2024. Július 29. Márta,Flóra
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Városfejlesztés  -  2015. 10. 30. 12:32  -  www.szekesfehervar.hu
    Lezárult az "Új Belváros - Várkörút rehabilitációja" program
      
    Pénteken délután tartották az „Új Belváros – Várkörút rehabilitációja” elnevezésű projekt záró rendezvényét a Polgármesteri Hivatal Városház tér 2. alatti épületében. A program keretében a Várkörúton kívül a Lakatos utca és a Zsuzsanna forrás környéke és a Brunszvik Teréz Óvoda is megújult, körforgalom létesült két helyen a Rákóczi úton és a Városháza előtti lánckorlát mellett a Városház tér 2-es épületet is felújítják, továbbá a Várfal várkörúti részének tisztítása is megtörtént.
     
    Az „Új Belváros – Várkörút rehabilitációja” című 567.5 millió forint értékű városfejlesztési beruházás pályázati forrás bevonásával valósult meg. A projekt keretében a Várkörút és kapcsolódó területek rehabilitációja révén kiszélesítették a szűken vett Belvárost, még vonzóbbá tették annak környezetét, az 1930-ban már létezett várkörúti fasor ismételt beültetésével visszahozták a régi korok hangulatát. Mindezzel jelentős lépéseket tett a város annak érdekében, hogy a jövőben megvalósuljanak a Nemzeti Emlékhelyhez kapcsolódó fejlesztések.

    Az ünnepélyes eseményen részt vett Cser-Palkovics András polgármester és Égi Tamás alpolgármester, akik az elmúlt egy év során  végrehajtott nagyszabású fejlesztéseket összegezték.
    2014. szeptember 4-én kötötte meg a város a KDOP-3.1.1/D1-14-k2-2014-0002 kódszámú támogatási szerződést, melynek révén Székesfehérvár Önkormányzata 567.500.000 Ft összegű, száz százalékos intenzitású támogatásban részesült.

    A pályázat keretében az alábbi beruházások valósultak meg:

    A pénteki projektzáró rendezvényen, a Városháza 2. számú épületénél dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a felújításban közreműködött vállalkozások képviselőit, a Polgármesteri Hivatal szakirodáinak munkatársait és a helyi sajtó képviselőit. Mint fogalmazott, a felújításban megvalósult 11 projektelemmel a Belváros 11 problémája oldódott meg, amivel sikerült előre lépni. A korábbi munkák során azt tapasztalták, hogy a felújított utcákat, tereket a közösség hamar birtokba vette, a Belváros megtelt élettel. A polgármester köszönetét fejezte ki a rekonstrukció valamennyi közreműködőjének, a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökségnek, az építkezésben részt vett cégeknek, vállalkozásoknak, a Polgármesteri Hivatal munkatársainak, a „soft” elemeket lebonyolító intézményeknek és a sajtó munkatársainak. Dr. Cser-Palkovics András hozzátette: bőven van még feladat és bíznak abban, hogy újabb fejlesztésekkel hamarosan folytatni tudják a Belváros rekonstrukcióját.

    A projektzárón Égi Tamás alpolgármester tartott prezentációt az elmúlt egy év munkálatairól. Mint fogalmazott, a városvezetés számára már a Fő utca felújításakor nyilvánvalóvá vált, hogy a munkálatokat folytatni kell. A legfőbb cél a Belváros kiszélesítése, az átmenő forgalom csökkentése, a Várkörút és a kapcsolódó közutak, továbbá a közművek  állapotának javítása, a helyi identitást, a közösségformálást erősítő terek, létesítmények fejlesztése, és a közintézmények fejlesztése volt. Az alpolgármester elmondta: az 567.5 milliós pályázati forráson felül 200 millió forintot költött a város a közművek rekonstrukciójára, így a teljes bekerülési költség megközelíti a 800 millió forintot. A Bazilika felújítása miatt az Arany János utca felújítása kimaradt a projektből, így azt a városnak saját forrásból kell megoldania. A Belváros további kiszélesítésére jövőre felújítják a Kégl György és a Távírda utcákat, ahol biztonságossá teszik a közműveket és megszépítik a környezetet.
     

