2024. Július 31. Oszkár, Ignác, Bató
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2015. 08. 29. 06:18  -  www.szekesfehervar.hu
    Aranybulla Művészeti Napok - kiállítás és koncert az Öreghegyen
      
    Nemzetközi kiállítással és blues koncerttel zárult pénteken a 16. Aranybulla Művészeti Napok az Öreghegyi Közösségi Házban. A "Meeting Point Székesfehérvár" címmel nyílt kiállításon Borgó György Csaba, Fumio Wakabayashi, Josef Wurm és Rohonczi István alkotásai láthatóak. A művészeti rendezvénysorozat a Bluesberry-Festtel zárult, a fellépők között ott volt Török Ádám, Németh Károly, Köves Miklós és Muck Ferenc.
      
    Hagyományosan a képzőművészet – zene – színház témakörben szervezték a programokat a 16. Aranybulla Művészeti Napok keretében. Csütörtökön John Mighton "Fél élet" című darabjával kezdődtek a rendezvények az Öreghegyi Közösségi Házban, a Szabad Színház előadását Nagy Judit rendezte. Pénteken este került sor a "Meeting Point Székesfehérvár" című nemzetközi kiállítás megnyitójára: a tárlaton Borgó György Csaba képzőművész, Fumio Wakabayashi grafikus művész, Josef Wurm festőművész és Rohonczi István képzőművész alkotásai láthatóak. A kiállítást Lóska Lajos művészettörténész nyitotta meg, bemutatta és méltatta a tárlat művészeit.
    A bemutatást a japán művésszel kezdte, és mint mondta, nemcsak azért, mert az ő képei érkeztek a legmesszebbről, hanem mert ő a kiállítás nesztora. Fumio Wakabayashi japán grafikus művész munkáit belga, japán, kínai és magyar tárlatokon is bemutatta már. Magyarországhoz több mint 20 éves szoros kapcsolat fűzi, a művész az 1990-es években a váci alkotóműhelyben és a kecskeméti kerámiastúdióban alkotott, a felesége Husz Ágnes keramikusművész – Wakabayashi felváltva él szülőhazájában és Magyarországon. Képeiben a hagyományos japán művészet ötvöződik a nyugati és a kortárs művészettel. A japán grafikus művész nem kész alapanyagokat használ, hanem mindent maga állít elő kézműves technikával. „Wakabayashi színes dombornyomatai zömmel a kozmoszról szólnak, és a kozmikus távolságok előtt gyakran megjelenik a kompozíción néhány égitest, a Nap és a Hold.” – jellemezte Lóska Lajos. A grafikus művész a kiállítás megnyitójára nem tudott eljönni, üdvözletét Borgó György Csaba tolmácsolta.
    Josef Wurm osztrák származású festőművész 2013 óta Budapesten él és dolgozik, akit a kiállítócsoport benjáminjaként mutatott be a művészettörténész: „Festményeit az expresszivitás, a mozgalmasság, a szürreális és groteszk elemek egyszerre jellemzik.” Londontól Berlinen, Bécsen, Grazon keresztül több magyar városban is volt már kiállítása. Alkalmazott grafikusként foglalkozott egyedi tervezési munkákkal (pl. borítók), belső terek dizájnjával, installációkkal és díszletekkel is, gyakran vett részt csoportos városalakító művészeti projektekben. Főképp azonban kortárs festészettel foglalkozik, műveiben magabiztosan ötvöződik Francis Bacon kompozícióinak festői ereje Barcsay Jenő anatómiai grafikáinak pontosságával és precízségével.
     
    Rohonczi István, ROHO dunaújvárosi képzőművész, a Széchenyi Gimnázium tanára. Szobrászatát az anyagok tisztelete és ismerete jellemzi, a modern szobrászat azon vonulatához közelítve őt, amely az anyagok formaalkotó erejéből, az anyag és a forma rendíthetetlen egységéből indul ki: „A szobraim útkeresések. Annak ellenére, hogy kész munkák ezek az alkotások, számomra ezek az „úton lenni” élményét és érzését jelentik. A kiállított munkák mindegyike fontos állomás volt az éltemben. Számomra az alkotás kérdése az: hogyan tudok egy új teret létrehozni a szobraimmal, ugyanis a plasztika nemcsak önmaga, hanem az a tér is, amiben benne van, és amit az létrehoz maga körül.” – vallotta szobrairól a művész. ROHO intim, meditatív tevékenységként írja körül az alkotás folyamatát; egyszerű, szerény formákat, élettel teli, ugyanakkor titokzatos felületeket és szobrokat készít. „Minden szép dolog egy kicsit meglepetés is. A kortárs művészet mindig útkeresés, és ez mindig meglepetést jelent.” – mondta el hitvallásáról ROHO. A kiállítás megnyitóján a művész elárulta, hogy számára a szobor látványához mindig hozzátartozik a szobor, az alkotás megérintése, ami az anyaggal való szoros kapcsolathoz tartozik.
    Borgó György Csaba Munkácsy-díjas képzőművész, főiskolai tanár; az erdélyi származású művész eddigi munkássága során készített festményeket, grafikákat, szobrokat és monumentális gobelineket. Ezen kívül egyéni és kollektív installációk készítésében és performance-okban vett részt. A kiállításra hozott képei mozgalmas, szimmetrikus kompozíciók, zsúfolt, bizarr, sok apró színes forma jellemzi őket. Ahogy a művész elmondta, a bizánci ikonokból indult ki, annak jelrendszerét vizsgálta – így alakult ki végül a saját stílusa. A szimmetriarendszer nagyon szigorú jelrendszer, komolyan próbára teszi a művészt, elmondása alapján egyik-másik itt kiállított kisebb rajzán másfél évig is dolgozott. A kiállított alkotások mindegyikén középen egy bot fedezhető fel mint szimmetriatengely, amiről a művész így vallott: „A képeimbe sok ezernyi történetet belefoglaltam az életem hányatottságáról. Volt, hogy úgy megvertek bottal, hogy majdnem az életembe került. Később, már érettebb koromban visszamentem, és arról a helyről, ahol megvertek – csodálatos neve volt a falunak: Virágosvölgy – kivágtam egy botot az erdőből. Ezután, amikor történt velem valami fontos, ott kivágtam egy-egy botot, így van egy hatalmas gyűjteményem otthon. 1999-ben Selmeczi György zeneszerző rögtönzött egy koncertet, amit a botjaim ihlettek: a szívritmusomra komponált egy zeneművet, amire a közönség botokkal kopogott… A bot a Bibliának is fontos motívuma. Az én képeim középpontjában is ott állnak a botok, azaz az életem történetei.”
    A 16. Aranybulla Művészeti Napok a Bluesberry-Festtel ért véget: a blues kedvelői a Groupensax, a White Room, a J.M.J., a Mini, valamint a The Bluesberry Band & Muck Ferenc előadásait hallhatták pénteken az Öreghegyi Közösségi Házban több neves meghívott előadóművésszel kiegészülve, mint Török Ádám, Németh Károly és Köves Miklós. Ahogy Muck Ferenc szaxofon-előadóművész, azaz Mucky elmondta, ez a The Bluesberry Band első ilyen jellegű nagyobb akciója, a jövőben több hasonló fellépést terveznek. A zenekar olyan sztárokat hívott meg mint Köves Miklós (Piramis zenekar), Németh Károly és Török Ádám (Mini zenekar).
     
