2024. Július 24. Kinga,Kunigunda, Kincső, Krisztina
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2016. 05. 27. 20:12  -  Gáspár Péter, fotó: Simon Erika
    Megnyílt a Széchenyi emlékek nyomában, Európában című fotódokumentációs kiállítás
      
     A Magyar Emlékekért a Világban Egyesület és a Szent István Művelődési Ház közös szervezésében, a X. Katolikus Könyvnapok keretében fotódokumentációs kiállítás nyílt Széchenyi-emlékek nyomában, Európában címmel. A tárlat, amely összesen 32 tablón mutatja be gróf Széchenyi István életútjának magyarországi és külföldi állomásait és munkásságát, június 7-ig látható a Szent Korona Galériában.
    "Széchenyi-emlékek nyomában Európában” címmel nyílt tárlat a Szent Korona Galériában. Az érdeklődők június 7-ig láthatják a különleges vándorkiállítást, amely Magyarország több településén is bemutatkozott már. A Magyar Emlékekért a Világban Közhasznú Egyesület 32 tablóból álló gyűjteményt állított össze a "legnagyobb magyar" életéből. A MEVE egy tizennyolc éve működő egyesület, amelynek célja a magyar emlékek keresése, a világot körbejárva jeles magyarok életpályájának, utazásainak, személyi és tárgyi emlékeinek felkutatása. A „Széchenyi-emlékek nyomában Európában” az egyik legimpozánsabb tárlatuk, amely gróf Széchenyi István életútjának magyarországi és külföldi állomásait, munkásságát mutatja be.
    A megnyitón köszöntőt mondott Spányi Antal megyés püspök és dr. Cser Palkovics András polgármester, a beszédeket követően pedig vetítéses előadást tartott a Szent István teremben dr. Messik Miklós, a Magyar Emlékekért a Világban közhasznú egyesület elnöke. Ennek keretében fényképeket mutatott be a gróf életének magyarországi, ausztriai és angol emlékeiről, valamint apja és fia egy-egy külföldi tartózkodásának történetéről is beszélt.
    "Széchenyi akinek az élet nagykanállal mért a javakból, megértette, hogy amit kapott földi javakat, kincseket, valamint szellemi gazdagságot, illetve, amit a nemzet asztaláról le tudott venni, azt nem azért kapta, hogy elherdálja, eltékozolja, elszórakozza, hanem, hogy azt többszörösen visszaadja a közösségnek." - emelte ki a legnagyobb magyar életútja kapcsán Spányi Antal püspök, aki arról is beszélt, hogy nem lehet sematikusan megítélni egyetlen ember életét, tevékenységét sem: "Az ember folyamatosan fejlődik. Így volt ezzel Széchenyi is. Látott sok mindent a világban, amiket feldolgozott, és így lett érett ember, aki egyre világosabban tudott gondolkodni..mindezt megpróbálta közzé is tenni. Az ember feladata, hogy fejlődjön, s előre lépjen. Ne maradjon ott, ahol van. Ne maradjon meg saját gyengeségeinél, hibáinál és tévedéseinél, hanem tudjon előre lépni." Spányi Antal püspök reményét fejezte ki, hogy a kiállítást megtekintők mindezeken elgondolkodnak és saját tevékenységükbe beépítik azt, amire Széchenyi még évszázadok elteltével is tud tanítani bennünket.
    "A Széchenyi családban, műveltségükből fakadóan megvolt az igény, hogy az Európai utazásaik során megszerzett tudást megpróbálják a magyar nemzet fejlődésének szolgálatába állítani. Itt van a nagy tanulság: pontosan tudta, hogy nem tudunk továbblépni akkor, ha bizonyos európai fejlődési irányokat nem veszünk át, ha nem próbáljuk a tudást megszerezni és minél több fiatalnak átadni, ugyanakkor azt is tudta, hogy hol kell a hagyományainkat tisztelni és tovább vinnni." - mondta a megnyitón Székesfehérvár polgármestere. "Mintha a kettő véglet között ritkán találkoznánk, pedig az élet középen kezd igazságos lenni és egy nemzet fejlődéséhez mindegyik hozzátartozik: a hagyományok tisztelete, továbbörökítése és természetesen az is, hogy nézzük meg, mi történik a világban és tudjuk, mit kell átvennünk ahhoz, hogy előre tudjunk lépni." - tette hozzá Cser-Palkovics András polgármester.
    A kiállítás megálmodója, dr. Messik Miklós, a Magyar Emlékekért a Világban közhasznú egyesület elnöke elmondta, hogy szervezetük 18 éve működik kutatókörként. Tagjaik Európa és a nagyvilág magyar vonatkozású emlékeit, emlékhelyeit, más népekkel közös emlék-örökségét kutatja és mutatja be. Széchenyi Istvánról, mint a „nemzet napszámosáról” beszélt. „Nem lehet tisztességes emlékezés nélkül nemzetet építeni.”- idézte Széchenyi István gondolatát.