2024. Szeptember 17. Zsófia, Róbert
   Eseménynaptár
2024 Szeptember
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2014. 04. 01. 09:25  -  www.szekesfehervar.hu
    Kiállítás nyílik Esterházy János emlékére az Öreghegyi Közösségi Házban
      
    Esterházy János felvidéki mártír politikus tiszteletére nyílik kiállítás 2014. április 3-án, csütörtökön 17.00 órakor az Öreghegyi Közösségi Házban. A Pozsonyi Magyar Galéria egyre bővülő „Hommage `a Esterházy János” festmény-, szobor- és grafikai gyűjteményének darabjait láthatja a közönség. A kiállítás május 4-ig tekinthető meg az Öreghegyi Közösségi Házban.
     
    A megnyitón köszöntőt mond dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, a kiállítást Martényi Árpád, az Esterházy János Emlékbizottság elnöke ajánlja az érdeklődők figyelmébe. A politikusról Csehi József, a Rákóczi Szövetség Vas Megyei Szervezetének elnöke emlékezik meg, a boldoggá avatás lehetőségéről Molnár Imre történész tart előadást. 
    „A mi jelünk a kereszt, nem pedig a horogkereszt” – mondta Esterházy János pozsonyi parlamenti képviselő. Ő volt Szlovákia parlamentjében az egyetlen politikus, aki 1942. május 15-én, a nácizmus tetőpontján nem szavazta meg a zsidók deportálásáról szóló törvényt. Esterházy 1901. március 14-én született Nyitraújlakon. 1938-ban az első bécsi döntés után Kassa képviselőjeként a város átadásakor sokak meglepetésére bejelentette, hogy a visszacsatolás ellenére ő Szlovákiában marad, a mintegy 60-70 ezer hazáján kívül rekedt magyarral sorsközösséget vállalva. Nagysága, gerinces emberi magatartása 1944-ben is megnyilvánult: csehek, szlovákok, zsidók és lengyelek százainak segített a szökésben, s a mentőangyal szerepét vállalta a kisebbségben élő, megalázott emberek segítésében. A háború után a sztálinista államrendőrség kezére került, a Szovjetunióba, a Gulagra hurcolták, közben 1947. szeptember 16-án, Csehszlovákiában háborús bűnösként halálra ítélik. Miután Szibériából súlyos betegen hazaadták, Prágában a halálos ítéletet kegyelemből életfogytiglanra változtatták. Közben a szlovák politikusok közül jó néhányan amnesztiával szabadultak. Esterházy János a morvaországi, mírovi börtönkórházban halt meg 1957. mácius 8-án, tizenkét évnyi kegyetlen rabságban töltött szenvedés után. Oroszországban rehabilitálták, de Szlovákiában és Csehországban még ma is hazaárulóként, háborús bűnösként tartják számon.
     
    Esterházy János helytállása, embersége emlékőrzésre szólít mindannyiunkat. A Pozsonyi Magyar Galéria, amely a koronázó város szívében, az elnöki palota szomszédságában helyezkedik el, a havi rendszerességgel megrendezett hivatásos képzőművészeinknek nyújt bemutatkozási lehetőséget. 2008-ban indult vándorútjára a folyamatosan bővülő „Hommage `a Esterházy  János” festmény-, szobor- és grafikai gyűjtemény, amellyel fejet hajtanak a legnagyobb felvidéki magyar előtt. Az értékes gyűjteményt már eddig is számos helyen bemutatták a Kárpát-medencében. A szervezők, képzőművészek örömére szolgál, hogy a magyar hagyományokat, értékeket előtérbe helyező galériák, intézmények hatalmas érdeklődést jeleztek az anyag bemutatása iránt. Egyre több képzőművész érzi megtisztelőnek, hogy alkotásaival szintén részt vehet a gyűjtemény bővítésében. Mindez annak a fényes jele, hogy Esterházy János helytállása, nemes tettei minden tiszta jellemű, értő, érző embert megszólítanak a Kárpát-medencében.