2024. Szeptember 08. Mária, Adrienn
   Eseménynaptár
2024 Szeptember
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2015. 05. 12. 11:58  -  Gáspár Péter, fotó: Bácskai Gergely
    Húsz helyszínen ötvenkét produkció a 16. Kortárs Művészeti Fesztiválon
      
    A 16. Kortárs Művészeti Fesztivált 2015. május 15–24. között rendezik meg Székesfehérváron, a város közművelődési intézményeinek, kulturális egyesületeinek és kultúrkocsmáinak összefogásával. A fesztiválra 21 szervező 20 helyszínen 30 féle programmal készül, összesen 52 produkció lesz és közel kétszáz művész működik közre. A Jam-Bory-vár összművészeti kisfesztivál családi programmal indul május 16-án.
    A fesztivál idén is a művész-zászlók kihelyezésével veszi kezdetét. 1996 óta több mint 40 zászló készült kizárólag azért, hogy a Fő utcán hirdesse a Kortárs Művészeti Fesztivált.
    „Arról, hogy mi a kortárs művészet, nagyon sokan értekeztek több száz éve és ma is” – mondta Brájer Éva alpolgármester, aki egy rövid, érdekes definíciót is idézett: „A kortárs művészettel foglalkozók egyik problémája az a tény, hogy nem tudják hol a kezdet .A másik probléma a határral van . Tehát két fontos tényező van a kortárs művészetben: a kezdet és a határ.” Székesfehérvár alpolgármestere elmondta, hogy a város 16. alkalommal rendezi meg a Kortárs Művészeti Fesztivált. „Tizenhat év hosszú idő, de ha valaki átlapozza a programfüzetet, nem úgy látja, hogy ez a fesztivál elöregedőben volna, hanem nagyon is friss, legyen szó zeneművészetről, képzőművészetről, irodalomról.” – fogalmazott Brájer Éva alpolgármester, aki köszönetet mondott Szűcs Erzsébetnek, hogy idén is összefogta a fesztivált. Brájer Éva kiemelte, hogy a kortárs fesztivál a frissességen túl újszerűséget is jelent igényes, izgalmas, érdekes programokkal. A programok közül El Kazovszkij képzőművész Fehérváron őrzött munkáiból Lélekszínpad címmel nyíló kiállításra hívta fel a figyelmet, amely május 17-én, vasárnap 17 órakor nyílik meg a Városi Képtárban. A megrendezés ötletét, aktualitását az adja, hogy Szikora Jánost, a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatóját felkérték – a 2015 őszén a Magyar Nemzeti Galériában megrendezendő El Kazovszkij kiállításhoz – egy performansz megírására, megrendezésére, és ő ezt a székesfehérvári Kortárs Művészeti Fesztiválon - mintegy előzetesként - be kívánja mutatni. A performanszra a kiállítás megnyitása napján 18 órakor a székesfehérvári Csók István Képtárban kerül sor.
    Szűcs Erzsébet, a Városi Képtár - Deák Gyűjtemény igazgatója elmondta, hogy igazából „név nélküli”fesztiválról van szó, hiszen a „kortárs művészeti fesztivál” igazából műfaji meghatározás „Most már számos kortárs művészeti fesztivál van az országban, de amikor lefoglaltuk a domain nevet, még csak ez volt.” – mondta el Szűcs Erzsébet, aki arról is beszélt, hogy már a kezdetekkor sem határoztak meg tematikát a közreműködő művészek, alkotók számára, hanem azt várták, hogy minden évben új produkciók szülessenek és egyre több fiatal kapcsolódjon be. A Városi Képtár - Deák Gyűjtemény igazgatója örömét fejezte ki, hogy új helyszínekkel bővül a Kortárs Fesztivál palettája, többek között a randOM és a Múzeum Café is bekapcsolódik. Szűcs Erzsébet elmondta, hogy az új műfajok közül az idén a slam poetry berobbanása várható. Az El Kazovszkij kiállítás kapcsán annak fehérvári vonatkozásait emelte ki: A 2008-ban elhunyt művész művei közül 19 van székesfehérvári múzeumok tulajdonában, egy alkotás pedig Szikora János tulajdona. A Szent István Király Múzeum kapcsolata a művésszel 1982-ben kezdődött, amikor El Kazovszkij elnyerte a Smohay Alapítvány díját. Jelentős alkotásai 1983 és 1999 között kerültek a múzeum tulajdonába. A tárlat másik egysége Deák Dénes budapesti műgyűjtő Székesfehérvárnak ajándékozott gyűjteményéből kerül ki.
    A sajtótájékoztatón részt vett dr. Matuz János művészeti intendáns (Vörösmarty Színház), Simon József igazgató (Köfém Művelődési Ház), Buriánné Tarró Edit tagkönyvtár-vezető (Vörösmarty Mihály Könyvtár Széna téri Tagkönyvtár), Nagy Judit elnök (Szín-Tér Egyesület - Szabad Színház), Nagy László Ivó (RandOM), Szepesi Imre „Zöld” (MéhKasAula Kulturális Egyesület), dr. Lakner József elnök (Áron Nagy Lajos Művészetbarát Kör) és Gyimesi Edit, a filmes programok felelőse is.
