2024. Szeptember 09. Ádám, Péter
   Eseménynaptár
2024 Szeptember
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2015. 04. 03. 16:40  -  www.szekesfehervar.hu
    Közös nagypénteki keresztutat jártak a hívek a Bazilikában
      
    Nagypénteken Jézus kereszthalálának és sírba tételének emléknapját üli a kereszténység. A Katolikus Egyház legmélyebb gyászát egész napos szigorú böjtöléssel fejezi ki, valamint azzal, hogy ezen a napon nem szolgáltat ki ünnepélyesen szentségeket és nem mutat be szentmiseáldozatot. Székesfehérváron a nagy szél miatt a Bazilikában Spányi Antal püspök vezetésével tartották a város papjainak és híveinek közös keresztútját.
    KÉPGALÉRIA
    Székesfehérváron már hagyománynak számít, hogy a város polgárai és papjai közösen emlékeznek Jézus kereszthalálára. Idén a nagy szél a szertartást a Bazilikában tartották meg. Ebben az évben is többszázan jöttek el, hogy imádsággal és énekkel kísérjék Jézus útját Pilátus ítéletétől a sírbatételig. Nagypénteken a keresztény világban szokásos a keresztútjárás, amely során emlékezetbe idézik Jézus szenvedésének egyes állomásait. A 4. században alakultak ki a nagypéntek különféle istentiszteleti formái. Jeruzsálemben e napon imádkozva vonultak az utolsó vacsora termétől a Golgotáig, ahol a püspök tiszteletadásra felmutatta a szent kereszt ereklyéjét. Utána szentírási részleteket olvastak fel. A nagypénteki szertartás időpontja az őskeresztény kortól a középkorig az Úr halálának órájához, délután 3 órához igazodott. Ez később átkerült a délelőtti órákra. XII. Piusz pápa reformja állította visza a délutáni ünneplést, melynek ma három fő része van: igeliturgia olvasmányokkal és egyetemes könyörgésekkel, hódolat a szent kereszt előtt, áldozási szertartás.A keresztút mai szokásos 14 stációja az 1600 körüli évekre nyúlik vissza.
    A keresztút eredetileg az a mintegy másfél kilométeres útvonal, melyen Jézus a kereszttel a Praetoriumtól kiment a Golgotára. Ma olyan ájtatosság, aminek segítségével a keresztény hívek Jézus szenvedésein és keresztrefeszítésének eseményein elmélkedhetnek halálra ítélésétől temetéséig. A körmenetben behozzák a keresztet, amely előtt tisztelegve minden hívő kifejezheti háláját és imádatát a megfeszített Krisztus iránt. Nagypénteken igeliturgia van, áldoztatással.
    Nagypénteken igeliturgia van, áldoztatással. A pap a szertartást piros öltözékben végzi – a piros a vértanúság liturgikus színe. A papság és a segítők teljes csendben vonulnak be a templomba, s az üres oltárszekrény (tabernákulum) előtt arcra borulnak. Ezt követi az igeliturgia: az olvasmány Isten szenvedő szolgájáról szól, majd a szentlecke után János evangéliumából olvassák fel Jézus szenvedéstörténetét, a passiót. Ezután következnek ünnepélyes formában az egyetemes könyörgések. Majd körmenetben behozzák a keresztet, amely előtt tisztelegve minden hívő kifejezheti háláját és imádatát a megfeszített Krisztus iránt. Az igeliturgiát áldoztatás követi, a nagycsütörtöki misén konszekrált kenyérrel. A szertartást egyszerű könyörgés zárja, nincs áldás, nincs elbocsátás.

    A keresztútnak az idők folyamán kiformálódott 14 állomása:
    1. Jézust halálra ítélik
    2. Jézus vállára veszi a keresztet
    3. Jézus először esik el a kereszttel
    4. Jézus Anyjával találkozik a keresztúton
    5. Cirenei Simon segít Jézusnak vinni a keresztet
    6. Veronika megtörli kendőjével Jézus arcát
    7. Jézus másodszor esik el a kereszttel
    8. Jézus beszél a síró asszonyokhoz
    9. Jézus harmadszor esik el a kereszttel
    10. Jézust megfosztják ruhájától
    11. Jézust keresztre szegezik
    12. Jézus meghal a kereszten
    13. Jézust leveszik a keresztről és Anyja ölébe helyezik
    14. Jézust eltemetik