2024. Május 05. Györgyi, Irén
   Eseménynaptár
2024 Május
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Aktuális  -  2015. 04. 09. 12:27  -  www.szekesfehervar.hu
    A húsvéti lakomák következményei
      
      Ünnepekkor hajlamosak vagyunk engedni a finom falatok csábításának, kevésbé vagyunk mértékletesek. Ám a túl sok étel, ital megterheli gyomrunkat – mondja dr. Izbéki Zoltán gasztroenterológus, osztályvezető főorvos, akit a húsvéti tapasztalatokról kérdeztünk.



    A húsvéthoz hozzátartozik a vendégjárás, a lakmározás. Azok is könnyebben elcsábulnak, akik valamilyen diétát tartanak.


      Gyakran a húsvéti ebéd az utolsó csapás azoknak, akik nem tudtak róla, hogy epebetegségük van, esetleg akiknek a hasnyálmirigyük nem bírja tovább a terhelést. A legsúlyosabb állapotot az alkoholfogyasztással összekötött zsíros, füstölt, tojásos ételek által kiváltott hasnyálmirigy-gyulladás jelenti. Ilyenkor nagyon erős, köldök körüli, övszerű, nem múló sőt egyre erősödő fájdalom jelentkezik hányinger, hányás kíséretében. A hányás nem jelent megkönnyebbülést. Ilyenkor a betegek azt gondolják, hogy megterhelték a gyomrukat, és ezt valami emésztést elősegítő tömény alkohollal próbálják orvosolni, amivel tovább rontják a helyzetüket.

    Megnövekszik a forgalom a belgyógyászaton az ünnepet követően?

      Ilyenkor gyakran látunk el epehólyag- és hasnyálmirigy-gyulladással, alkoholmérgezéssel vagy alkohol okozta májgyulladással betegeket a kórházban is. Ezek nagyon súlyos, életet veszélyeztető helyzetek. A betegek egy része az intenzív osztályra kerül, mert leáll a bélműködésük, vagy májkóma alakul ki. A legsúlyosabb betegeket hasnyálmirigy-gyulladás miatt kezeljük, ami gyakran epekövesség következtében alakul ki. A mértéktelen evés és alkoholfogyasztás a keringést, a szívet is terheli, szívinfarktust is kiválthat, különösen, ha ismert koszorúér-betegség áll fenn. A tápcsatorna megterhelése, a túlzott alkohol- és sóbevitel magas vérnyomásos krízist okozhat, ami agyi keringési zavarhoz, akár agyvérzéshez is vezethet. Ezek a súlyos, heveny állapotok is azt bizonyítják, amit én gasztroenterológus lévén mindig mondok, hogy a betegségek az emésztőrendszerből indulnak ki, de legalábbis azzal nagyon szorosan összefüggenek.

    Van-e valamilyen praktika, tanács, hogyan álljunk vissza az ünnepek után a normál hétköznapokra?

      „Az ünnepek utáni visszaálláskor az a kérdés, hogy mihez térünk vissza. Az a legfontosabb, hogy az étkezés szempontjából a hétköznapjaink „normálisak” legyenek, hogy tudatosan táplálkozzunk. Azt gondolom, az étkezésben is a minőségre és a változatosságra kellene törekedni. Sajnos az étkezési kultúránk a mennyiséget és nem a minőséget helyezi előtérbe. Az ünnepek után nem helyes, ha semmit nem eszünk, de szerencsére a bél idegrendszere működik, és megmondja az agyi étkezési központoknak, hogy mit szeretne. Szóval figyeljünk oda, és hallgassunk a szervezetünkre! Persze a gyomorgyulladás sokszor éhségérzetet okoz, de ilyenkor az étkezés után többnyire nem érezzük jól magunkat, hanem kellemetlen feszülést érzünk a gyomorszájban. Ilyen esetben, vagyis ha nagyon megártott az evés-ivás, akkor jót fog tenni egy-két nap koplalás, vagy mondjuk csak főtt krumpli és főtt rizs fogyasztása, bőséges folyadékbevitellel. Ebben az esetben érdemes felkeresni a családorvost is, hiszen lehet, hogy egy eddig tüneteket nem okozó emésztőrendszeri betegség áll a háttérben, amit most komolyabb szövődmény nélkül átvészeltünk, de nem biztos, hogy a következőt is megússzuk.”