2024. Július 25. Kristóf, Jakab
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2016. 04. 25. 20:58  -  www.szekesfehervar.hu
    A Seuso kincsek története - Fehérváron mutatták be Dézsy Zoltán filmjét
      
    A Hiemer-házban mutatták be hétfőn este Dézsy Zoltán „A Seuso-kincsek története” című filmjének második részét. Dézsy Zoltán húszéves munkája a filmben több, eddig ismeretlen tényt tár fel: több mint 60 tanút, Sümegh József feltételezett gyilkosát és persze a Seuso-kincsek eddig rejtett történetét is megismerhetjük a filmből, melyet május 4-től a Barátság Mozi is műsorra tűz.

    Dézsy Zoltán húszéves munkája a filmben több, eddig ismeretlen tényt tár fel: több mint 60 tanút, Sümegh József feltételezett gyilkosát és persze a Seuso-kincsek eddig rejtett történetét is megismerhetjük.
    Az 1980-as évek óta homály fedi a Seuso-kincsek történetének bizonyos részeit. Az ókori római eredetű, ezüst dísztárgyegyüttesre egy fiatalember, Sümegh József talált rá, és feketén próbálta eladni, ami a halálához vezetett. Az akkori, elsődleges nyomozás szerint a fiatal katona felakasztotta magát, de a későbbi vizsgálatok gyilkosságot bizonyítottak.

    A filmbemutató előtt a város polgármestere Cser-Palkovics András köszöntötte a nézőket. Kiemelte, hogy a hazatért kincsek először Székesfehérváron voltak kiállítva és több mint 35 ezren nézték meg ezeket a rejtélyes tárgyakat, majd köszönetet mondott az alkotóknak, hogy Fehérváron mutatják be a kincsek történetéről a filmjüket, melynek elkészítéséhez a város is támogatást nyújtott. Köszönetet mondott Dézsy Zoltán rendezőnek azért a gesztusért, hogy ragaszkodott a székesfehérvári filmbemutatóhoz. „Ez a film hiányt pótol, ennek a nagyon tanulságos, izgalmas, tragédiákkal átszőtt történetnek a hiteles bemutatását vállalja fel – miközben nem feledkezik meg arról a helyről, ahova kötődik. A ’96-os filmet a közmédia többször bemutatta, megjelent az interneten; a megtekintések száma is arról árulkodik, hogy a téma nagy érdeklődésre tart számot.  Az a kiállítás is ezt mutatja, amit a Szent István Király Múzeumban 2014-ben rendeztek a hazakerült kincsekből: négy hónap alatt több mint 35 ezren látogatták meg. Azt az igényt jelzi egyértelműen, hogy a Seuso-kincsekkel foglalkozni kell egyrészt szakmai, tudományos tekintetben, másrészt pedig a kincsek útját követve.”
    Dézsy Zoltán a székesfehérvári kötődésekkel kapcsolatban elárulta, hogy a nagyapja itt volt huszártiszt – innen származik egyrészt a motiváció, a kötődés. Másrészt pedig az a tény indította el és támogatta a felvállalásában, hogy páratlan kulturális érdeklődés mutatkozott a „szobányi” kiállítás megtekintését illetően. 
     
    A filmben megszólal az a személy, akit a tárgyak kivitelére béreltek föl, megismerjük annak a gyűjtőnek az életútját, akihez a szocializmusban került a meggyilkolt Sümegh Józseftől a kincsek nagy része és találkozhatunk azokkal a gyűjtőkkel, akiknek a kezén keresztülment valamelyik tárgy, ám föl sem ismerték, mi az.
     
    Tucatnyi összeesküvés-elmélet, találgatás és kérdés övezi ma is a kincs történetét, amelyek Sümegh halálát követően legközelebb 10 évvel később, 1990-ben bukkantak fel a New York-i Sotheby’s árverésén. A felbecsülhetetlen értékű kincs sorsáról Sümegh József halála és az árverés közötti időszakban nem sokat lehetett tudni, márpedig a majdnem 70 kilós ezüstegyüttest nehéz rejtegetni. Egy budapesti férfinak mégis sikerült. A filmből kiderül, hogy a kincsek több tucat darabját egy magyar férfi őrizte, mielőtt a lelet Angliába került. Ő gondoskodott arról is, hogy az ezüsttárgyakat kicsempésszék az országból. F. István tehetős gyűjtő volt, aki ismerőseinek mindent el tudott intézni, cserébe pedig csak régiségeket kért, azonban titkait a sírba vitte, amikor 1996-ban elhunyt, az adatai pedig nehezen kutathatók, korábban ugyanis a Magyar Néphadseregnek dolgozott, így sok róla szóló információ nem nyilvános.

    A Seuso-kincs néven ismert, páratlan értékű lelet egy római kori ötvösremek-együttes. A kincs nevét a több mint másfél ezer évvel ezelőtt élt tulajdonosáról, Seusóról, egy magas rangú római tisztségviselőről kapta, aki a mai Polgárdi területén élt, és aki vagy akinek örökösei minden bizonnyal valamelyik pannóniai katonai betörés alkalmával rejtették el a kincseket a 4. század végén vagy az 5. század elején. A kincs a Krisztus utáni 4. században készült, nagyméretű, összesen 14, étkezéshez és tisztálkodáshoz használt ezüst edényből áll. A magyar állam eddig hét darabot szerzett vissza: a vadász-, azaz a Seuso-tálat és a geometrikus tálat, a két geometrikus kancsót, a kézmosótálat, az illatszeres dobozt és a Dionysos-kancsót, továbbá a kincs 1500 évvel ezelőtti elrejtéséhez használt, rézből készült üstöt.
     
    A késő római kori, felbecsülhetetlen értékű ezüstlelet története nem ismeretlen a tévénézők számára. Igazi kultúrtörténeti krimit kínált az első filmje is Dézsy Zoltánnak, ami 1996-ban készült.