2024. Július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2016. 02. 19. 07:35  -  Vakler Lajos
    Tisztelgés Kudor Ferenc életműve előtt
      
     Kudor Ferenc emlékét idézte meg a Szabadművelődés Háza. A fájdalmasan korán elhunyt fafaragó és szobrászművész, Bánffyhunyad szülötte, a kalotaszegi népi motívumok hivatott őrzője munkáiból összeállított kiállításon családja, barátai, egykori alkotótársai tisztelték meg életművét.
    fotó: Pati-Nagy Bence
    Emlékeztünk az egykori kolozsvári diákra, aki az ősi mintákat nemcsak tanulta és tanította, hanem őrizte is. Altorjay András művészetpártolóként és emberként is sokat kapott Kudor Feritől: "Az ő igazi színtere Kalotaszeg volt. Amit otthon megismert, magába szívott, azt hozta magával, azt véste bele faragványaiba. Kreatív ember volt, aki bármihez nyúlt, azt művészi felelősséggel tette.”
     
    Kovács György, a fehérvári népművelés doyenje számára „Öcsi” egyszerre volt barát és mester, aki az erdélyi fafaragás tanítójaként sokat tett az ősi művészet megismertetéséért: „Annak idején, amikor elkezdtem faragni, nagyon sokat segített nekem. Számtalan titkot megosztott velem a faragásról, a kályhacsempe-készítésről. Minden egyes óra, amit együtt töltöttünk, meghatározó emlék!”
     
    Kiss Dorottya, a Szabadművelődés Háza igazgatója sokat tett azért, hogy méltó módon emlékezzünk Kudor Ferire: „Nagyon sok emlék köt hozzá. A férjemmel gyakran jártunk hozzájuk Bánffyhunyadra. Még éltek a szülei, s a testvéreivel együtt jó barátra leltünk bennük, majd később Fehérváron is mindennaposak voltak a találkozásaink.”
     
    Pati-Nagy Bence fotóriporterként és barátként is közel került az erdélyi történések megéléséhez, adatközlőként pedig hozzájárult ahhoz, hogy itt Székesfehérváron is megismerjék Öcsi munkáit: "Nekem csak jó emlékeim vannak róla. Nagyon szerettem mint szobrászművészt, s mint barátot is. Rengeteget segített, hogy erdélyi útjaimon minél jobban megismerhessem szülőföldjének legszebb helyeit.”
    Alkotótársként, testi-lelki jó barátként Horváth Janó a kezdetektől végigkísérte a műtermek kettős magányában Feri műveinek születését. Ismerte minden rezdülését: "Amikor Feri idekerült, láttam rajta, hogy eléggé tájékozatlan az itteni dolgokban, így jószerivel minden szabadidőnket együtt töltöttük, segítettem neki. Nagyon hiányzik.”
     
    Kudor Ferenc tanú volt, aki megalkuvás nélkül hirdette a népi kultúra tiszteletének fontosságát. Tanú volt, miközben Európa-szerte fogalmazott meg szobraival új elképzeléseket és utakat, kőből, fából, jégből. Befogadta a hűvös észak, a visszafogott nyugat, a szikrázó dél, de ő mindig hazatért hozzánk, mert otthonra vágyott, mert otthont teremtett szeretteinek és önmagának, mert várták, vártuk haza. Példája volt annak, miként lehet felülemelkedni a bántásokon, lerombolni a kisszerű gátakat. Emlékét őrzik a kimunkált mozdulatok, a keze nyomán megszentelt megannyi tárgy.