2024. Szeptember 18. Diána, József
   Eseménynaptár
2024 Szeptember
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kultúra  -  2014. 03. 18. 19:43  -  Gáspár Péter, fotó: Simon Erika A cikk KÉPGALÉRIÁT tartalmaz
    Felavatták az új, állandó Pákozdi Csata Emlékkiállítást
      
    Március 18-án felavatták a pákozdi Katonai Emlékparkban az új, állandó Pákozdi Csata Emlékkiállítást , amely a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum első filiáléjaként valósult meg. A kiállítás arra emlékezteti a látogatókat tárgyi eszközökkel, installációkkal és interaktív játékokkal, hogy a Magyar Honvédség 165 évvel ezelőtt itt, a Sukoró és Pákozd közötti földeken született meg testben és lélekben egyaránt.
    Lovassági pisztolyokkal, kardokkal, korhű öltözékekkel, élethű viaszbábukkal és interaktív játékokkal is találkozhatnak a látogatók a megújult Pákozdi Csata Emlékkiállításon, ahol a kiállítóteret is felújították új világítással és szigeteléssel. A kiállítás a győztes csata politikai előzményeit, lefolyását, résztvevőit, fegyvereiket, felszerelésüket, egyenruhájukat mutatja be.
    "Még közel a 48-as márciusi forradalom ünnepe, melynek megejtő hangulatához most a Szabadságharc első győztes csatáját vívó magyar honvédsereg emlékezete társul. Jellasics futására gondolunk, a frissen megszervezett honvédek és a kaszára kapó környékbeliek elsöprő erejére, amit sok diadal követett, hogy aztán az orosz- osztrák túlerő legyűrje szabadságunkat. De mi van Itt és Most ? Az itt és most – akár egy történelemóra ! – De nem az elbágyasztó tavaszi napsütésben, monoton tanári magyarázattal, nem is feleltetésre készülve, bevágandó tankönyvi szövegekkel ! A Pákozd – Sukorói csata újonnan nyíló emlékkiállítása gazdag - gondolkodásra, állásfoglalásra – késztető szemléltető anyag, a hazáért, szabadságért, a polgári jogokért, családért, házért, földért vívott küzdelemről." - mondta ünnepi beszédében Vargha Tamás államtitkár, aki az emberi természet részének nevezte, hogy történet mesél és méltó történeteknek állít emléket.
    "Az ember – maga mögött nem az üres Időt, hanem a történelem megrázó vagy vigasztaló, - tanulságos vagy lelkesítő jelzéseit hagyja. A Hadtörténeti Múzeum új kiállítása segít megérteni a fiatal magyar honvédsereg hősi kiállását az alig megszületett polgári államiság védelmében. Az Itt és Most mai döntéseket és választásokat is követel. Segítsen ebben elődeink lelkesítő példája!" - tette hozzá az államtitkár a kiállítás megnyitóján.
    L. Simon László kormánybiztos, az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottságának elnöke örömét fejezte ki, hogy az elmúlt években sikerült a Velencei-tó környékét színvonalas kiállítóhelyekkel gazdagítani. Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány számára fontos a közgyűjtemények újrapozicionálása és a múzeumi rendszer stabilizálása. Ennek példája a Pákozdi Csata Emlékkiállítás is, amely a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum első filiáléjaként valósult meg.
    A kormánybiztos kiemelte, hogy csak az első lépések történtek meg a múzeumi rendszer fejlesztésében, fontos feladat ezért "értő befogadóvá nevelni a fiatalokat". A kormánybiztos emlékeztetett: annak érdekében, hogy a jövő nemzedékét befogadóvá neveljék, a Nemzeti Kulturális Alap több mint 100 millió forintos támogatásával elindították a Mozaik múzeum-népszerűsítő programot. A most még kísérleti szakaszában lévő programot ősztől mozgalommá szeretnék bővíteni. A cél, hogy minél több iskolás jusson el a magyar múzeumokba, így a hazai múzeumok, kiállítóhelyek látogatottsága növekedjen. A program többek között tematikus matricagyűjtő játékkal, reprezentatív kiadvánnyal és mobil applikációval próbálja múzeumba csábítani a fiatalokat.
    Hermann Róbert történész, a Hadtörténet Intézet és Múzeum főtanácsosa a tárlat történelmi előzményeiről szólva elmondta, hogy az emlékkiállítás az önálló magyar hadsereg felállításának kezdeteiről mesél. Batthyány Lajos gróf független felelős kormánya 1848 áprilisában úgy került hatalomra, hogy gyakorlatilag nem volt fegyveres ereje. Az 1848 március-áprilisában megalkotott törvénycikkek között nem volt olyan, amely az ország fegyveres erejéről külön is rendelkezhetett volna. Az 1848 júliusában összeült népképviseleti országgyűlés 1848 augusztusában kezdte meg a katonaállítási törvénycikk vitáját. Az országgyűlés augusztus 26-29-én fogadta el a katonaállítási törvényjavaslatot, de az uralkodó ezt nem szentesítette. Josip Jelačić horvát bán csapatainak szeptember 11-i betörése miatt az országgyűlés szeptember 12-én határozatot hozott a katonaállítási törvénycikk életbeléptetéséről, s a Batthyány kormány e parlamenti határozat alapján rendelte el szeptember 14-én az újabb honvédtoborzást, majd sorozást.