2024. Szeptember 10. Nikolett, Hunor, Miklós
   Eseménynaptár
2024 Szeptember
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2015. 03. 16. 11:09  -  Gáspár Péter, fotó: Simon Erika A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    Búcsúzik a Városházától az Ybl makettkiállítás - a Tópartiban láthatóak tovább az alkotások
      
    A Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara 2014-ben a vándortárlat elkészítésével emlékezett meg az építészmester születésének 200. évfordulójáról. Az Ybl Miklós neves épületeit bemutató makettkiállítás a Városházán március 16-ig volt látható, de továbbviszik a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolába, ezt követően pedig Gödöllőre.
    A „szekrényekben”, két szinten elhelyezett maketteket betekintő nyílásokon keresztül, több nézőpontból ismerhetik meg az érdeklődők. A Szent István Egyetem Ybl Miklós Építészettudományi Kar mesterképzésen résztvevő hallgatói iskolájuk névadója előtt tisztelegve, több technikával is feldolgozták a mester épületeit. A makettek három fekete „szekrényben” helyezkednek el különböző témakörök szerint, láthatunk szakrális épületeket, palotákat és középületeket, illetve korabeli szerkezeti részletek. Az egymás fölött két sorban elhelyezett, aprólékosan kidolgozott, megvilágított maketteket egy vagy több irányból, betekintő nyílásokon keresztül nézhetik meg az érdeklődők. Ez az elrendezés egészen különleges perspektívában mutatja be Ybl alkotásait, tudatosan nem az egészre, hanem a részletek összhangjára fókuszálva. A látogató így több nézőpontból vizsgálhat egy-egy épületet, és olyan részleteket fedezhet fel, melyeket távolról figyelmen kívül hagyna. A betekintő nyílások mellett rövid épületismertető olvasható.
    A tárlat záró napján dr. Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója köszöntötte az Ybl Miklós neves épületeit bemutató makettkiállítás résztvevőit, majd Brájer Éva alpolgármester méltatta az emlékév eseményeit és a kiállítást. "A kiállítás lebontásával elbúcsúzunk a 2014-es esztendő Ybl Bicentenárium évétől , amely különös jelentőségű a mi városunkban, Székesfehérváron, ahol a mester 1814-ben meglátta a napvilágot. Annak ellenére, hogy pont itt, szülővárosában jelentősebb épületei fizikai valójukban nem láthatóak, de azért mi, fehérváriak büszkék vagyunk erre a tényre. és ha visszatekintünk az emlékév fehérvári eseményeire, remélem, sikerült ezt a tiszteletet megmutatnunk, nemcsak mulandó formában, hiszen egész alakos szobrát avathattuk fel a Zichy ligetben." - emelte ki Székesfehérvár alpolgármestere. "Számomra Ybl Miklós épületeinek rendszerében, szerkezetében rend, fegyelem, talán némi kérlelhetetlenség, ellenmondást nem tűrés mutatkozik. Érdekes, hogy Ybl Miklós arcképeiről ugyanez az érzés köszön vissza…, ám épületei összhatásukban mégis gyönyörűek, lágyak, és nem hagyják magára az ember esztétikai szívét. Ybl művei, az általa épített örökségek múltunk felbecsülhetetlen értékű tanúi, egyben felelősséget is adnak számunkra itt a Földön. Kint a világmindenségben van egy kisbolygó, a 166 866. számú. Összesen 450 millió kilométerre van a naptól, amelyet öt és fél év alatt kerül meg. Az Ybl Miklós kisbolygó egyenes tekintetével figyeli ezt a felelős bánásmódot." - tette hozzá Brájer Éva alpolgármester.
    A rendezvényen köszöntőt mondott dr. Haraszti Viktor, Budapest Főváros Levéltára főigazgató-helyettese és dr. Kiss Gyula, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának docense is. dr. Kiss Gyula felidézte, hogy Ybl nemcsak névadója, hanem első tanára is volt a karnak olyan értelemben, hogy a vizsgabizottságot ő felügyelte az építőmester képzésben. "Nagyon szigorú ember volt, aki ha kiment az építkezésre, szétverte a botját a rossz kövön, de ugyanakkor magához emelte a mestereket, és ha nehezen ment a kovácsoltvas készítés, vagy a díszítő festés, őket is tanácsokkal látta el. Ybl Miklós olyan alkotó ember volt, aki az egyáltalán nem könnyű feladatait nehéz körülmények között is tisztességgel, becsülettel, gyorsan, kiváló minőségben tudta elvégezni." - emelte ki a docens.