2024. Május 05. Györgyi, Irén
   Eseménynaptár
2024 Május
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Aktuális  -  2015. 04. 09. 12:51  -  www.szekesfehervar.hu
    Hogyan tároljuk biztonságosan az élelmiszert?
      
      Azt mindannyian tudjuk, hogy milyen fontos a hűtőszekrény szerepe az ételek, élelmiszerek tárolásában, és azt is, hogy megvédhet minket az esetleges ételmérgezésektől. De vajon biztonságosan tároljuk-e benne az élelmiszereinket? Erről kérdeztük dr. Keresztury László élelmiszer-biztonsági szakmérnököt.
     
     „A hűtőszekrény fontos szerepet játszik az élelmiszerek eltarthatóságában. Gyakorlati megjelenését követően az ötvenes évek közepétől forradalmasította a háztartások tárolási módját. A hűtőszekrény új dimenziót nyitott meg, és hozzáférhetővé tett bizonyos élelmiszereket. A hideg segít abban, hogy az ételek frissek maradjanak, hiszen lelassítja a veszélyes mikrobák szaporodását.” – hangsúlyozta Keresztury László.
     
     Az élelmiszer-biztonsági szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy az éppen megvásárolt élelmiszereket mielőbb juttassuk a hűtőbe. Amennyiben a frissen elkészített ételt nem fogyasztjuk el azonnal, le kell hűteni, és a lehető leghamarabb a hűtőbe kell tenni. A szobahőmérsékleten hosszabb ideig tárolt romlandó étel fogyasztása a mikrobák elszaporodása miatt veszélyes lehet.
     
     „Az ételmérgezések, élelmiszerfertőzések elkerüléséért nemcsak a vendéglátóhelyeken és a közétkeztetésben, hanem a háztartásokban is meg kell tenni mindent. Egyszerűen kialakítható higiéniai gyakorlattal, a konyha rendszeres takarításával, a konyhai eszközök és a hűtőszekrény tisztán tartásával, a különböző élelmiszerek, például a földdel szennyezett zöldségfélék, nyers húsok gondos elkülönítésével, csomagolásával elkerülhető a fertőzés. Alapos hőkezeléssel, főzéssel, sütéssel elpusztíthatók az egészségünket veszélyeztető mikroorganizmusok. Azonban szem előtt kell tartani azt is, hogy azok újra elszaporodhatnak az elkészített étel tárolása során, ezért a megfelelő csomagolásra, hűtésre, fogyasztás előtti újbóli hőkezelésre gondosan ügyelni kell.” – emelte ki Keresztury László.
     
     Figyelni kell a tárolási hőmérsékletre is: „A leghidegebb a hűtő alsó polcán van, ide a zöldségeket tegyük. Ide kerülhetnek a friss húsok és halak is, természetesen elkülönítve, csomagolva. Ha ezeket az alsó polcokra tesszük, akkor azt is megelőzhetjük, hogy más élelmiszereket szennyezhessenek.” – tette hozzá a szakember.
     
     Fontos, hogy a különböző élelmiszer-csoportok elkülönítve, a megfelelő helyre kerüljenek a hűtőszekrényen belül. A nyers és fogyasztásra kész élelmiszereket úgy tegyük be dobozban vagy más csomagolásban, hogy ne szennyezhesse a készételt. Óvjuk a készételeket fóliával vagy az edények lefedésével! A nyers húst, baromfit az összes többi élelmiszertől elkülönítve kell tárolni. Darált húst hosszú ideig nem szabad őrizgetni, mert aránylag nagy felületén a mikrobák rohamosan képesek elszaporodni. Érdemes a darált húst egy napon belül feldolgozni. A megtisztított tojások hosszabb ideig, elkülönítetten tárolhatók a hűtőszekrény-ajtók tárolórekeszeiben.
     

     
    Ételfertőzés: élő baktériumokat tartalmazó étel, élelmiszer fogyasztását követően hosszabb-rövidebb lappangási idő után alakul ki (pl. szalmonellózis).
     
    Ételmérgezés: általában mikrobák által termelt toxinok (mérgező anyagcseretermékek) okozzák a betegséget (pl. botulizmus vagy kolbászmérgezés).