2024. Augusztus 02. Lehel
   Eseménynaptár
2024 Augusztus
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2015. 06. 06. 15:02  -  Gáspár Péter, fotó: Simon Erika A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    Pilinszky és Fehérvár - október 31-ig látható a múzeum kiállítása
      
    Pilinszky és Fehérvár címmel nyílt kiállítás a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. Az október 31-ig látható tárlaton olyan "szakrális" tárgyak is láthatók, mint például a költő művészi kivitelezésű hamutartója, ami annyiszor volt társa a magány óráiban, amikor legnagyobb verseit írta, vagy Bach csodálatos muzsikáját hallgatva megszűnt körülötte a tér és idő, egybeolvadt a nappal és éjszaka.
    Pilinszky János költő több szállal is kötődött Székesfehérvárhoz. Pilinszky nyitotta meg az István Király Múzeumban - a mai Szent István Király Múzeumban - Kondor Béla kiállítását 1964-ben, Korniss Dezsőét 1965-ben, Szenes Zsuzsáét 1969-ben, Ország Liliét 1972-ben, Schaár Erzsébet Utca című tárlatát pedig 1974-ben.
    Élete utolsó éveit is itt töltötte a városban, egy Kígyó utcai panellakásban. A költő szoros kapcsolatot ápolt Takács Imrével, kettejüket nemcsak a közös mesterség kötötte össze, hanem a barátság ereje is összefűzte őket, a "betonkalitkájukban alvó énekesmadarakat." Takács Imre egyébként Poéta Benedictus címmel tanulmányt is írt a Pilinszky életműről. Pilinszky utolsó nyilvános szereplése is a történelmi fővároshoz köthető, a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában vendégeskedett 1981-ben, Bartók Béla 100. születésnapja alkalmából. Ezt az eseményt Pinke Miklós örökítette meg fényképeken. Az esemény után két hónappal Pilinszky János elhunyt. 
    A tárlat egyik részében képzőművészeti alkotásokat mutatnak be azoktól a művészektől, akiknek kiállítását megnyitotta a költő. A tárlat második részében portréfilm látható: interjúkat készítettek azokkal a székesfehérvári emberekkel, akik jól ismerték Pilinszkyt. A harmadik részben általa dedikált és róla szóló könyveket, publikációkat, fotókat állítak ki, és egykori barátok, ismerősök visszaemlékezéseivel idézik meg a költő emlékét.
    A kiállításon olyan "szakrális" tárgyak is láthatók, mint például a költő művészi kivitelezésű hamutartója, ami annyiszor volt társa a magány óráiban, amikor legnagyobb verseit írta, vagy Bach csodálatos muzsikáját hallgatva megszűnt körülötte a tér és idő, egybeolvadt a nappal és éjszaka. A tárlatot Fitz Péter művészettörténész ajánlotta a látogatók figyelmébe, aki több alkalommal vett részt azokon a kiállítás-megnyitókon, amelyeken a költő örök érvényű esszéivel méltatta többek között Szenes Zsuzsa, vagy Schaár Erzsébet művészetét.