2024. Július 24. Kinga,Kunigunda, Kincső, Krisztina
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2016. 06. 20. 12:35  -  www.szekesfehervar.hu A cikk VIDEÓT tartalmaz
    Ismét életre kel a történelem a Székesfehérvári Királyi Napokon augusztus 12 és 21 között
      
    Koronázási Ünnepi Játékok, középkori vásári hangulat, izgalmas, korhű játékok, fényfestészeti alkotások a belváros épületek falain, fölénk magasodó óriásbábok, Vak Béla királlyá koronázásának ceremóniája, komoly-, könnyű- és katonazenei koncertek továbbá a nemzetközi néptáncfesztivál színes forgataga kínál páratlan eseményeket minden korosztálynak. A nemzet történelmi fővárosának egyik legfontosabb ünnepéről a Magyar Nemzeti Múzeumban tartottak hétfőn tájékoztatót.
    A Szent István ünnepe köré szervezett összművészeti fesztivál a történelmi főváros legfontosabb eseménye, amely igazi kulturális csemegékkel várja a fehérváriakat és a városba látogatókat. A nagyszabású rendezvény fénypontja a Koronázási Szertartásjáték lesz augusztus 13-án és 14-én a Nagyboldogasszony-bazilika romjai felett álló szabadtéri színpadon. A produkció megálmodói minden évben egy-egy itt koronázott magyar király élettörténete bemutatásának szentelik. Idén, megújult díszletek között láthatjuk II. (Vak) Béla király regényes történetét.

    Az idei Királyi Napokról Vargha Tamás Székesfehérvár országgyűlési képviselője, Cser-Palkovics András polgármester, Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója, Száraz Dénes színművész, ifj. Major István az Alba Regia Szimfonikusok igazgatója és Drahos Béla Liszt Ferenc-díjas magyar karmester, fuvolaművész közösen tartott tájékoztatót hétfőn délelőtt a Nemzeti Múzeumban.
    Ebben a tíz napban olyan időutazásra hívjuk a Belvárosunkba látogatókat, amelynek során a középkorról szóló történelemkönyvek lapjai elevenednek meg, ezúttal II. Béla uralkodását felidézve. A Nemzeti Emlékhelyen zajló Koronázási Szertartásjáték, a Musica Sacra komolyzenei koncertjei, a Nemzetközi Néptáncfesztivál vagy az esték interaktív képregényként megrajzolt Fény utcája ad látványban, hangzásban feledhetetlen közösségi és személyes élményt. Büszkék vagyunk erre a hagyományra, büszkék vagyunk arra, hogy a történelmi múltjában gazdag Székesfehérvár tele van élettel – és szeretettel invitálunk mindenkit a Királyok Városába augusztus 12. és 21. között” – mondta dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere.
     
     
    Csorba László a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója köszöntőjében arról beszélt a Királyi Napok  sajtótájékoztatóján, hogy különösen fontos a múzeum együttműködése Fehérvárral, hiszen a magyar királyok legfontosabb városa Székesfehérvár. Vargha Tamás Fehérvár országgyűlési képviselője kiemelte, hogy a Királyi Bazilika, az ősi koronázó templom kövei szellemi értelemben ma is a város részét képezik és 2013-ban Szent István Emlékévben elég akarat és erő volt bennünk, hogy a lelkünkben újra felépítsük az ősi templomot.

    2013-as Szent István Emlékévben elkezdett, és a tervek szerint 2022-ig tartó Koronázási Szertartásjáték-sorozat bemutatja és közelebb hozza hozzánk nagy királyaink korát, személyét és örökségét, hogy ezáltal közös erővel épülhessen fel az a belső szellemi panteon, amelyben történelemformáló nagy királyaink elfoglalhatják végre az őket megillető helyet. A korábbi évekhez képest idén nő a vizuális effektek megjelenítését lehetővé tévő óriáskivetítők mérete is: segítségükkel a történet hőseinek belső vívódásai szuggesztív képekben tárulnak a közönség elé.
    II. Béla szerepét az előző évben Vak Béla édesapját, Álmos herceget játszó Száraz Dénes alakítja. A koronázó érseket és egyben Vak Béla király gyóntatóját pedig Blaskó Péter, a Nemzet Művésze. További szerepekben Mihályi Győzőt, Závodszky Noémit, Kerkay Ritát, Egyed Attilát és Sághy Tamást láthatja a közönség. A szertartásjáték zenéjét Márta István zeneszerző komponálja, a középkori zenei forrásokat klasszikus és világzenei motívumokkal gazdagítva. Az előadás koreográfusa Horváth Csaba rendező-koreográfus, akinek munkája nyomán az előkészület alatt álló produkció expresszív mozgásszínházi jelleget nyer majd.
    Nem csak a Koronázási Ünnepi Játékok miatt érdemes ellátogatni Székesfehérvárra: a tíznapos rendezvénysorozatban mindenki talál kedvére való programot. A szertartásjáték után, augusztus 16-án ugyancsak az ország egyik legnagyobb épített szabadtéri színpada ad otthont a Musica Sacra című ünnepi koncertnek. A hangverseny kuriózum a komolyzene kedvelői számára, akik augusztus 16-án Gioachino Rossini világhírű egyházi remekművét, a Stabat Matert hallgathatják meg. A művet a Kossuth- és Liszt-díjas érdemes művész, Rost Andrea mellett a világ egyik leghíresebb operaháza, a moszkvai Bolsoj színház vezető szólistái, Svetlana Shilova, Maxim Paster és Petr Migunov adják elő a több mint száz éves Alba Regia Szimfonikus Zenekar és a régió énekkaraiból álló, közel kétszáz fős Egyesített kórus közreműködésével. Az est karmestere Drahos Béla, Liszt Ferenc-díjas magyar fuvolaművész, karmester lesz.
    Ifj.Major István a Musica Sacra koncertről elmondta, hogy idén a választás a tavalyi programból indulva olasz dallamokból táplálkozik és Puccini után Rossini zenéje lesz hallható világsztárok előadásában a Nemzeti Emlékhelyen. Ez a világ egyik legszeretettebb egyházi zenéje, hiszen megmaradt az opera könnyedebb jellegénél. Külön köszönetet mondott a szervezőknek, hogy lehetőséget biztosítottak arra, hogy a Balsoj szólistái jönnek Fehérvárra és az Alba Regia Szimfonikusokkal együtt játszhatnak, akiket kiegészít az egyesített kórus fehérvári és környékbeli kórusokkal. Drahos Béla karmester elmondta, hogy nagyon élvezetes lesz dirigálni a darabot és külön megemlítette az egyesített kórus résztvevőit.
     
    Az augusztus 20-ai Fehérvári királyok menete egy páratlan történelmi felvonulás az egyenként is művészeti alkotásnak számító, immáron tizenöt darabból álló Árpád-házi óriásbáb-gyűjteménnyel, az Alba Regia Táncegyüttes őket kísérő kétszáz fiatal néptáncosával és Kárpát-medence legkiválóbb néptáncegyütteseivel. Az augusztus 17–21. között zajló XXI. Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál belvárosi táncszigetekkel, folkestekkel, izgalmas gasztronómiai utazásokkal, gyermekfoglalkozásokkal, különleges fesztiválligettel és ünnepi tűzijátékkal koronázza meg a Székesfehérvári Királyi Napokat.