2024. Szeptember 12. Mária, Irma
   Eseménynaptár
2024 Szeptember
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2014. 12. 06. 09:02  -  Bácskai Gergely A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    Selmeci hagyomány - felavatták az örök barátság rönkjét
      
    Nyáron a Geoinformatikai Kar kivált a Nyugat-magyarországi Egyetem kötelékéből, és az Óbudai Egyetemhez csatlakozott, azonban a hallgatók a Rönktolással tettek tanúbizonyságot összetartozásukról és barátságuk erejéről. 26 hallgató közel kétszáz kilométeren át tolt Székesfehérvárra egy mívesen megfaragott, mintegy ötven centi átmérőjű és három méter hosszú tölgyfa rönköt, amit pénteken este az intézmény bejáratánál avattak fel.
    KÉPGALÉRIA az eseményről
    Dr. Busics György egyetemi docens az intézmény selmeci hagyományairól is beszélt. Mint mondta szervezetileg igaz, hogy elszakadt az intézmény a soproni egyetemtől, ahova 1972 óta tartozott, de nem szakadt meg a selmeci hagyományok ápolása. Köszönetét fejezte ki a rönktolóknak az időt, amit erre a szántak.

    KÉPGALÉRIA a rönk Fehérvárra érkezéséről
    Először a bányász-erdész barátság kifejezésére a bányászok egy csillét toltak Miskolcról Sopronba 1989-ben. Ez a hagyomány napjainkra továbböröklődött a selmeci hagyományokat őrző egyetemek között. Került azóta csille Miskolcról Dunaújvárosba, Sopronból rönköt toltak Miskolcra és Dunaújvárosba, valamint 2006-ban Sopronból és Miskolcról együtt utazott egy csille és egy rönk Selmecbányára.
    Mészáros Attila alpolgármester arról beszélt, hogy „a farönk egyszerre testesíti meg a múltat, hiszen évszázadosak a selmeci hagyományok, a jelent mert itt vagyunk miskolciak, soproniak és fehérváriak, a jövőt pedig azért – bár kényszerű okokból – mert elindult egy örömteli együttműködés a városban, mely egy komoly műszaki felsőoktatás irányába visz mindannyiunkat.”

    A rönk avatási ünnepségén Dr. Györök György, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar dékánja, Mészáros Attila alpolgármester, Prof. Dr. Réger Mihály, az Óbudai Egyetem tudományos rektorhelyttese, Dr. Ősz Rita, az Óbudai Egyetem nemzetközi és közkapcsolatok rektorhelyettese és Dr. Busics György, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar kutatási dékánhelyettese és Dr. Engler Péter intézetigazgató-helyettes is ott volt.
    Prof. Dr. Réger Mihály, az Óbudai Egyetem tudományos rektorhelyettese a hagyományok óriási erejéről beszélt. A selmeci hagyományoknak rendkívüli szellemi ereje van, ami a hagyományok mellett tovább él. 1735-ben egy tanár és nyolc hallgató alapította a hagyományokat a Selmecbányán a bányászati-kohászati intézményben.