2024. Augusztus 01. Boglárka,Nimród, Alfonz
   Eseménynaptár
2024 Augusztus
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Közélet  -  2016. 09. 13. 14:12  -  Bácskai Gergely A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    Kincsünk a kristálytiszta karsztvíz - folyamatosan emelkedik a vízszint
      
    Szakemberekkel közösen tartott bejárást Fehérvár polgármestere kedden délelőtt a város ivóvíz ellátását biztosító víznyerőhelyeken. A bejárás aktualitását az adta, hogy a Csóri víznyerőhelyen jelentősen megemelkedett a vízszint. Másfél évtizede még 70 méter mélyről nyerték ki a vizet, ma 2 méter mélyen van a víz és az emelkedés folytatódik. Többféle fejlesztési lehetőséget vázoltak fel a vízügyi szakemberek, hogy az emelkedés ne okozzon problémát és előnyére válhasson a fehérvári vízellátásnak.
    KÉPGALÉRIA - Innen érkezik a tiszta ivóvizünk

    Az aknában a víz Balti tengerszint feletti magassága 116 méteren van jelenleg az 1998-as 51 méterhez képest és a szakemberek azt jósolják, hogy 2025 és 2030 között a 122-124 méteres magasságon áll majd be az eredeti szint.
    Három és fél méter széles és több mint hetven méter mély az az akna Csóron, ahonnan naponta tízezer köbméternyi ivóvíz érkezik Székesfehérvárra egy harminc centiméter átmérőjű csövön keresztül. A Csóri vízbázis egyébként a város teljes vízigényét ki tudná elégíteni, ami átlagosan napi 22 ezer köbméter, azonban a főnyomó vezeték napi tízezer köbméternél nem tud több vizet a városba szállítani. A fehérváriak mostani vízfogyasztása jóval alulmarad a 80-as évekhez képest, amikor egy-egy melegebb napon akár 62 ezer köbméter ivóvíz is fogyott a városban.

    A jelentős vizszint emelkedés miatt már most olyan beruházásokat kellett végeznie a Fejérvíz Zrt-nek, amivel a források vizét biztonságosan el lehet vezetni és a szint várhatóan még egy évtizeden keresztül tovább emelkedik. A kincsesbányai bánya bezárása után kezdett drasztikusan emelkedni a környéken mindenhol a karsztvíz és jelenleg már két méteren van víz a kútban. 1999-ben még 72 méter mélyen volt a vízszint.

    Vízhiány miatt kezdődött a kitermelés Csóron

    1945-ben súlyos ivóvíz hiány volt Fehérváron: a sóstói, illetve az Aszal völgyi vízbázis mindössze ötezer köbméteres napi kapacitással bírt akkoriban. Az a döntés született, hogy a probléma megoldására a város környéki karsztvizet hasznosítsák ivóvízként, aminek eredményeként készült el a csóri vízbázis. 1948-ban Csóron még egy karsztvíz táplálta tó volt a mai kút mellett, amit 1950-ben lecsapoltak és a karsztforrásokat átalakították úgy, hogy kinyerhető legyen a víz. 1954-re pedig elkészült az a nyomóvezeték, amin Fehérvárra érkezik ma is az ivóvíz. Néhány évre rá azonban a bányászat miatt szinte az egész Dunántúl vízkészlete „felborult” és csökkenni kezdett a vízszint. 1967-ben már több mint 26 méter mélyre kellett mélyíteni a 3.5 méter átmérőjű víznyerő aknát, de tovább csökken a vízszint, így a kutat is tovább mélyítették 41 méteresre, azonban a problémán ez sem segített és kiszáradt. 1997-98-ban csökkentették a kincsesbányai vízkitermelést, így számítani lehetett a vízszint újbóli emelkedésére. Ezzel egy időben kezdődött az akna kimélyítése is 70 méteresre, ahonnan ma is kiváló minőségű, tiszta karsztvíz érkezik a fehérvári ivóvíz hálózatba.

    A város ivóvíz ellátását biztosító vízbázisok bejárásának aktualitását a csóri víznyerő hely jelentős vízszintemelkedése adta – mondta Cser-Palkovics András polgármester. „Láthattuk azt, hogy kiknek a munkájával és milyen telepek működésével jut el naponta a fogyasztókhoz az ivóvíz. Megnyugtató volt tapasztalni, hogy a víz minősége nagyon jó és biztonságos a vízellátásunk. Átbeszéltük a fejlesztési lehetőségeket és megnéztük a vízgazdálkodási alap terhére megvalósult fejlesztéseket is. Jó lenne elérni, hogy a rákhegyi vízbázis állami kézből fehérvári tulajdonba kerüljön. Ez összefügghet nagyobb fejlesztésekkel is, amire a város kész saját forrást biztosítani.” - emelte ki a bejárás után Fehérvár polgármestere.
    Székesfehérváron mintegy négyszáz kilométernyi vízvezeték rendszert tart karban a Fejérvíz, az ivóvizet pedig négy forrásból táplálják a városi hálózatba. Kincsesbányáról érkezik a legtöbb, de a saját kutak, így a csóri, az aszalvölgyi és a sóstói is kiváló minőségű vizet szolgáltatnak. A hármashídi vízmű telepre óránként több száz köbméternyi víz érkezik a Csóri és a Rákhegyi vízbázisról. Az itt található szivattyúk táplálják a városi ivóvíz hálózatot.
    Nem csak a szívattyúk, hanem a Fejérvíz laboratóriumai is itt találhatók, amivel folyamatosan vizsgálják a fehérvári víz minőségét is. Az akkreditált vízvizsgáló laboratórium külső megrendelésre is végez mintavételeket és vizsgálatokat, rövid határidővel, szakmai konzultációval.
    A Fejérvíz saját, MKEH képviselettel működő vízmérő-hitelesítő laboratóriummal is rendelkezik, mely nagymértékben megkönnyíti a közel 90 ezer bekötési vízmérő és a mintegy 70 ezer mellékmérő rendszeres cseréjét, illetve hitelesítését.

    Székesfehérvár a vizek városa

    A Rózsaligetben található Csitáry kút már csak egy azok közül a források, kutak közül, amik a századelőn még a város hírnevét öregbítették. A víz nagy kincsnek számított, ugyanis nem volt vezetékes hálózat, volt olyan idő amikor még hivatásos vízhordók vitték a vizet a Székesfehérváron. A századelőn azonban elindult a közműrendszer építése, így a híres kutak, ahol néha sokadalmak jöttek össze, kezdték elveszíteni népszerűségüket. Székesfehérvár ivóvizét, a híresen jó „vizű” korszakban a Királykút biztosította, egészen 1911-ig, amikor megépült az első vízvezeték. A kutat, ami a hagyomány szerint a városba érkező királyok felfrissítésére is szolgált egykoron, a 18. században vették körül klasszicista emeletes épülettel, ami még ma is áll. Akkoriban a vízhordás rendjét is szabályozta a város: délelőtt a Belváros, míg délután a Felső- és Víziváros számára hordták a vizet és állandó vízhordókat is alkalmazott a város. 1911 és 13 között mintegy 50 km-nyi vízvezetéket építettek Székesfehérváron. 1933-ban pedig megépítették a sóstói kutat is, ez egészítette ki a város vízellátását.
     
    Székesfehérvár egykoron híres volt ásványvizeiről is. A századelőn ismert volt, Felmayer-gyári, Árpád-fürdői, a György és a Zsuzsanna forrás, illetve a strand környéki forrás. Ez utóbbinál melegvizet kerestek, azonban a máig jól ismert Csitáry vizet találták. Egykoron palackozták is ezeket a vizeket. Érdekesség, hogy az Alba Pláza alatt, egykoron közép Európa legnagyobb vastartalmú vizet szolgáltató kútja volt található, de az építésénél ezt bebetonozták az építtetők, mondván, hogy nem megmenthető.