2024. Augusztus 02. Lehel
   Eseménynaptár
2024 Augusztus
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Közélet  -  2016. 07. 18. 10:23  -  Kész Mónika, Gáspár Péter fotó: Bácskai Gergely A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    A 17-es honvéd gyalogezred hősei előtt tisztelegtek a Zichy ligetben
      
    A Magyar Királyi 17-es Honvéd Gyalogezred emléknapján, a második isonzói csata napján, július 18-án idén is a Zichy-ligetben emlékeztek a hős katonákra. Székesfehérváron minden évben megemlékeznek a Zichy-ligeti emlékműnél a gyalogezred emléknapján, hogy a csatatereken maradt déd- és ükapák hősies katonai helytállása, küzdelme ne merüljön feledésbe. A helyszín azért is szimbolikus jelentőségű, mert a közvetlen szomszédságában van az ezred korabeli laktanyája.
    Július 18-a az első világháborúban harcolt Magyar Királyi 17-es Honvéd Gyalogezred Emléknapja. Az alkalom tiszteletére Székesfehérvár Önkormányzata és a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága hagyományosan minden évben közösen szervez megemlékezést a Zichy ligetben, az oroszlános emlékműnél. A helyszín azért is szimbolikus jelentőségű, mert a közvetlen szomszédságában van az ezred korabeli laktanyája.
    "A világ bármely pontján is éljünk, vagy bárhová is tartozzunk, kötelességünk emlékezni és leróni tiszteletünket katonáink előtt." - emelte ki ünnepi beszédében Székesfehérvár polgármestere. dr. Cser-Palkovics András felidézte, hogy a napokban, a finnországi Kemiben egy második világháborús katonai temetőbe látogatott, majd Csehországban, Hradec Kralovéban egy másfél évszázaddal korábbi ütközetre, a königgrätzi csatára emlékezett cseh vendéglátóival a székesfehérvári delegáció tagjaként. "Ott is és itt is az adja ezeknek a megemlékezéseknek a lényegét, hogy szabadon élhetünk, emlékezhetünk, mert mások életüket adták azért, hogy ezt megtehessük." - emelete ki a polgármester. "Kötelességünk tehát emlékezni a katonáinkra, és nemcsak a katonákra, hanem szeretteikre és hozzátartozóikra, azokra a feleségekre, szülőkre, gyermekekre, unokákra akik vártak valakit haza, de ez sajnos nem történt meg. Nekik ez személyes életük legnagyobb tragédiája. Amikor a katonáinkra emlékezünk, akkor a családokra is emlékezünk, egy városra és annak közösségére, akik fiaikat elengedték valahová, ahonnan sokan már nem térhettek vissza." - fogalmazott ünnepi beszédében Székesfehérvár polgármestere.
    Huszár János vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságának megbízott parancsnoka ünnepi beszédében azt emelte ki, hogy a valaha itt élt elődök leszármazottainak, a tősgyökeres fehérváriaknak, valamint a Székesfehérvárt otthonul választó embereknek érdeke, felelőssége és egyben kötelessége, hogy megismerjék a város történelmi múltját, mely alapját jelenti a mai létezésének. Meggyőződéseként fogalmazta meg, hogy e tudás és ismeret szükséges ahhoz, hogy a jelen embere tettekben is óvja, védje és tisztelje szűkebb hazáját, Székesfehérvárt, magyarságát, ami oly sokat nyújt számára a jelenben. Mint mondta, akik eljöttek a mai napon a Zichy ligetbe, azok a múlt megismertetésével üzenik a mának és a jövőnek: a haza szeretete, védelme és tisztelete kötelesség.
    Huszár János szólt arról is, hogy az oroszlános szobornál nemcsak a 17-esek emléke előtt tisztelgünk, hanem a harcmezőkön maradt, korhadó fakeresztek alatt, vagy jeltelen sírokban nyugvó katonáink előtt is. "Az emlékezés pillanataiban ne feledkezzünk meg az I. Budapest Honvéd Gyalogezred, a III. Debreceni Gyalogezred és a IV. Nagyváradi Szent László Gyalogezred katonáiról sem. Ők a 17-es Székesfehérvári Honvéd Gyalogezreddel együtt vállvetve harcoltak, hiszen közösen alkották a XX. gyalogos hadosztályt." - hangsúlyozta Huszár János. A vezérőrnagy szólt arról is, hogy évekkel ezelőtt a felelősség és a kötelesség életre hívott egy tettrekész közösséget, amely magánemberek és különböző szervezetek képviselőiből áll. A"z egykori 17-esek emléke azért élhet ennyi év elteltével is, mert a közösség tiszteletből és kötelességből életben tartja azáltal, hogy kész kezdeményezni cselekedni és áldozatokat hozni annak érdekében, hogy kézzel foghatóvá tegye mindenki számára a város házi ezredének történelmét és a figyelem középpontjába igazi értékeket helyezzen." - fogalmazott a a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott parancsnoka.
    A 17-es honvédek emlékműve előtt tiszteletét rótta le dr. Tanárki Gábor, a Fejér Megyei Kormányhivatal igazgatója, Wilmek Tibor, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, Simon László, a Magyar Királyi 17-es Honvéd Gyalogezred csapatzászló másolatának adományozója. A helyőrségben települt katonai szervezetek nevében Huszár János vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott parancsnoka koszorúzott. Kegyeletét rótta le az emlékszobor előtt Törő Gábor országgyűlési képviselő, a rendvédelmi szervek vezetői, a Fejér megyei nyugállományú honvédek képviselői, a honvédséghez kötődő szervezetek és a különböző hagyományőrző katonai egyesületek képviselői, a 17-esekről készülő játékfilm alkotói, valamint a Székesfehérvári Szerb Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.