2024. Július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2016. 07. 10. 12:02  -  Bácskai Gergely A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    Iván-napi búcsú a Rác utcában
      
    Vasárnap tartotta a Székesfehérvári Szerb Nemzetiségi Önkormányzat és a Szerb Ortodox Egyházközség a hagyományos Iván-napi búcsút a Rác utcában. Az ünnep délelőtt Püspöki Szentmisével kezdődött, amelyet délután a kalács és koljivo szentelés követett. Székesfehérváron Keresztelő Szent János azaz, Iván napjához közeli vasárnapon van a templom búcsúja, a fehérvári szerbség egyik legnagyobb ünnepe.
    KÉPGALÉRIA az Iván-napi búcsúról

    A szerb ortodox templomban általában nincsenek ülőhelyek, esetleg néhány szék a betegek, illetve az idősek számára, így a résztvevők általában állnak, vagy térdelnek. Mindenkinek meghatározott helye van a templomban a mise alatt.
    Püspöki Szent Liturgiával kezdődött a Székesfehérvári Szerb Ortodox Templom Védőszentjének Ünnepe vasárnap délelőtt. A helyi egyházközösség legnagyobb ünnepe minden évben a crkvena slava, vagyis a templom búcsú. Az ünnep elengedhetetlen tartozéka a koljivo, ezt és a kalácsot a pap és a búcsú komája szeli fel a hagyomány diktálta módon.
    A vasárnapi szertartáson ott volt Mészáros Attila alpolgármester, Szigli István önkormányzati képviselő és Sándorovics László a Szerb Kisebbségi Önkormányzat vezetője továbbá Bogdán György Lórév polgármestere.

    A szertartást végző papokat egy ikonfal választja el a gyülekezettől, melynek vallásukban nagy jelentősége van az ikonok tisztelete miatt. Az ikonfal előtt általában nagy, sokkarú gyertyatartók állnak, valamint itt található az amvon, vagyis emelvény, ahol a Szentírást felolvassák.
    Az ünnepi liturgia, majd a kalács és koljivo szentelés után a templomkertben kötetlen baráti beszélgetések, kalács evés és poharazgatás következik.

    Az ortodox templomban nem csak az ikonfalon láthatók ikonok, hanem az egész templombelsőt falfestmények díszítik, melyek főként bibliai jeleneteket ábrázolnak.
    A koljívót az újjászületés jelképének hívják. A rituális ételnek számító daralát, főtt búzából, aszalt gyümölcsökből és mézből van összegyúrva, ami érdekes ízű és finom. A búza a megújulás, a továbbélés, a születés szimbóluma. Ezt készítik nemcsak ünnepeiken, de a gyász alkalmával is a szerbek, hiszen a Szentírásból tudjuk, hogy a búzaszem meghal, hogy új életet adjon.
     
    A koljivo készítése
    A búzát előző este beáztatjuk, és másnap cukros vízben megfőzzük. Kiterítjük, hogy egy kicsit megszáradjon, utána a dióval együtt húsdarálón ledaráljuk, belekeverjük a cukrot, a mazsolát, és őrölt fahéjjal ízesítjük. Akkor jó, ha legalább egy napot áll, hogy az ízek jól összeérjenek. Hozzávalók: 25 dkg búza, 10-15 dkg dió, 10-15 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, őrölt fahéj, ízlés szerint mazsola.