2024. Szeptember 11. Teodóra, Jácint, Igor, Helga
   Eseménynaptár
2024 Szeptember
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Közélet  -  2016. 02. 26. 10:05  -  www.szekesfehervar.hu A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    Bombák földjén - lőszermentesítés a Sóstó Természetvédelmi Területen
      
    A Sóstó Természetvédelmi Terület rehabilitációja a lőszermentesítéssel vette kezdetét és jelenleg is dolgoznak a lőszerfelkutatáson a szakemberek. Találtak már II. világháborús gránátot, és a kutatást végzők további robbanótestek előkerülésére számítanak. A területen lévő belvíz azonban nagymértékben nehezíti és lassítja a munkálatokat.
    A Sóstó Természetvédelmi Terület rehabilitációja február elején megkezdődött. Jelenleg lőszerfelkutatás és lőszermentesítés zajlik, amit a D-T Sóstó Lőszermentesítő Konzorcium szakemberei végeznek. Ezidáig 4,5 hektár szárazföldi területen már megtörtént a teljes lőszermentesítés, ami azt jelenti, hogy a lőszerfelkutatást követően a műszerek által jelzett helyekről a különböző tárgyak kiemelése és elszállítása is megtörtént. Így volt ez a Méhes tanya közelében megtalált II. világháborús német 105 milliméteres repeszromboló gránáttal kapcsolatban is, amit már a felfedezésének napján - február 17-én - el is szállítottak a Magyar Honvédség tűzszerészei. Ezt követően további 2 hektárt már a náddal fedett területeken is átnéztek. Itt azonban egyelőre csak a műszeres adatfelvétel történt meg, és a lőszermentesítés még hátra van.
    Ahogy a felméréssel kapcsolatban Hutera Lajostól, a konzorcium projektvezetőjétől megtudtuk, az átvizsgálandó területet térinformatikai háttérrel 25 x 50 méteres raszterekre osztották fel, és ezekben a raszterekben végzik el a műszeres adatfelvételt, amit a műszerük helyszínrajz formájában jelenít meg. Ez alapján készítenek egy objektumlistát, amin a térképen jelölt pontok valamennyi paramétere szerepel, koordinátákkal, ferromágneses erősséggel, nanotesla-erősséggel, illetve az is, hogy hány négyzetcentiméteres felületet foglal el a talajban, s ezekből már tudnak következtetni a kiterjedésére. Arra adott esetben, hogy vashulladékról van szó, vagy lőszerről. A projektvezető elmondta, sokkal nagyobb vízfelületet kell átnézniük, mint amire eredetileg számítottak. Ugyanis a sok eső miatt, a korábbi szárazföldi területek is víz alá kerültek. A helyiek elmondása szerint húsz éve nem volt ilyen belvíz ezen a területen, mint most.
    A vízzel elárasztott területeken nagyon mély az iszap – helyenként akár 70 cm-es –, ami azt jelenti, hogy a szárazföldön használt kerekes műszerüket csak részlegesen tudják alkalmazni. Kollégái lépésről lépésre tudnak csak haladni. Ugyan a nádaratás javában tart a könnyebb átvizsgálás érdekében, de egy nagyobb eső szinte pillanatok alatt meg tudja változtatni a területet, s a nád sok helyen nagyon gyorsan visszanő. Mint hangsúlyozta, ezért van jelentősége annak, hogy a műszerek jelzéseit a precíziós GPS-adatokhoz párosítják, amik bármikor visszakereshetők. Munkájuk nehézségeivel kapcsolatban még hozzátette, a csapadékos idő a digitális műszereiknek sem kedvez, hiszen a magas páratartalom miatt azok bepárásodnak.

    A lőszermentesítők munkájának java még hátra van. Összesen 34 hektár, többségében víz alatt lévő területet kell még átvizsgálniuk. A szakemberek bíznak benne, hogy az időjárás is kegyes lesz hozzájuk, s a naposabb időben szikkad a talaj, s könnyebben tudják majd elvégezni a területátvizsgálást. Az utolsó fázisra várhatóan március végén kerül sor, amikor a tavat nézik át egy speciális úszóművel. A szabad vízfelület itt 4 hektár. 

    Ahogy a projektvezető elmondta, az országban Székesfehérvár és környéke az a terület, ahol a legtöbb II. világháborús lőszer előkerül. Így számításaik szerint még jó néhány gránátot fognak találni az átvizsgálásnak köszönhetően. Ezt alátámasztva, a nádasok szélén egy több méteres átmérőjű bombatölcsért mutatott, amit a II. világháborúban egy 50 kilogrammos gránát becsapódása okozhatott.

    A lőszerfelmérés március 31-ig tart. Így ezen időszak alatt a Természetvédelmi Terület nem látogatható, ott tartózkodni tilos. A Városgondnokság munkatársai az összes bejáratot szalaggal elkerítették, és tiltó jelzéseket is kihelyeztek, amiket minden nap ellenőriznek, s pótolnak. Erre azért van szükség, mert sajnos még mindig előfordul, hogy futók, illetve túrázók bemennek a területre, sőt még a szalagot és a kihelyezett figyelemfelhívó jelzéseket is leszakítják.