2024. Július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2016. 03. 15. 12:17  -  Samu Miklós,Gáspár Péter, fotó:Bácskai Gergely A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    A 48-as forradalom szellemisége elevenedett meg a Városház téren
      
    Az idei évben is egyedülálló programokkal tisztelgett Fehérvár a forradalom és szabadságharc hősei előtt. Az ünnepi megemlékezéseket és az egész napos, belvárosi József-napi vásárt idén is különleges rendezvények színesítették. Az esős, hideg idő ellenére is előadták a diákok az „Együtt verő szíveink” című műsort, amely az 1848. március 15-i hangulatot és szellemiséget közvetítette hitelesen a fiatalság erejével, hat fehérvári középiskola közreműködésével.
    A hagyományokhoz hűen egész napos programokkal várták az ünneplőket a belvárosba március 15-én. A fehérvári fiatalok a hideg, esős idő ellenére is előadták műsorukat a Városház téren. Az Együtt verő szíveink című előadás hitelesen idézte meg a március 15-i hangulatot, szellemiséget. A műsorban szereplő 18 fehérvári diák a fiatalság erejét mutatta meg a forradalmi események sodrában. A Teleki Blanka Gimnázium, a Tóparti Gimnázium, a Ciszterci Szent István Gimnázium, a Vasvári Pál Gimnázium, a Jáky József Szakközépiskola és a Kodolányi János Középiskola diákjaiból álló csapat több színpados előadását nagy tapssal jutalmazták a fehérváriak.
    Az ünnepi műsorban nem csak a forradalom eseményeit idézték fel a diákok, hanem megmutatták azt a folyamatot is, hogy az elzárt falak mögött az osztrák hatalom hogyan értékelte a nap eseményeit. A programban Petőfi, Vasvári, Jókai és Táncsics egy napra Székesfehérvárra varázsolták a forradalmi helyszíneket, így a József napi vásári portékások között a néző is átélhette a megelevenített történelmet.
    Ünnepi beszédében dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke kiemelte, hogy a történelem nagy pillanataiban a lelkiismeret parancsa egybeesik a kor parancsával. „Március ifjai és idősebbjei lelkiismeretük szavára megtették mindazt, amit koruk követelt tőlük. Nekünk nincs más teendőnk, mint megfelelni annak, amit korunk elvár tőlünk.” – hangsúlyozta Molnár Krisztinán, aki Kossuth szavait idézte: „A haza örök s nemcsak az iránt tartozunk kötelességgel, amely van, hanem az iránt is, amely lehet, s lesz."
    Székesfehérvár polgármestere elsőként a fehérvári fiatalok műsorát köszönte meg. „Amikor az időjárást néztük, gondolkoztunk, hogy mit lehet megtartani az ünnepi programból. Ők, a fehérvári diákok voltak az elsők, akik azt mondták, hogy akármi is lesz, elő fogják adni azt, amire hosszú ideje készültek.” - mondta el dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki tapsot kért a fiataloknak és köszönete mondott azoknak a fehérváriaknak is, akik eljöttek megnézni a diákok műsorát. „Nekünk is be kell lépnünk azon generációk sorába, amelyek a szabadság, a nemzeti függetlenség eszményének továbbélését már nem karddal, hanem tisztelgő emlékezettel, tudással, mindennapi munkával szolgálják.” – emelte ki ünnepi beszédében Székesfehérvár polgármestere, aki szólt arról is, hogy „páratlanul szerencsések vagyunk, hiszen egy valaha volt királyi székhelyen, évszázadokon át tisztelt és megbecsült koronázó városban élhetünk, lapunk a magyarság történetének kötetében ragyogóan fénylik.” „Városunk polgárai katonaként is és városukat, szabadságukat védő közemberként is vérüket, életüket adták a hazának, harcunk talán legdicsőbb helyszíne, Pákozd – amit városunk méltó módon gondoz és mutat be az utókornak – joggal élvezi Székesfehérvár gondoskodását. Büszkén emelhetjük hát fel a fejünket, ha nemzetünk nagy alakjairól, elévülhetetlen tetteikről esik szó, és úgy vélem, az is példa értékű, követésre méltó, ahogyan 1848 forradalmáról mi, itt, a fiatalok segítségével évről évre Fehérváron megemlékezünk. " – tette hozzá Cser-Palkovics András polgármester. 
    Az ünnepi megemlékezés a hagyományoknak megfelelően a Fekete Sas Szállónál zárult, ahol annak idején a fehérvári márciusi ifjak találkoztak a forradalom napjaiban. A szálló falán lévő emléktáblánál helyeztek el koszorút Fejér Megye és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának vezetői, valamint a pártok, a civil szervezetek és a fegyveres testületek képviselői is megemlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulójáról.