2024. Július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2016. 06. 28. 17:04  -  www.szekesfehervar.hu
    Nézzen bele a Bazilika keresztjének időkapszulájába!
      
    A Székesfehérvári Egyházmegye megyés püspöke és Székesfehérvár polgármestere kézjegyével ellátott irattal bővítik a székesfehérvári Szent István Székesegyház északi tornyát koronázó keresztben megtalált időkapszulát. A kordokumentum ünnepélyes aláírására ma délután került sor a Püspöki Palotában.

    Idén áprilisban leemelték a székesegyház északi tornyáról keresztet, amelynek ürege egy korrodálódott fémhengerben üveg időkapszulát rejtett. Az ebben megtalált dokumentumokat, tárgyakat bemutatták a Püspöki Palotában.
    A Szent István Székesegyház a Székesfehérvári Egyházmegye főtemploma, Fehérvár belvárosának egyik legjelentősebb műemléke. A rendkívül gazdag, barokk, néhol gótikus elemeket viselő Bazilika előde az a sírkápolna volt, melyet Géza nagyfejedelem alapított a 970-es években, majd IV. Béla 1235-ben építtette át bazilikává, melyet a törökök dzsáminak használtak. Kiűzésük után városplébánia lett 1688-tól. Majd renoválása és barokk átépítése során új titulust kapott, a munkálatok 1771-re fejeződtek be. Újjáépítését a Fehérváron 1777-ben püspökséget alapító Mária Terézia királynő is támogatta. Ettől az évtől székesegyház. A templom 1938 óta XI. Piusz pápa privilégiuma által bazilika ranggal bír.
     
    A székesfehérvári püspöki székesegyház északi homlokzata főpárkányának mintegy nyolc méteres szakasza 2014 nyarán leomlott, így szükségessé vált az épület teljes felújítása. A Székesfehérvári Egyházmegye megkeresésére a kormány 380 millió forint azonnali támogatást nyújtott, míg Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 100 millió forinttal járult hozzá a munkálatok elvégzéséhez. Ezen túl magánszemélyek, közösségek, cégek, sportolók, művészek, ének- és zenekarok nagylelkű, önzetlen támogatással segítették a munkálatokat.

    A megtalált dokumentumok eredeti példányait digitalizálták, illetve az 1807-es kéziratokon állagmegóvási munkákat végeztek és a most zajló felújításra emlékező irattal együtt az eredeti formában helyezik majd vissza a keresztbe.
    Az időkapszula tartalmáról Mózessy Gergely, egyházmegyei gyűjteményigazgató adott tájékoztatást. Elmondta, hogy a kordokumentumok 1807-ből, 1868-ból, illetve 1894-ből származnak, vagyis a székesegyház 19. századi felújításaival kapcsolatos iratokat találták meg benne. Ezen emlékiratok tartalmazták mind a három évből az egyházmegyei papság névsorát, valamint a város tisztikarának felsorolását. Az 1868-as dokumentumok között találtak még a megye tisztikarát bemutató nyomtatványt, városi közgyűlési határozatot és jelentést, valamint egy emléklapot is. A két későbbi évből származó iratok között megtalálták a tornyon dolgozó munkások neveit tartalmazó listát is, valamint ezen túl pénzérmék is előkerültek. A Bazilikán ugyan végeztek felújítási munkálatokat az 1930-as, 1940-es, valamint 1960-s és 1980-as években is, de vélhetően ezekben az években a kereszthez nem nyúltak.

    Az emlékiratot kézjegyével látta el Spányi Antal megyés püspök és dr. Cser-Palkovics András polgármester.
    Spányi Antal az aláírás előtt arról beszélt, hogy ünnepi pillanatnak érzik ezt a mostanit, és a templom felújításában egy jelentős állomásnak, amikor azt remélik, hogy ez a templom – amelynek felújítása a város, a kormányzat, illetve sok intézmény, sok ember összefogásával és természetesen az egyház erejének hozzátételével most megvalósult – sokáig éke és dísze lesz Székesfehérvár belvárosának.
    Köszönetét fejezte ki, hogy elődeik nyomán ők is együttműködésben az önkormányzattal tudták ezt a felújítást megvalósítani, és most a polgármesterrel együtt tudják ellátni kézjegyükkel az emléklapot.

    Cser-Palkovics András úgy fogalmazott, hogy nehéz nem meghatottan állni ilyen tárgyak és dokumentumok mellett, amelyek múltunk darabjai, és amelyeknek létezéséről évtizedeken keresztül nem is tudtunk. Így ez most nemcsak a művészettörténészek, levéltárosok számára, hanem mindenki számára egy nagyon érdekes és megható is egyben.
    A Bazilika eddig is Székesfehérvár Belvárosának éke és természetes volt, hogy a templom felújításában a város is kivette a részét - mondta Fehérvár polgármestere. Hangsúlyozta: a múltból kaptunk üzenetet, és hozzátéve a ma üzenetét, ezt a jövőnek szánjuk, továbbá reményét fejezte ki, hogy a kormány, az egyházmegye és az önkormányzat együttműködésében meg tudják teremteni a tudományos, a szellemi, a lelki és az anyagi hátterét is annak, hogy ez a felújítási munka a templomon belül is folytatódni tudjon.
    A Pro Memoria dokumentumon túl az időkapszulába helyezik még a rekonstrukcióban résztvevők nevét, a Székesfehérvári Egyházmegye papságának, valamint az Egyházmegyei Hivatal tisztviselőinek listáját, Magyarország állami vezetőinek névsorát, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának tisztviselői felsorolását, valamint a Fejér Megyei Közgyűlés, a Fejér Megyei Kormányhivatal és a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetőinek neveit, valamint jelenleg használatos pénzérméket is. A keresztet az időkapszulával együtt július 1-jén, pénteken reggel emelik vissza a székesegyház északi tornyára.