    „A Grupensax zenekar a tanítványaimból alakult, ők már nagyon komoly karriert futottak be: Jasper Andor mérnökember, a többiek zenészek, Mits Marci tanít a Kodolányin is, Bratka Borbála egy katonazenekarban is játszik, Cserta Balázs pedig olyan session zenész, aki a népzenei koncertektől kezdve a big band megmozdulásokig mindenhol hallható. Ezen az estén Muck Ivánnal egészül ki a zenekar.” – mondta el Muck Ferenc a fellépőkről. Ahogy szaxofonművész meséli, hármas ikrei, Iván, Éva és Feri életében meghatározó a zene - nem véletlen, hogy a fellépők között szerepeltek. Ott volt még Joubert Flóra dobos, szintén kodolányis, aki a Jasper Andorral és Muck Évával alkotott trióval lépett fel.
    Az est névadója, a The Bluesberry Band, egy veszprémi zenekar, a soul-os, funky-s hangzásvilággal tarkított rhytm&bluest képviseli, zenei stílusát elsőként a Blues Brothers mozi filmzenéje és az 50-60-70-es évek zenéje alakította ki. A zenekar tagjai tapasztalt zenészek, kvalitásaikat számos zenekarban és zenei műfajban bizonyították már a klasszikus zenén át a big band-ig, az akusztikus zene, a jazz vagy akár a rock műfajában is. A tagok: Muck Ferenc – szaxofon; Horváth Ákos – ének, gitár; Eckert Ervin – basszusgitár, vokál, zenekarvezető; Nagy Gergely – gitár, vokál; Nagy Róbert – billentyűs hangszerek; Kovács Károly – dob; Beke Gellért – trombita; Hovorka István – harsona; Jasper Andor – szaxofon. Határon innen és túl is számos sikert tudhatnak magukénak, de legfőképpen eddig külföldi fesztiválokon léptek fel; terveik között szerepel, hogy a jövőben több hazai zenei eseményen vesznek majd részt – ahogy a Bluesberry-Festen is, híres előadóművészeket meghívva a koncertjeikre.
     
    A koncert többszörös fellépője, Muck Ferenc a Liszt Ferenc zeneművészeti Főiskola klarinétszakának és a Jazz tanszak szaxofonszakának elvégzése óta (1982) aktív részese a magyarországi könnyűzenei életnek. A The Bluesberry-nek 2011 óta tagja, egy alkalmi közös akció során ismerte meg a banda tevékenységét, majd csatlakozott az együtteshez. Mucky rengeteg előadó, zenekar mellett több száz lemez és koncert közreműködője, Arany Zsiráf és többszörös Emerton díjas zenész. „Én valójában egy funky-függő szaxofonos vagyok, a rhytm&blues és a funky érdekel leginkább. Háttérzenészként viszont a zeneiséget tekintve nagyon sokféle zenekarban közreműködtem már. Ez a két dolog egyszerre működik az életemben. Fehérvár nagyon fontos számomra, én 1979-től jártam ide, annakidején az Ifjúsági Ház nevezett be egy zenekart egy amatőr pop-rock fesztiválra, amit mi megnyertünk. Sokat játszottam együtt aztán Vörös Tamással, valójában ő ajánlotta fel először, hogy tanítsak: az iskolákból a Hang-Szín-Térben és a Kodolányi János Főiskolán a mai napig dolgozom. Ezek nagyon fontos dolgok számomra, a koncertek, a tanítás, azok az emberek, akik itt élnek.” – meséli Muck Ferenc
     
    Mucky büszkén újságolta, hogy Éva lánya a közelmúltban megnyert egy versenyt Amerikában, amit nők számára rendeztek, a mintegy 900 induló közül lett első: „A zene azonban olyan műfaj, amely verseny ide vagy oda, nem hasonlítható egyik sporthoz sem, a közönséget minden nap meg kell nyerni: így állunk színpadra ma is!”