2024. Július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
   Eseménynaptár
2024 Július
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Gazdaság  -  2015. 02. 12. 17:19  -  www.szekesfehervar.hu
    Energetikai mintaprojekt keretén belül újították fel a Gazdaság Házát
      
    A Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara tavaly februárban indította el uniós források felhasználásával környezetvédelmi mintaprojektjét, amelyhez a Környezet- és Energia Operatív Programban (KEOP) 151 millió forintot nyertek el. A mintaprojekt keretében energetikai mintaházzá alakították a székesfehérvári Gazdaság Házát, illetve kommunikációs eszközökkel a környezettudatos gondolkodást, a tudatos energiafelhasználást és a fenntartható életmódot népszerűsítették.

    A projekt keretében a Gazdaság Házán külső nyílászárókat cseréltek, szigetelték az épületet, napkollektorokat és napelemeket telepítettek, illetve komposztálást, szelektív hulladékgyűjtést vezettek be. Az energetikai mintaházban gyakorlati képzési helyet és energialabort is kialakítottak.
    A Fejér megyében élő felnőttek és diákok összefogásával valósult meg a „Gazdaság Háza a fenntarthatóbb életmódért mintaprojekt - Fejér megyében” elnevezésű program. 365 nap alatt a projektgazda 20 kommunikációs projektelemmel minden negyedik napra szervezett valamilyen eseményt, összesen közel 80 alkalommal. A fenntarthatóságot népszerűsítő programok kapcsán az FMKIK csaknem 25 ezer megyei lakost bevont. Középiskolások nevezésével a „Takarékossági” versenybe 3000 diák kapcsolódott be: kettő hónapon keresztül takarékoskodtak, üzleti tervet is kidolgoztak.

    Egy modellpályázat során összesen öt megújuló energiákat szemléltető modellt készítettek a diákok. Közel 100 tanuló 90 órát töltött az élethű és működő modellek elkészítésével. Az egyik például működés közben szemlélteti a napkollektoros melegvíz előállítást. Ötszáz felnőttet és diákot hívtak együttműködésre a „90 perc a jövőnkért” elnevezésű foglalkozások alkalmával, ahol szó volt többek között hétköznapi energetikáról. „Energia Labor” oktatótermet is kialakítottak, ahol a Bláthy Műhely oktatásokat tartották, közel 100 diák részvételével. Megtanulhatták a szürkevíz hasznosítás lényegét, a napelem és napkollektor közötti különbséget.
     A „Gazdaság Háza a fenntarthatóbb életmódért – mintaprojekt Fejér megyében” című program minden kifizetett fillére jó helyre került, minden eurócentje meghatározott célt szolgált. – hangsúlyozta a projektzáró rendezvényen Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Hozzátette, hogy legfőbb céljuk volt annak tudatosítása, hogy csak szemléletváltással, a környezetet megbecsülve, károkozás nélküli használattal lehet fenntartani a világot. Mintát akartak mutatni a lakóközösségeknek, a vállalkozóknak, és be akarták vonni a jövő generációját is azért, hogy a jövő környezetének kialakítását közösen képzeljék el.
    Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András gratulált a mintaprojekt megvalósításához és a Gazdaság Házában lezajlott példaértékű beruházásokhoz. Mint mondta, az energia, a korszerűség és a fenntarthatóság meghatározzák a következő évtizedeket a világban, az országunkban, a gazdaságban és a városunkban egyaránt. Nem mindegy, hogy tudunk-e példamutató projekteket megvalósítani Székesfehérváron. A Gazdaság Háza azért is jelentős, mert tevékenysége a közösség erősebbé formálására épül, és egymásnak segítséget, szolidaritást nyújtani képes vállalkozásokat, embereket tömörít. Ez a szándéka Székesfehérvárnak is, hiszen ha az egyes közösségek erősödnek, bővülnek és fejlődnek, akkor ez fog történni a város egészével is.
    Ugyancsak köszöntötte a záróprojekt résztvevőit Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára. Beszélt a kormány fejlesztéspolitikájáról, a 2007-2013-as európai uniós fejlesztési ciklusban elszalasztott lehetőségekről, ezek okairól és következményeiről, valamint az unió 28 tagállama által kidolgozott Európa 2020 stratégiáról. A helyettes államtitkár hosszasan elemezte, hogy Magyarország Kormánya és az Európai Unió milyen irányelvekre, gazdasági feltétel- és célrendszerre alapozza a 2014-2020-as uniós fejlesztési periódust.
     
    Csepreghy Nándor szerint a pénz önmagában nem ér semmit, ha a felhasználási logikán nem változtatnak. Ezért jut az összes forrás 60 százaléka gazdaságfejlesztésre, ellenben csökkennek az állam egyéb beruházásai: biztosan nem lesz fejlesztési pénz szökőkutakra, negyven centiméteres kilátókra, kutyakozmetikákra és a magyarországi ravatalozóhálózat felújítására sem – fűzte hozzá. Megjegyezte azt is, hogy a munkahelyteremtés és a piacra jutás támogatása kerül a középpontba, amely több állami bevételt generál, és így meglesznek a növekedés alapjai akkor is, ha 2020 után nem lesznek uniós források.