    Matuz János, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa szerint a jó kortárs művészeti fesztiválhoz három dolog szükséges: „az országos szinten magasra helyezett produkciók jelenléte, a helyi alkotóközösségek ihletett és nagyszámú megjelenése és különleges, erre az alkalomra fejlesztett csemegék.” Matuz János megjegyezte, hogy a fesztivál programját nézve szintézisét látni a frissnek és beérkezettnek, a klasszikusnak és a vállalkozó szellemnek. „Ha fesztivált szerveznék, ilyen fesztivált szeretnék, aminek most a sajtótájékoztatóján ülünk.” – tette hozzá, kiemelve, hogy a színház saját eszközeivel próbál betagozódni a fesztivál programjaiba.
    A fesztivál során 30 féle programot láthat a közönség (melyből 5 belépős), 31 alkalommal, 52 produkció keretében, közel 200 előadó (kiállító, zenész, színész, táncos, irodalmár) jóvoltából. Az események közül a kiállítások (17 – képző-, fotó- és iparművészeti – tárlat látogatható a fesztivál ideje alatt) és a zenei előadások (14 zenész, együttes, illetve DJ lép fel a KMF időtartama alatt) aránya kiemelkedő; de megtalálható a kínálatban a tánc, a film, az irodalom (zenés felolvasóest, kötetbemutató, slam poetry) és a színházi előadás is. Lesz ezenkívül épületbevetítés, performansz, beszélgetés, tűzfújás is. A Fesztivál támogatója Székesfehérvár MJV Önkormányzata. A Magas Kocsma című rendezvény támogatói a József Attila Kör és a Szépírók Társasága. Az idei fesztiválnak is kitűnő a zenei felhozatala: megszokott és új helyszíneinken egyaránt rangos előadók lépnek színpadra. A kínálatban fiatal, pályakezdő zenészek, zenekarok éppúgy helyet kaptak, mint a zenei világban már jól ismert nevek. Maga a fesztivál is koncerttel indul május 15-én 17 órakor, hiszen a Pelikán Galéria bejárata előtti téren rendezett megnyitón Ágoston Béla és a Gauditórium adja elő legfrissebb versmegzenésítéseit, világzenei körutazással, hangszerbemutatóval, etno-jazz improvizációkkal gazdagítva. És a fesztivál záróeseménye is egy zenei est lesz az egyik új helyszínen, a RandOMban.
    A fesztivál kezdetektől leglátogatottabb rendezvénye a Jam-Bory-vár összművészeti kisfesztivál. A népszerű kisfesztivál családi programmal indul május 16-án, szombaton 16 órakor: a pécsi Retextil és a fehérvári Fonalkommandó tagjai ismertetik technikáikat, módszereiket. A Retextil Alapítvány munkatársai művészeti értékkel bíró használati tárgyakat, ruhákat, kiegészítőket és berendezési tárgyakat készítenek, elsősorban textilhulladékból, a Fonalkommandó öt hölgytagja pedig a vár oszlopait körbehorgolva ad ízelítőt a kommandó által űzött gerilla-horgolásból, amelynek eredeti célja az volt, hogy értékes kézimunkával takarja el a köztéri csúfságokat.
    17 órakor a Kajárpéci Vízirevü Ökológiai Meztéllábnyom címmel ad elő környezettudatos rádiójátékot 3D-ben a Napsugárkertben, a 18 órai hivatalos megnyitó után pedig Moderntokyo koncertezik a Százoszlopos udvarban. 19 órakor A város bőre címmel nyílik kiállítás Pallag Zoltán fotóiból a Vagyóczky-teremben. 19.30-tól a The Mighty Fishers veszi birtokba a Százoszlopos udvar színpadát: a tradicionális rocksteady, early reggae és lovers’ rock zenét játszó zenekar egyedüliként űz ezt a műfajt Magyarországon. Az autentikus hangzást a hét tagú banda hangszerelése garantálja: dob, basszus, gitárok, orgona, két főének és az elmaradhatatlan vokálok. A zenei rendezvények sorát a Guca Partyzans Brass Band koncertje zárja, ez 20.40-kor kezdődik a a Százoszlopos udvarban. Magyarország első balkán rezesbandája három éve alakult, magyar profi jazz zenészekből; célja, hogy Magyarországon is elérhetővé váljon a balkáni szerb „underground” trombita zene.
     
    A kiemelt programok mellett számos egyéb, főként zenés rendezvény is zajlik a várban, amelyet sötétedés után a MéhKas Dia Projekt fest meg fénnyel, 22 órakor pedig Molnár Hajnalka és a PirKompánia Tűzkerék című produkciója varázsolja el a jelenlévőket – a tűztánc és zsonglőr egyesület fellépése a programok elmaradhatatlan része. Záróra után a Bory-vártól a KNYKK Zrt. különbuszai díjtalanul szállítják át a közönséget a városközpontba, ahol a RandOM-ban 23 órakor kezdődik a Jam-Bory-vár after partyja: a Wakablack Sound System reggae és ska zenével szórakoztatja a vendégeket.