     
    A pályázatban Székesfehérvár Önkormányzata kötelező tevékenységként vállalta úgynevezett kiegészítő „soft” elemek megvalósítását 8.000.000 Ft értékben, két témakörben.

    •    Az érintett lakosság bevonását, a városrehabilitációs tevékenységek helyi elfogadtatását célzó akciók, a helyi kötődést és identitást erősítő akciók szervezése (ERFA).
    •    Közösségépítést és szabadidő hasznos eltöltését segítő szolgáltatások, rendezvények, közcélú képzési programok kialakítása (ESZA).
     
    Ezen tevékenységek ötven százalékát a Városi Levéltár és Kutatóintézet, mint konzorciumi partner valósította meg. Az intézmény a „soft” projektelem körében megvalósított tevékenységként a helyi kötődést és identitást erősítő, valamint a közösségépítést szolgáló akciók, rendezvények megvalósítását végezte történelmi alapokon nyugvó tartalommal.
    A „soft” tevékenységek fennmaradó ötven százalékát, 4.000.000 Ft-ot közvetett támogatásként, úgynevezett Programalap keretén belül kellett megvalósítani. Ezen Programalap csomagon keresztül Székesfehérvár Önkormányzata – mint Közvetítő Szervezet – feladata volt a Címzett civil szervezetek részére a közvetett támogatást eljuttatni.

    A közvetett támogatási rendszer célja helyi civil és egyéb társadalmi szervezetek bevonása a pályázati rendszerbe, amelyek standard pályázati eljárások keretében nem, vagy csak nem hatékonyan lennének képesek támogatási forrásokhoz jutni olyan térítésmentes, a helyi közösség bevonását célzó kisebb közösségi programok megvalósítására, amelyek erősítik a helyi társadalom kohézióját. Ezen eljárásrend alkalmazásával lehetőség nyílt arra, hogy a projekt tevékenységei sikeresen, a helyi adottságok ismeretében, a helyi célcsoport igényeinek megfelelően, a helyi lakosságot mobilizálva valósuljanak meg.

    A Városház tér 2-es számú épületben a projekt kivitelezésében és tervezésében résztvevőknek Égi Tamás alpolgármester mutatta be az elkészült fejlesztéseket.
    A Programalap csomag keretein belül megvalósítandó tevékenységek:
    •    Az érintett lakosság bevonását, a város-rehabilitációs tevékenységek helyi elfogadtatását célzó akciók, a helyi kötődést és identitást erősítő akciók szervezése;
    •    Közösségépítést és szabadidő hasznos eltöltését segítő szolgáltatások, rendezvények, közcélú képzési programok kialakítása.

    2014 novemberében megjelent a www.szekesfehervar.hu honlapon a Programalap pályázati felhívása a mini-projektek megvalósítására. A civil szervezetek 2015. január 9-ig nyújthatták be pályázataikat, határidői 12 darab pályázat érkezett.

    A rendelkezésre álló forrásból 7 pályázat támogatására volt lehetőség:
    •    „A Várkörút projekt akció területének topográfiai feltárása, eredményeinek bemutatása kulturális programok, rendezvények és elektronikus megjelenés segítségével” - Alapítvány a Magyar Műemléki Topográfia Támogatására
    •    „LISZI program a Várkörútért” - Alapítvány a Székesfehérvári Fogyasztóvédelemért
    •    „Alba ReGeneráció” - Alba Regia Táncegyesület
    •    „Székesfehérvár és Vidéke – különkiadás a megújult Várkörút tiszteletére” - Csitári Kálmán Alapítvány
    •    „FehérVÁRjáték – Egy szelet Székesfehérvár” - Fonódás Kulturális Egyesület
    •    „II. Fehérvári Színpompás Nap – „Találkozzunk Zsuzsannánál” - HírBeleBumm Szociális Szövetkezet
    •    „Megújuló Várkörút, feléledő hősök – Wathay Ferenc vicekapitány szellemiségének ápolása, honvédek közösségi színtere a megújuló Várkörúton, a Prohászka ligetben” - Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület