2024. Szeptember 05. Viktor, Lőrinc, Ofélia
   Eseménynaptár
2024 Szeptember
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  • Nincs esemény!

  • Városkártya

    Tourinform


       Webkamera

    FehérVár magazin

    2GO Fehérvár

    Vörösmarty Rádió

    A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
    Innen letöltheted.


    360 Fehervar

    Látnivalók

    Tömegsport
     
      Kék hírek  -  2013. 04. 29. 06:38  -  Szabó-Bisztricz Anett
    Sikerrel zárult a közös nemzeti minősítő gyakorlat
      
    A Fejér Önkéntes Mentőszervezet és a TURUL Mentőcsoport a hétvégén harminchat órán át, így vasárnapra virradó éjszaka is, több helyszínen egy-egy feltételezett szituáció alapján védekezési, mentési és kutatási feladatokat végzett.
     Fejér megyében a több órán át tartó, intenzív felhőszakadás miatt Székesfehérvár csapadékvíz-elvezető csatornái megteltek. A Malom-csatorna kiöntéssel fenyegette a közeli lakóházakat. Ez a feltételezett esemény fogadta a mentőszervezet tagjait szombaton este. A lajoskomáromi, a fehérvárcsurgói, a csókakői és a vértesboglári önkéntes tűzoltók, valamint a Fehérvári Tűzoltó Egyesület egész éjszaka nyúlgátat épített a Malom-csatorna partján, és ezzel sikerült megmenteni az ingatlanokat a vízelöntéstől.
     
    Vasárnap hajnalban az újabb feltételezés alapján egy középiskolás baráti társaság kutatásában vettek részt a baracsi és a mezőfalvi önkéntes tűzoltók, valamint a polgárőrök. A fiatalok kirándulás közben tévedtek el városhoz közeli Pentelei erdőben. A feladatot nehezítette, hogy a három diák elszakadt egymástól, és a sötétben megsérültek. A Fejér Önkéntes Mentőszervezet a fiatalokat két órán belül megtalálta, és a mentőkkel elsősegélyben részesítették őket.
     
    A Fejér megyében kialakult árvízi helyzet miatt további erőket kellett bevonni a védekezésbe, ezért a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság műveletirányítási központján keresztül kérte a TURUL Mentőcsoport mozgósítását.
     
    A TURUL Mentőcsoport három műszaki mentő, valamint az egészségügyi komponense éjszaka a védekezési szakaszon őrző szolgálatot látott el kétórás váltásokkal, négy-négy fővel. Emellett az operatív törzsben is egy-egy fő felügyelte kétórás váltásokkal a kárterületi tevékenységet.
     
    Reggel 6 órakor az igazgatóság műveletirányítása jelezte az operatív törzsnek, hogy a Fejér Önkéntes Mentőszervezet kérése az, vonuljon Székesfehérvárra, a Bregyó Szabadidőközpontban felállított műveleti bázisra. A csoport tagjait az operatív törzs ügyeletese ébresztette, majd gyors táborbontás és reggeli következett, hogy 7 óra 30 perckor útnak indulhassanak. A TURUL tíz gépjárműből álló menetoszlopa 9 óra 20 percre megérkezett Székesfehérvárra, ahol a két mentőszervezet összekötőtisztje egyeztette a két szervezet felszereléseit, azt, hogy a tagok milyen szakképzettséggel rendelkeznek, valamint azt is, hogy hol lenne szükség a TURUL segítségére. Ezalatt a csoport komponensei felállították a műveleti bázist több napig elhúzódó védekezésre készülve.
     
    Mindeközben, tehát vasárnap reggel a Fejér Önkéntes Mentőszervezet alpintechnikában képzett tagjai két sziklamászót mentettek a csókakői várnál. Mindketten végtagsérüléseket szenvedtek, egyiküket hordágyon, kötélpályán engedték le a turistaúton várakozó orvoshoz, a másik sérültet a csókakői önkéntes tűzoltók hozták le a meredek domboldalról. A kötéltechnikai feladat szakszerű végrehajtását Meiczinger Máté, a Bakonyi Barlangi Mentőszolgálat kötéltechnikai szakértője minősítette.
     
    A sziklamentéssel egy időben a fehérvárcsurgói víztározó zsiliprendszerének alsó eleme az erősödő víznyomástól megrongálódott. A hibás elemet a Fejér Önkéntes Mentőszervezet rácalmási búvárai kicserélték, miközben a Fehérvárcsurgói Önkéntes Tűzoltó egyesület tagjai a területet lezárták.
     
    A vasárnapi feladatok végrehajtása alatt az Albatrosz Repülő Egyesület a Fejér Önkéntes Mentőszervezet tagjaként légi felderítést végzett az ár- és belvízzel elöntött területek nagyságának felmérése érdekében Székesfehérvár és Fehérvárcsurgó környékén, a csókakői várnál pedig a sziklafalon rekedt sérültek pontos helyét igyekeztek meghatározni.
     
    A gyakorlat végrehajtását a minősítő bizottság ellenőrizte, amelynek elnöke Jackovics Péter tű. alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) Műveletirányítási Főosztályának vezetője, tagjai Jambrik Rudolf tű. ezredes, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság kirendeltségvezetője, Vizi Ottó tű. alezredes, a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság polgári védelmi főfelügyelője és Beke Zoltán tű. alezredes, a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság polgári védelmi főfelügyelője. A minősítésben részt vett Ökrös Árpád tű. őrnagy, a BM OKF Műveletirányítási Főosztálya és Garaguly István tű. százados, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ munkatársa. Dr. Nyikos Attila tű. ezredes, a BM OKF Nemzetközi Főosztályának vezetője megfigyelőként vett részt a gyakorlaton.
     
    A rendezvény zárásán Magosi Lajos tű. ezredes, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója megköszönte mindkét mentőcsapatnak az együttműködést. Mint mondta, az nagyban segíti az erők többszörözését. Erdélyi István tű. ezredes, a Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese az önkéntes szerepvállalás jelentőségét hangsúlyozta.
     
    A nemzeti minősítő bizottság elnöke, Jackovics Péter tű. alezredes a minősítő gyakorlatot megfeleltre értékelte. A TURUL árvízi védekezésben, a Fejér mentőszervezet árvízi védekezésben, búvár- és vizimentésben, valamint kötéltechnikai mentésben a minősítését sikeresen megszerezte. A szervezetek a jövőben a katasztrófavédelem önkéntes mentőcsoportjaként olyan esetekben is bevethetőek, ahol a lakosság élet- és vagyonbiztonsága érdekében a speciális képességekkel rendelkező tagoknak, mint például a búvároknak a segítsége szükséges.