2024. Július 25. Kristóf, Jakab
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2016. 04. 29. 19:21  -  Gáspár Péter, fotó: Simon Erika A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    Főúri asztalok ékessége - július 24-ig látható a seregélyesi kincs
      
    A seregélyesi kincs - főúri asztalok ékessége címmel nyít kiállítás pénteken a Szent István Király Múzeumban. A kiállítást július 24-ig lehet megtekinteni, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között. Jubileumi tárlatról van szó, hiszen 1976-ban, 40 évvel ezelőtt a múzeum munkatársai tárták fel és hozták be a kincset az intézménybe. A megnyitón bemutatták a Főúri finomságok a seregélyesi Zichy-Hadik kastélyból című kötetet is.
    Bányai Balázs, a Szent István Király Múzeum történésze a megnyitón elmondta, hogy a Zichy és a Hadik családok tagjainak nagy része is arra kényszerült, hogy elhagyja az országot, a seregélyesi kastély pedig sokáig elhagyatva állt, a 80-as években hotelként funkcionált. "A kastély műtárgyait elásták a kastélyparkban, néhány láda előkerült ezek közül, ennek köszönhetjük a mai kiállítást, míg az épület többi tárgya teljesen elpusztult. A történelem úgy hozta, hogy a mai napon sok dolog találkozhat a sok-sok szétszóródott tárgyból." - mondta el a történész.
    Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatója beszédében reményét fejezte ki, hogy a Seregélyesi kincseket bemutató kiállítás népszerűsége vetekszik majd a Seuso kiállításéval. "Sokan kérdezték tőlem, hogy mikor lesz újabb kincsleletből kiállítás, most megragadtuk azt a lehetőséget, hogy van a gyűjteményünkben egy kiváló leletegyüttes, a seregélyesi kastélyból származó kincslelet, amely jellegében is a Seuso-hoz hasonlít, hiszen itt is egy részletről van szó.." - mondta el a megnyitón Kulcsár Mihály, aki azt is kiemelte kiállítás kapcsán, hogy jubileumi tárlatról van szó, hiszen 1976-ban, 40 évvel ezelőtt a múzeum munkatársai tárták fel és hozták be a kincset az intézménybe.
    Cser-Palkovics András polgármester a megnyitón köszönetet mondott a múzeum szakembereinek, hogy megálmodták ezt a kiállítást és lehetővé tették azt, hogy ezeket a kincseket meg lehessen tekinteni a következő hetekben. "Amikor beléptem a terembe és megláttam a tárgyakat, az a kérdés jutott eszembe, hogy fejlődik-e a világ? A sergegélyesi kincs darabjai egyenként is olyan alkotások, amelyek szemet gyönyörködtetnek, lélekhez és szívhez is szólnak és azt mutatják hogy van mire büszkének lennünk ebben az országban és ebben a megyében." - fogalmazott Székesfehérvár polgármestere.
    Németh Szandra, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum muzeológusa a tárlat kapcsán kiemelte, hogy mennyire ritka az ilyen tárgyi emlékek fennmaradása. Az 1976-ban, a seregélyesi Zichy-Hadik kastély parkjában előkerült, a 19. század első feléből származó ezüst leletegyüttes egy rendkívüli étkészlet, amely egy letűnt életformáról tanúskodik. A leletet az egykori Zichy-Hadik kastély parkjának területén találták, amit a háborút követően parcelláztak. Az értékes kincslelet tárgyainak legnagyobb része ezüst és aranyozott ezüst evőeszköz, ezüst tányérok, néhány tál, kancsó. A kiállítást július 24-ig lehet megtekinteni, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.
    dr. Demeter Zsófia történész, a Szent István Király Múzeum nyugalmazott igazgatója a "Főúri finomságok a seregélyesi Zichy-Hadik -kastélyból" című könyvet mutatta be. A kötet alapjául Újfalusi Margit mosólány feljegyzései szolgáltak, aki Hadik Béla és gróf Széchenyi Alíz szakácsnője, Mészáros Anna receptgyűjteményének egy részét másolta le. "Ezzel a kiadvánnyal lehetőségünk nyílik arra, hogy bepillantsunk az arisztokrata családok életkörülményeibe és azt is láthatjuk, hogy mit tanult el tőlük egy fiatal seregélyesi mosólány, aki kimásolta a számára legkedvesebb és saját háztartásában is elkészíthetőnek gondolt recepteket, megmentve így őket az utókornak. A receptek sok tanulsággal szolgálnak és két sütés között el lehet olvasni a tanulmányt is, ami különös szellemi kalandozásokra hív minket." - emelte ki dr. Demeter Zsófia. A rendezvény vendégei ezután megkóstolhattak néhány, a receptkönyv alapján elkészített süteményt, gasztronómiai élményt kapva a kultúrtörténeti érdekességből.