről került elnevezésre a díj, akinek ez a város is nagyon sokat köszönhet. Pontosan ezért a díj szakmai értelemben, valamint a névadó előtti tisztelgés miatt egyaránt kötelez. Fontosnak tartom az idei esztendőt, hiszen a díjazott személye és alkotása egy nagyon érdekes területre vezet minket. Egy ipari létesítményt díjazott a szakmai zsűri, amely nagyon lényeges Székesfehérvár szempontjából, hiszen városunk erős gazdasággal és iparral rendelkezik. Egy ilyen épület tervezése hatalmas felelősséget jelent, hiszen a gazdasági jövedelmezőség miatt praktikusnak és jól üzemeltethetőnek is kell lennie egyszerre. Közös érdekünk, hogy minél több minőségi ipari csarnok, valamint minél nagyobb jövedelmet és egzisztenciát biztosító vállalkozások, üzemek jöjjenek létre Székesfehérváron.” – mondta dr. Cser-Palkovics András, aki szívből gratulált a díjazottnak.
    Balázs Mihály, Kossuth-díjas, Ybl Miklós-díjas és Prima Primissima díjas építész beszédében elmondta: ebben az esztendőben egy ipari épületet jutalmazott a szakmai zsűri a díjjal. Mint mondta az építészetet az építőművészet kategóriába sorolhatjuk, mely sajátos látásmódot és megközelítési lehetőségeket rejt. Világunkban azonban az építészet ennél sokkal összetettebb lett. Balázs Mihály szerint mára minden építészet lett: egy olyan platformról beszélhetünk, ahol a művészet és a tudomány összeérnek, melynek segítségével újrarendezhetjük magunknak a világot. Örömét fejezte ki, hogy a zsűri döntésének értelmében a Fodróczy József által tervezett ipari épületet emelhették az építészet szintjére. Ezt követően arról beszélt, hogy az épített környezetünk nemcsak az építőművészeti alkotásokból, hanem a nagyon precízen kialakított, hétköznapi életünket szolgáló építményekből is áll. Végül köszönetét fejezte ki Székesfehérvárnak, hogy a város egy építészeti díj odaítélésével hívja fel évről évre a figyelmet az építészeti gondolkodás mögötti értékrendekre.
    A Schmidl Ferenc Építészeti Díjat 2016-ban Fodróczy József DLA építész érdemelte ki, aki a Sóstói Ipari Parkban megvalósult GRUNDFOS GMH-IV. szivattyúkat-gyártó és kutató-fejlesztő üzem mértéktartó építészeti megformálásával, valamint annak magas színvonalú – részleteiben is elmélyült – megvalósításával alkotott kimagaslót.
    A rendeltetésnek maradéktalanul megfelelő pontos racionalizmusa mellett művészi eleganciája, könnyedsége példaadó épületté emelte a városban. Építészeti kvalitásai bizonyítják azt a Schmidl Ferenc által is hangoztatott tételt, hogy nincs szép, vagy kevésbé szép feladat, mert a mégoly profán rendeltetést is – mint például egy üzemépület – lehet és kell is művészi színvonalon megalkotni. A GRUNDFOS épület koncepciójából és minden részletéből építészi elhivatottság és talentum sugárzik, mellyel valóban művészeti alkotás született.
     Fodróczy József győri építész, 1980-ban diplomadíjjal végzett a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki karán. 1980-től 1985-ig az Észak-dunántúli Tervező Vállalat (GYŐRITERV) építész tervezője, majd 1986-tól társakkal megalapítja a DIMENZIÓ Tervező Kft.-t, melynek azóta is tagja, illetve 2008-tól ügyvezető vezető tervezője. Számos jelentős épület fűződik a nevéhez. Többek között a Thermal Hotel Bük üdülő-gyógyszálló Bükfürdőn, az Új Főposta Győrben, a hévízi Tófürdő leégése után annak teljes újjáépítése, a NOKIA komáromi gyárkomplexuma, valamint a ROBERT BOSCH Elektronikai gyár épületegyüttesei Hatvanban és Miskolcon. Építész tervezői praxisa mellett tevékeny részt vállal Győr felsőoktatásában is. 1993 óta folyamatosan oktat a Széchenyi István Egyetem Épülettervezési Tanszékén, 2013-tól egyetemi docens beosztásban. Az alkotómunka és az egyetemi oktatás mellett a szakmai közéletben építészkamarai tisztségviselőként, számos tervtanács tagjaként szolgálja az építészet ügyét.
    Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata a 2013-ban megépült GRUNDFOS GMH-IV. szivattyúkat-gyártó és kutató-fejlesztő üzem épületének építészeti minősége alapján, Székesfehérvár épített környezetének magas színvonalú alakításáért, ezzel a város építészeti kultúrájának ápolása terén végzett példaértékű építészeti alkotó tevékenységéért Schmidl Ferenc Építészeti Díjat adományoz Fodróczy József DLA építésznek.
     
    Az ünnepség végén Lantay Attila, Székesfehérvár főépítésze pohárköszöntőjében az elmúlt három év tükrében örömét fejezte ki, hogy a díjazottak munkásságában egy szép ívet láthatnak a hagyomány és a korszerűség jegyében. A város főépítésze csatlakozott az előtte szólókhoz, miszerint az ipari építészetet is lehet építőművészeti szinten végezni.