2024. Szeptember 15. Enikő, Melitta
   Eseménynaptár
2024 Szeptember
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2014. 06. 21. 23:22  -  Gáspár Péter, fotó: Simon Erika
    Áttörő fény - bemutatták a várostörténeti trilógia befejező részét
      
    A „Fehéredő múlt” című várostörténeti trilógia harmadik, befejező epizódját láthatták az érdeklődők a Városháza dísztermében a Múzeumok Éjszakáján. Az ősbemutatón egy monumentális történelmi freskót láthatott a közönség, a film nemcsak ismeretlen, vagy kevéssé ismert történelmi tényeket közvetít a városról, hanem annak mélyebb lelki életébe, folyamatos leromboltatásába és újjáépülésébe is betekintést enged Burján Zsigmond különleges képi világának köszönhetően.
    Az „Áttörő fény” című fejezet a kiegyezéstől napjainkig dolgozza fel a város történetét, magába foglalva a dualizmus korát, az első világháborút, a két háború közötti időszakot, a székesfehérvári zsidóság történetét, a holokausztot, a második világháborút és az ötevenes-hatvanas évektől a rendszerváltásig tartó folyamatot. Az ősbemutatón egy monumentális történelmi freskót láthatott a közönség, a film nemcsak ismeretlen, vagy kevéssé ismert történelmi tényeket közvetít a városról, hanem annak mélyebb lelki életébe, folyamatos leromboltatásába és újjáépülésébe is betekintést enged Burján Zsigmond különleges képi világának köszönhetően.
    A trilógia „Kereszttől a félholdig” című első részét 2012 augusztusában, „Uram, maradj velem!” című második fejezetét 2013 júniusában mutatták be. Az „Áttörő fény” című befejező alkotás a dualizmus korától napjainkig tárja fel Székesfehérvár történelmét a legújabb kutatásokra alapozva, a teljesség igénye nélkül. A film foglalkozik a dualizmustól az I. világháborúig tartó időszakkal, a Magyar Királyi 17-es honvéd gyalogezred történetével, a két világégés közötti periódussal, benne Prohászka Ottokár püspök és Csitáry G. Emil polgármester szerepével. Ugyancsak feltárja a film a székesfehérvári zsidóság tragikus történetét, a deportálásokat, a II. világháború időszakát, valamint az 50-es éveket, kiemelten 1956-ot. Foglalkozik az alkotás a kádári szocializmus időszakával, majd a gondolatébresztés szándékával visszatekint a rendszerváltás éveire és a 2013-as Szent István Emlékévre.
    A „Fehéredő múlt” című trilógia a 2013-as Szent István Emlékév alkalmából készült, a befejező rész forgatása tavaly nyáron kezdődött el. Az alkotás mentora Siklósi Gyula régészprofesszor, rendezője és operatőre Burján Zsigmond, gyártásvezetőként Haufe Andor, vágóként Szentmiklósi Dávid működött közre. A harmadik film ősbemutatóját követően Burján Zsigmond köszönetét fejezete ki az alkotóknak – kiemelten Siklósi Gyulának – és valamennyi közreműködőnek, akik lehetővé tették a trilógia elkészítését és az ezeréves Székesfehérvár történelmének sajátos, egyedülálló megörökítését.