2024. Július 31. Oszkár, Ignác, Bató
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2015. 08. 18. 12:48  -  Gáspár Péter, fotó: Kiss László A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    Múltidézés - székesfehérvári kötődésű művészek festményeiből nyílt kiállítás
      
    Múltidézés címmel fehérvári kötődésű művészek festményeiből nyílt kiállítás az Új Magyar Képtárban, a Megyeház utca 17. szám alatt. A tárlat a Szent István Király Múzeum gyűjteményéből válogat és október 4-ig látogatható. Többek között Kerekes József, Pallay József, Ballagó Imre, Áron-Nagy Lajos, M.Tóth István és Smohay János műveit is láthatják az érdeklődők.
    A kiállításon olyan festőművészek munkáival ismerkedhet meg a látogató, akik ezer szállal kötődtek Székesfehérvárhoz. A Szent István Király Múzeum Megyeház utcai épületében Áron Nagy Lajos, Ballagó Imre, Bodor Aladár, Bory Jenő, Kerekes József, M. Tóth István, Monos József, Pallay József, Say Géza, Smohay János és Vaimár István festményei láthatóak, amelyeken megjelenik a XIX. század végi, XX. század eleji Székesfehérvár: a vízimalom, a Belváros hangulatos utcái, Szárazrét és többek között a Szemináriumi templom impozáns belső tere.
    „Az volt a célunk, hogy a Királyi Napok alatt a városba látogató vendégek számára a kultúra különböző területein tudjunk mutatni valamit Fehérvárból. Ennek jegyében nyílt meg a koronázó bazilikáról szóló kiállítás és ezért nyílik meg most ez a tárlat is, amely azokat az alkotókat helyezi középpontba, akik kötődtek a városhoz. Az ő alkotásaikon keresztül szeretnénk bemutatni Székesfehérvár kultúrtörténetének, művészettörténetének egy szeletét.” – mondta el Székesfehérvár polgármestere a megnyitón. dr. Cser-Palkovics András hozzátette, hogy a város önkormányzata szeretne nagyobb célrendszert is felvázolni a következő évekre. Egy 2020-ig tartó program keretében megkezdődött a város kultúrtörténetének feldolgozása tudományos összefogással, ennek első eredménye a megnyíló kiállítás.
    Smohay András, az Egyházmegyei Múzeum igazgatója felidézte, hogy In memoriam címmel 10 évvel ezelőtt, 2005. október 7-én a Szent István Művelődési Ház Szent Korona Galériájában nyílt kiállítás egykori székesfehérvári művészek főként magángyűjteményekben lévő alkotásaiból. Az egykori székesfehérvári művészeknek azóta nem rendeztek gyűjteményes kiállítást, de több önálló tárlattal is találkozhatott ez idő alatt a közönség: a Szent István Király Múzeumban 2006-ban Smohay János festményeiből rendezett kamara-kiállítással, 2013-ban fotóinak kiállításával, szintén a múzeumban Bory Jenő emlékkiállításával 2009-ben, majd 2013-ban Áron Nagy Lajos emlékkiállításával. A Szent István Művelődési Házban M. Tóth István tematikus tárlatával 2012-ben, tavaly pedig szakrális témájú alkotásaival Budapesten, a Duna Palotában.
    „Az utóbbi 10 év alatt tehát folyamatosan figyelt az egykori székesfehérvári művészekre az a közösség, melynek kitüntetett, megbecsült tagjai voltak, az a városi közélet, melynek aktív résztvevői, alakítói voltak. Jelen kiállításon a festmények mellett életrajzok is kerültek a falakra, ez részben az említett egyéni tárlatok, részben az azóta örvendetes módon megkezdett kutatások eredményei. Nagyon fontos, hogy ne csak a kiállított műveket, hanem a művészek életét is ismerjük, s biztos vagyok benne, hogy azok is találnak új információt ezekben az életrajzokban, akik személyesen ismerték a művészeket. Talán érzékelhető az eddig elhangzottakból, hogy a Múltidézés című kiállítás egy folyamatba illeszkedik. A következő lépés, a művészek életművének kontextusba helyezése lesz.” – mondta el Smohay András a tárlatnyitón, aki kiemelte, hogy alaposabban meg kell ismernünk azt a kort, melyben éltek és alkottak, azt a Székesfehérvárt, mely ekkor újkori történetének egyik legnagyobb átalakulásán ment keresztül.
    Kerekes József, aki hadifogságból hazatérve telepedett le Fehérváron és aki korának legtermékenyebb és legismertebb festőművésze volt és akit 1938-ban bekövetkezett halálakor őstehetségnek neveztek. A látogató találkozhat Pallay József festményeivel is, akinek egyéni kiállítására csak halála után, 1969-ben került sor Székesfehérváron, de Ballagó Imre művei is szerepelnek a tárlaton, akinek mesterei között volt Szőnyi István. Ballagó Imre 1949-től élt Székesfehérváron, ahol a Derkovits Képzőművész Kört vezette harmincöt éven át, nála tanult Ujházi Péter, Fehér László és Filep Sándor is. A kiállításon olyan ismert alkotók is szerepelnek, mint Áron-Nagy Lajos, vagy Smohay János.